Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Єгипет

Реформи Мухаммеда Алі (1805-1849) висунули Єгипет, формально все ще пов'язаний з Османською імперією, але фактично незалежний від неї і навіть не раз перемагав її армії, в число провідних та найбільш розвинутих країн Сходу. Сильна регулярна армія (до 200 тис. солдатів), строго централізована адміністрація, добре налагоджене сільське господарство при державній монополії на експорт товарних культур (бавовна, індиго, цукровий очерет), будівництво казенних промислових підприємств, перш за все військових, заохочення досягнень європейської науки і техніки, створення мережі навчальних закладів різного профілю - все це було основою укріплення влади Мухаммеда Алі. І такого роду серія реформ аж ніяк не випадково стала об'єктом наслідування в деяких інших країнах Магрибу. Заслуговує на увагу і та обставина, що Мухаммед Алі не йшов по шляху танзиматных реформ, але, навпаки, всіляко підкреслював національну ідентичність Єгипту і форсував посилення своєї країни, щоб її не спіткала сумна доля колонії. Він вів активні та успішні війни з сусідами, включаючи, як згадувалося, Османської Туреччини. Проте, зіткнувшись з різкою опозицією держав, особливо Англії, Мухаммед Алі на початку 1840-х рр. змушений був повернути все завойоване. Він повернув султанові Сирію, Палестину, Аравію і Кріт, як і перейшов на його бік турецький флот і, поступившись натиску іноземного капіталу, прочинив двері Єгипту для вільної торгівлі.

Проникнення іноземних товарів завдало важкий удар як по відсталою державної промисловості (казенні фабрики в умовах вільної конкуренції виявилися нерентабельними, а насильно мобілізовані для роботи на них вчорашні фелахи працювати не хотіли і нерідко псували дорогі верстати), так і по всій виснажена війнами фінансовій системі. При наступників Мухаммеда Алі багато з державних підприємств, так само як і дорогі навчальні заклади, були закриті. Зате приватне підприємництво європейців, включаючи будівництво залізниць, бавовноочисних і цукрових заводів, нарешті, стратегічно безцінного Суецького каналу, йшло повним ходом. Розвиток сфери ринкових зв'язків і товарно-грошових відносин змусило єгипетські влади видати низку реформ, спрямованих на розширення прав власників у селі, на зміну характеру оподаткування.

Витрати країни на будівництво - хедив Ісмаїл (1863 - 1879) наполіг на участі Єгипту, як держави, в спорудженні каналу і створення деяких інших підприємств, а також відсотки за іноземними кредитами призвели фінансову систему до краху. У 1876 р. Ісмаїл оголосив про банкрутство, після чого за наполяганням Англії і Франції була створена спеціальна комісія, до відання якої перейшла значна частина доходів казни. Були продані належали хедиву акції Суецького каналу. Нарешті, комісія єгипетського боргу змусила Ісмаїла створити уряд на чолі з Нубар-пашею, відомим своїми проанглийскими симпатіями. Пости міністрів фінансів і громадських робіт (тобто ті, що контролювали доходи країни) посіли відповідно англієць і француз.

В країні зріло і все частіше відкрито проявлялося невдоволення цими поступками і всієї політикою хедива і колоніальних держав. У 1866 р. була створена палата нотаблів - дорадчий орган, в якому тон стали задавати оформилися в 1879 р. в Національну партію (Ватан) представники впливових верств єгипетського суспільства. Палата зажадала від хедива розпустити європейський кабінет, що він і зробив. У відповідь на це держави змусили турецького султана покласти Ісмаїла, а новий хедив розігнав палату і відновив іноземний фінансовий контроль, обмеживши при цьому інтереси армійських офіцерів (була скорочена армія). У вересні того ж року повстав каїрський гарнізон на чолі з полковником Ораби (Арабі-паша). Хедив був змушений підкоритися тиску незадоволених і відновити національний кабінет на чолі з Шериф-пашою і з участю ватанистов. Але незабаром новий уряд стало виглядати досить помірними на тлі радикальних вимог учасників руху незадоволених на чолі з Ораби. У лютому 1882 р. армія повалила уряд ватанистов. Втратив свій вплив і досить помірний видний теоретик Національної партії Мухаммад Абдо, соратник аль-Афгані, засновника теорії панісламізму.

Радикали на чолі з Ораби виступили з антииностранными гаслами і стали енергійно очищати країну від європейської "зарази". Закривалися кафешантаны і публічні будинки, ресторани і оперні театри, в той же час відновлювалися традиційні норми ісламу. Ораби отримав підтримку і з боку турецького султана Абдул-Хаміда, який присвоїв йому титул паші. У лютому 1882 р. був створений новий кабінет з Ораби в якості військового міністра. Напруга в країні посилювався. Стали підніматися селяни під гаслами боротьби з невірними. Всі європеїзовані шари єгипетського суспільства бігли в Олександрії під захист прибула туди англійської ескадри. Незабаром туди ж прибув хедив. А в Каїрі була утворена Військова рада, скликана Національний меджліс, в якому вирішальною силою стали прихильники Ораби, в тому числі його офіцери. Почалося відкрите протистояння. У липні 1882 р. хедив змістив Ораби, оголосивши його бунтівником. У відповідь на це було заявлено, що хедив став заручником іноземців, бранцем англійців. Англія підтримала хедива і незабаром її війська зайняли Каїр. Ораби був відданий під суд і відправлений на Цейлон, а Єгипет перетворився на протекторат Англії.

Втім, формально Єгипет мав особливий статус і, як і раніше вважався як би автономною частиною Османської імперії. Згідно з виданим у 1883 р. Органічного закону тут були створені Законодавча рада та Генеральна збори (у 1913 р. вони були об'єднані в Законодавчі збори), а вся виконавча влада була зосереджена в руках англійського консула, який зберігав повний контроль над діяльністю кабінету на чолі з прем'єром. Звичайно, реальна влада належала колонізаторам, але сам факт існування та законодавчої палати і кабінету міністрів був покликаний підкреслити, що Єгипет має особливий статус.

Англійська та інший іноземний капітал, що почав активно впроваджуватися в Єгипет після 1882 р., сприяв прискорення розвитку країни. На початку XX ст. промислові робітники обчислювалися вже майже півмільйоном людина - цифра досить солідна для того часу (в це число входили і ті, хто був зайнятий на дрібних підприємствах; трохи менше половини від загальної кількості зайнятих у промисловості, на що варто звернути увагу, були європейцями). Серед єгиптян було вже чимало освічених людей, інтелектуалів; складалася і національна буржуазія. Знову з'явилися розгромлені було на рубежі 1870-1880-х рр. зовнішні атрибути європеїзації: клуби, ресторани, салони. Працювали телеграф і телефон, кінематограф, університети, видавництва. Знову стали вестися запеклі суперечки про долі країни й народу, причому протистояли один одному виступали за вестернізацію ліберали, в основному особи з європейською освітою, і продовжували відстоювати норми ісламу традиціоналісти, значна частина яких була досить близька до широким масам єгипетського населення, незадоволеного колонізацією країни.

Як і в ряді інших країн Магрибу, на рубежі XIX-XX ст. в Єгипті почало зароджуватися робоче, профспілковий і соціалістичний рух. Однак представниками його були здебільшого європейські колоністи, тоді як араби втягувалися в нього дуже повільно. Цьому сприяв і ставав все більш виразним релігійно-націоналістичний акцент у соціополітичною життя Єгипту. Напередодні Першої світової війни в распадавшейся на фракції партії ватанистов посилилися позиції релігійних екстремістів, які починали вдаватися до методів збройного терору. Вбивство в 1910 р. прем'єра Б. Галі, вихідця з коптів, єгипетських християн, ще більше посилило релігійну ворожнечу в країні. У 1912 р. партія Ватан була заборонена. На передній план політичної боротьби після війни вийшли нові сили, насамперед створена в 1918 р. партія Вафд (букв, "делегація"). Ця партія розгорнула потужний рух з вимогою національної незалежності, що зіграло свою роль. У 1922 р. Англія погодилася визнати незалежність Єгипту, але при умові збереження в ньому своїх військ і комісара, не кажучи вже про економічні позиціях британського капіталу. За конституцією 1923 р. Єгипет став конституційною монархією на чолі з королем Фуадом І. Були створені парламент і відповідальний перед ним і королем кабінет міністрів, який очолили лідери Вафда. У 1924 р. вони поставили перед Англією питання про виведення британських військ і об'єднання англо-єгипетського Судану з Єгиптом. Це вимога призвело до конфлікту, внаслідок якого вафдисты змушені були подати у відставку. Втім, на чергових виборах вони знову перемогли, а тиск кабінету і молодий єгипетської буржуазії привело до того, що Англія вимушена була погодитися і на важливі економічні поступки. У 1931 р. було введено новий митний тариф, покликаний захистити єгипетську промисловість і торгівлю від конкуренції.

Світова криза позначилася на погіршенні економічного становища Єгипту і призвів до чергового загострення політичної боротьби, в ході якої вафдисты в 1930 р. знову були відсторонені від влади, а конституція 1923 р. була замінена іншою, більш реакційною за характером. Втім, у 1934 р. під проводом вафдистов була почата чергова політична кампанія, в результаті якої король Фуад за згодою англійців відновив конституцію 1923 р. По англоегипетскому договором 1936 р. англійські війська були виведені з Єгипту, комісар став англійським послом, і тільки в зоні Суецького каналу залишилися деякі збройні формування англійців. Це був чималий успіх вафдистов, але, як не здасться дивним, він викликав нове розмежування політичних сил і гостру боротьбу, нападки на Вафд праворуч і ліворуч.

Протягом наступних років Єгипет продовжував вести політику, спрямовану на повне звільнення країни від іноземного втручання. Потужний рух, хвилі мітингів, демонстрацій, страйків змусили англійців у 1946 р. сісти за стіл переговорів про перегляд угоди 1936 р. До успіху переговори не привели. Англія не хотіла відмовлятися від контролю над Суецьким каналом і від кондомініуму в Судані. У 1951 р. черговий уряд вафдистов на чолі з Наххас-пашею внесло в єгипетський парламент законопроект про скасування договору 1936 р. У відповідь англійці перекинули в зону каналу додаткові військові контингенти і окупували там ряд міст. В країні знову назрівала криза, що проявлявся у гостре невдоволення різних верств населення ситуації, обстановкою.

У цих умовах на передній план вийшла організація Вільні офіцери, глава якої Нагіб взяв владу в свої руки в результаті перевороту 1952 р. Король Фарук відрікся від престолу. Був створений Революційний рада, проведені реформи у сфері аграрних відносин змінені багато основи політичної системи країни. Колишня конституція виявилася скасованою, партії розпущені, монархія скасованої. Радикальне крило руху потроху посилювала свої позиції, наслідком чого став вихід на передній план Гамаля Абдель Насера, який став в 1954 р. прем'єр-міністром Єгипту. У 1956 р. була прийнята нова конституція, незабаром після чого Насер, вже президент, оголосив про націоналізацію Суецького каналу. В ході почалася відразу ж після цієї короткої війни єгипетська армія при підтримці ООН взяла гору. Держави були змушені вивести свої війська з Єгипту, а країна здобула повну політичну незалежність.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Єгипет: тисячолітній досвід централізації
"Східна" модель господарського розвитку. Стародавній Єгипет
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси