Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 5. ІВАН БУНІН (1870-1953)

Художня спадщина В. А. Буніна, найбільшого російського письменника і поета XX ст., першого російського письменника - лауреата Нобелівської премії (1933), безперервно пов'язане з традиціями класики: від пушкінського і лермонтовского золотого століття до психологічної прози другої половини XIX століття. В той же час воно акумулювало новітні естетичні відкриття, здійснені модерністської культурою рубежу XIX-XX ст. щодо оновлення образного мислення, способів розкриття внутрішнього світу особистості, жанрових експериментів.

Творча біографія та особиста доля Буніна волею історичних обставин виявилися розділені на дві приблизно рівні частини: до 1920 р. життя і творчість в Росії; з 1920 але 1953 рр. - на "інших берегах" емігрантського вигнання.

Творча біографія та художній світ І. А. Буніна

Іван Олексійович Бунін народився 22 жовтня 1870 р. у Воронежі в дворянській родині. Його дитячі та юнацькі роки проходили спочатку на хуторі Бутирки, а потім в маєток Озерки Єлецького повіту. Майбутній письменник навчався в Єлецької гімназії, яку так і не закінчив. Вирішальний вплив на становлення його особистості надали заняття зі старшим братом Юлієм. Вже в ранній юності, зачитуючись творами А. С. Пушкіна, М. Ю. Лермонтова, поетів пушкінської плеяди, а також творами Л. Н. Толстого, письменників-"шістдесятників" про народному бутті, Бунін створює свої перші вірші, пронизані відчуттям незбагненності життя в її глибинному зіткненні з таємницею смерті, пам'яті та Прапамяти: "І перший вірш, і перша любов / Прийшли до мене з могилою і весною..." ("885 рік").

Збірка віршів 1887-1891 рр .. виходить у 1891 р. в Орлі, де Бунін в той час співпрацював у газеті "Орловський вісник". Кількома роками раніше в петербурзькій газеті "Родіна" публікуються перші прозові досліди молодого письменника, що відобразили період захоплення народництвом: розповідь "Нефедка" і нарис "Два мандрівника". Для розуміння всієї подальшої творчої еволюції Буніна важливо вже тут звернути увагу на глибоко ліричну природу його творчого дару. У різні десятиліття співвідношення ліричного і епічного начала в його художній манері буде змінюватися. Проте справжніх вершин Бунін досягне саме у своїй багато в чому експериментальної лиризованной прозі: від лірико-філософських "етюдів" 1890-1900-х рр. до "Життя Арсеньєва", пізніх "коротких розповідей" і "Темних алей".

-1900-ті роки

Для творчості цього періоду характерні інтенсивні художні та інтелектуальні шукання письменника. В 1890-е рр. Бунін активно вивчає західноєвропейську літературу і філософію, переживає період захоплення толстовством і народницькими ідеями (останні, зокрема, знайшли відображення у надрукованому в журналі "Російське багатство" оповідання "Танька"). Наприкінці 1893 р. він вперше зустрічається з Л. Н. Товстим, про духовних шуканнях якого вже в еміграції Бунін напише в художньо-філософському есе "Звільнення Толстого". У 1895 р. зав'язується його близька дружба з А. П. Чеховим, а навесні 1899 р. він знайомиться з М. Гірким, напружені особисті і творчі взаємини з якими, включаючи і тимчасове участь Буніна в роботі видавництва "Знання", триватимуть до 1917 р. В 1903 р. за переклад "Пісні про Гайавату" письменник був удостоєний Пушкінської премії.

У бунинском спадщині 1890-1900-х рр. важливе місце займає поезія, однією з вершин якої стала пейзажно-філософська поема "Листопад" (1900). Ліричні медитації активно проникають і в "малу" прозу Буніна цих років, зумовлюючи розвиток особливого жанру лірико-філософського оповідання і забарвлюючи як буттєві роздуми художника, так і його прозріння, що стосуються національного характеру, історичних доль Росії ("Перевал", "Сосни", "М", "Антонівські яблука", "Святі гори", "Біля витоку днів" та ін).

Шукання Буніна у сфері бессюжетной ліричної прози, з одного боку, ріднили його з досвідом зрілого Чехова, а з іншого - включалися в контекст жанрових новацій епохи модернізму (ранні оповідання Б. Зайцева, прозові ескізи К. Д. Бальмонта, що друкувалися на початку століття в "Південному огляді" і т. д.). Імпресіоністичний потік образів, об'єднаних внутрішніми асоціативними зв'язками, поєднується у Буніна з їх предметно-побутової та історичною достовірністю. Жанрообразующими факторами виступають імпресіоністична "уривчастість" оповідання, з'єднання далеких тимчасових планів, музично-ритмічна насиченість мови, символічна ємність деталей-лейтмотивів.

У 1907 р. разом з майбутньою дружиною Ст. Н. Муромцева Бунін здійснює тривалу подорож в Європу, на Святу землю, в східні країни (Туреччина, Єгипет, Цейлон і ін). Творчим результатом подорожі стає цикл подорожніх поем "Тінь птахи" (1911).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правління Івана IV
Ліберальний табір у 1850-1870-х рр.
Народницькі суспільства і організації 1870-х рр.
Творча біографія та художній світ А. Білого
Творча біографія та художній світ М. А. Клюєва
Творча біографія та художній світ В. С. Шмельова
Криза політичної системи та еволюція державної влади і управління в 1900-1917 рр.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси