Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Французький Ренесанс

Ще в період Столітньої війни почався процес утворення французької нації, зародження французької національної держави. Політичне об'єднання країни було завершено в основному при Людовіку XI (1423-1483, французький король з династії Валуа з 1461). До середини XV ст. відноситься і початок французького Відродження, на ранніх стадіях ще тісно пов'язаного з готичним мистецтвом. Походи французьких королів в Італію познайомили французьких художників з італійським мистецтвом, і з кінця XV ст. починається рішучий розрив з готичною традицією, італійське мистецтво переосмислюється у зв'язку з власними національними завданнями. Французьке мистецтво, у свою чергу, теж має певний вплив на Італію. Французький Ренесанс носив характер придворної культури. Зауважимо, народний характер найбільше проявився у французькій ренесансної літератури, в першу чергу в творчості Франсуа Рабле (1494-1553), з його повнокровним образністю, типовим галльським дотепністю і життєрадісністю.

Як і в нідерландському мистецтві, реалістичні тенденції спостерігаються насамперед у мініатюрі богословських і світських книг. Перший великий художник французького Відродження - Жан Фуке (близько 1420-1481), придворний живописець Карла VII і Людовика XI. І в портретах ("Портрет Карла VII", ок. 1445), і в релігійних композиціях Фуке (диптих із Мелена) ретельність листи поєднується з монументальністю у трактуванні образу. Ця монументальність створюється гартом форм, замкненістю та цілісність силуету, статичністю пози, лаконізмом кольору.

По суті, всього лише в два кольори - яскраво-червоний і синій - написана "Мадонна" меленського диптиху (моделлю для неї послужила кохана Карла VII - факт, неможливий у середньовічному мистецтві). Та ж композиційна ясність і точність малюнка, звучність кольору характерні для численних мініатюр Фуке (Боккаччо. "Життя знаменитих чоловіків і жінок", близько 1458). Поля рукописів заповнені зображенням сучасної Фуке натовпу, пейзажами рідної Турени.

Жан Фуке. Портрет Карла VII. Париж, Лувр

З батьківщиною Фуке - містом Туром пов'язані і перші етапи ренесансної пластики. Античні й ренесансні мотиви з'являються в рельєфах Мішеля Коломба (1430/31-1512). Його надгробки відрізняє мудре прийняття смерті, співзвучне настрою архаїчних і класичних античних стел ("Гробниця герцога Франциска II Бретонського і його дружини Маргарити де Фуа", 1502-1507, Нант, собор).

З початку XVI століття Франція являла собою найбільшу абсолютистское держава Західної Європи. Центром культури стає двір, особливо при Франциску I (1494-1547, король Франції з 1515), знавця мистецтв, покровителя Леонардо. Запрошені сестрою короля Маргаритою Наваррської (1492-1549) італійські маньєристи Россо і Приматиччо стали засновниками школи Фонтенбло ("Фонтенбло - новий Рим", - напише Вазарі).

Приматиччо і Россо Фіорентіно. Галерея Франциска I. Фонтенбло

Замок у Фонтенбло, численні замки по річках Луарі і Шер (Блуа, Шамбор, Шенонсо), перебудова старого палацу Лувру (архітектор П'єр Леско і скульптор Жан Гужон) - перші свідоцтва звільнення від готичної традиції і застосування ренесансних форм в архітектурі (в Луврі вперше застосована антична ордерна система).

Шенонсо

І хоча замки на Луарі ще зовні схожі на середньовічні своїми деталями (рови, донжони, підйомні мости), внутрішній декор їх - ренесансний, навіть швидше маньеристический. Замок же Фонтенбло з його живописом, орнаментальним ліпленням, круглою скульптурою - свідчення перемоги італійської культури за формою, античної за сюжетом і чисто галльську по духу.

Шамбор

XVI століття - час блискучого розквіту французького портрета, як мальовничого, так і олівцевого (італійський олівець, сангіна, акварель). У цьому жанрі особливо прославився живописець Жан Клуэ (ок. 1485/88-1541), придворний художник Франциска I, оточення якого, так само як і самого короля, він увічнив у своїй портретній галереї. Невеликі за розміром, ретельно виписані, портрети Клуэ тим не менш справляють враження багатогранних за характеристикою і парадних за формою. В умінні помітити найголовніше в моделі, не збіднюючи і зберігаючи її многосложность, ще далі пішов його син Франсуа Клуэ (ок. 1516-1572) - найбільший художник Франції XVI ст. Фарби Клуэ нагадують за своєю інтенсивності і чистоти коштовні емалі ("Портрет Єлизавети Австрійської", ок. 1571). У виняткових по майстерності володіння олівцем, сангіною, аквареллю портретах Клуэ відобразив весь французький двір середини XVI ст. (портрети Генріха II, Марії Стюарт та ін).

Жан Клуэ. Портрет Франциска I. Париж, Лувр

Перемога ренесансного світовідчуття у французькій пластиці зв'язується з ім'ям Жана Гужона (ок. 1510-1566/68), саме прославлене твір якого - рельєфи "Фонтану Невинних" в Парижі (архітектурна частина - П'єр Леско; 1547-1549). Легкі, стрункі фігури, складках одягу яких вторять струменя води з глечиків, трактовані з вражаючою музикальністю, пронизані поезією, чеканно відточені і лаконічно але стримані формі. Почуття міри, витонченості, гармонії, тонкість смаку відтепер будуть незмінно пов'язані з французьким мистецтвом.

П'єр Леско і Жан Гужон. Західне крило Лувру. Фрагмент

У творчості молодшого сучасника Гужона Жермена Пілона (1535-1590) замість образів ідеально прекрасних, гармонійно ясних виникають образи конкретно-життєві, драматичні, похмуро-екзальтовані (див. його надгробки). Багатство його пластичної мови служить холодного аналізу, що доходить до нещадності в характеристиках, у чому йому можна знайти аналог хіба тільки у Гольбейна. Експресивність драматичного мистецтва Пілона типова для пізнього Ренесансу і свідчить про насування кінці ренесансної епохи у Франції.

Маньеризм

Риси кризи художніх ідеалів Відродження особливо виразно проявилися в маньеризме, складається на вильоті епохи Ренесансу (італ. manierismo, від maniera - прийом, спосіб або, вірніше, manierismo - химерність, манерничанье). При всій віртуозності техніки та вишуканості форм в маньеризме є як би вторинність стилю. Явна наслідуваність, естетизація образу, гіперболізація окремих деталей, іноді навіть виражена в назві твору, як, наприклад, у "Мадонні з довгою шиєю" Пармиджанино (1534-1540), перебільшення почуттів, порушення гармонії пропорцій, рівноваги форм - все створює дисгармонію, що само по собі чуже природі мистецтва італійського Відродження.

Маньєризм прийнято ділити на ранній і зрілий. Ранній маньєризм - з центром у Флоренції - це творчість таких майстрів, як Я. Понтормо, Д. Россо, Λ. де Вольтерра, Дж. Романо. Розписи останнього в палаццо дель Те в Мантуї повні несподіваних, майже страхітливих ефектів, композиція перевантажена, рівновага порушена, руху перебільшені і судорожны - всі театрально-поверхнево, холодно-патетично і не чіпає серце (див. наприклад, фреску "Загибель гігантів").

Зрілий маньєризм більш витончений, витончений і аристократичний. Центри його - Парма і Болонья (Приматиччо, з 1531 глава школи Фонтенбло у Франції), Рим і Флоренція (Бронзіно, учень Понтормо; Д. Вазарі; скульптор і ювелір Б. Челліні), а також Парма (вже згадуваний Пармиджанино, найбільш типовий майстер зрілого маньєризму; його Мадонни завжди зображені з видовженими тілами і маленькими головками, з крихкими, тонкими пальцями, з манірними, химерними рухами, завжди холодні за колоритом і також холодні за образу).

Пармиджанино. Мадонна з довгою шиєю. Флоренція, Галерея Уффіци

Маньєризм не обмежився Італією, він поширився в Іспанію, Німеччину, Нідерланди, Францію, надавши вплив на їх живопис і особливо на прикладне мистецтво, в якому нестримна фантазія маньєристів знайшла сприятливий грунт і широке поле діяльності. Але маньєризм як протягом належить вже іншому часі - класичне мистецтво Відродження було вже позаду.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Ренесанс
Північний Ренесанс
Високий Ренесанс у Венеції
Високий Ренесанс у Середній Італії
Мистецтво Високого Ренесансу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси