Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Перспективи розвитку франчайзингу

Міжнародна асоціація франчайзингу виділяє наступні чинники, які, на думку експертів цієї впливової організації, створюють передумови для стрімкого зростання франшизних систем на початку нового століття.

1. Вирівнювання темпів зростання обсягів продажу у франшизних мережах традиційних напрямків швидкого харчування, мінімаркетів, готелів, мотелів, оренди автомобілів. В кожній з цих областей в глобальному масштабі буде домінувати відносно невелика кількість компаній, що володіють відомими торговими марками.

2. Продовження швидкого зростання і агресивної експансії сектору послуг у національних економіках та світовій економіці в цілому. Згідно спеціальному дослідженню МАФ, у сфері послуг будуть продовжуватися спеціалізація і виділення нових ринкових ніш. Такі послуги, як ремонт житла, дизайн інтер'єрів та реалізація дизайнерських проектів, догляд за газонами, догляд за дітьми, послуги в сфері виховання і освіти, поряд з деякими видами бізнес-послуг стануть першочерговими областями застосування франчайзингу.

3. Активні процеси злиттів і поглинань, при яких невеликі мережі об'єднуються один з одним, але в кінцевому рахунку поглинаються гігантами бізнесу. Корпоративна Америка проявляє підвищений інтерес до франшизным мереж як до об'єкта інвестування.

4. Посилення тенденції приєднання незалежних малих підприємців до франшизным мереж. Цей процес іде в двох напрямках. З одного боку, франшизні мережі виявляють підвищену агресивність, прагнучи розширити зону впливу за рахунок звернення у свою систему незалежних операторів, з іншого боку, останні все більшою мірою починають шукати шляхи підвищення своєї конкурентоспроможності, приєднуючись до відомих мереж з розкрученою торговою маркою. Ця система найбільш поширена і має найбільші перспективи в Росії.

5. Глобалізація. Франшизна компанії, переважно американські, наприкінці XX ст. почали активно виходити на світові ринки. Досить зазначити, що за останнє десятиліття "Макдоналдс" подвоїв число своїх операторів тільки за рахунок міжнародної експансії, тоді як американський ринок досяг свого насичення на рівні 12-13 тис. підприємств. За цим показником на ринку США і Канади фірму наздогнав се постійний конкурент "Сабвэй", який також почав відчувати тиск насичення ринку і вжив заходів до виходу на світові ринки. Одночасно, проте в значно менших масштабах, у США стали з'являтися франшизні мережі, засновані на закордонних торговельних марках, наприклад система швидкого харчування на основі страв китайської кухні або слов'янських пиріжків (остання організована вихідцями з Польщі).

6. Формування зрілих концепцій і систем управління. Більшість лідерів сучасного франчайзингу сформувалося в період після 1975 р. По мірі росту цих компаній і досягнення ними зрілості встановлюються форми і методи управління, формується корпоративна культура, яка відрізняється від інших систем. Одночасно є набуває риси великих фірм з характерною для них бюрократизацією, підприємницький сталь управління змінюється на корпоративний, в якому тон задають менеджери-професіонали.

На цьому тлі франчайзинг як система організації і розвитку малого бізнесу в Росії представлений дуже слабо, незважаючи на те, що в останні роки з'явилося досить багато статей, що описують спроби російських фірм використовувати франчайзинг. Істота даного методу, його переваги та обмеження ще погано розуміються і погано використовуються вітчизняними бізнесменами.

У російської економіці сьогодні відкритий широкий простір для подальшого розвитку франчайзингу. Єдина перешкода - відсутність нормативної бази, закону про франчайзинг, який вкрай необхідний.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Які перспективи розвитку?
Напрямки та перспективи розвитку світового ПЕК
Стан та перспективи розвитку споживчого ринку
Перспективи розвитку апеляції та касації
Соціально-економічне становище та перспективи розвитку СФО
Перспективи і напрями розвитку менеджменту
Схід сьогодні: основні моделі і перспективи розвитку
Соціально-економічне становище та перспективи розвитку ДВФО
Перспективи розвитку екологічного законодавства
ОСОБЛИВОСТІ ПРАВОВОГО СТАНОВИЩА І ПЕРСПЕКТИВИ СТВОРЕННЯ І РОЗВИТКУ НАРОДНИХ ПІДПРИЄМСТВ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси