Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Характеристики деяких шкідливих речовин

Аміак - безбарвний газ з характерним дратівливим запахом. Аміак відноситься до скрапленим газами і промисловістю випускається в рідкому вигляді. Використовується для виробництва нітрату та сульфату амонію, рідких добрив, соди і в якості холодоагенту. Аміак широко застосовується в синтезі органічних речовин, виробництві синтетичного волокна, синильної та азотної кислот, светокопировальных матеріалів, при фарбуванні тканин. Світове виробництво аміаку становить 90 млн тонн. Займає перше місце в списку аварийнохимических речовин.

При випаровуванні рідкого аміаку в атмосферу, і температура його може знизитися до -67 °С. Температура кипіння становить -33,4 °С. Гранично допустима концентрація в робочій зоні - 20 мг/м3. Об'ємний вміст, мг/м3, аміаку в повітрі приміщень:

• поріг сприйняття нюхом - 5-35;

• відчуття подразнення слизових оболонок - 100;

• негайне роздратування:

горла - 280,

око - 490,

бронхів і легень - 1200;

• не викликає наслідків після перебування протягом 60 хв - 250;

• небезпечна для життя - 350-700;

• викликає смертельний результат при впливі протягом 30-60 хв - 1500-2700.

Токсодоза аміаку вражає 15 000 мг·хв/м3, смертельна - 100 000 мг·хв/м3. Аміак небезпечний при вдиханні, відрізняється особливо дратівливим і глибоким припікаючою дією, викликає нежить, чхання, першіння, печіння у горлі, біль за грудиною, відчуття задухи. Може викликати опік слизової оболонки дихальних шляхів з омертвлением. У важких випадках може розвиватися токсичний набряк легенів з прихованим періодом від декількох годин до декількох днів. Потім приєднується інфекція і розвиваються слизово-гнійний бронхіт, пневмонія. Токсичність аміаку в повітрі різко зростає при підвищеній температурі і вологості. При високих концентраціях викликає рясне сльозотеча, біль в очах, опік кон'юнктиви і рогівки. При попаданні краплин аміаку на рогівку остання каламутніє. Може розвиватися виразка рогівки і втрата зору. Рідкий аміак викликає опік шкіри від легкого почервоніння до утворення міхурів.

Общетоксический ефект обумовлений дією на нервову систему. Знижується здатність мозкової тканини засвоювати кисень. Порушується згортання крові. Наслідками тяжкої інтоксикації є зниження інтелектуального рівня з втратою пам'яті. Високі концентрації аміаку призводять до ураження ЦНС, що протікає з порушенням, буйним маренням, судомами.

Сірководень - безбарвний газ з різким неприємним запахом "тухлих яєць" (при великих концентраціях запах не відчувається), важче повітря в 1,7 рази. Сірководень - сильний відновник. Він міститься в попутних газах родовищ нафти, природних і вулканічних газах, що утворюється при розкладанні білкових речовин. Сірководень використовується як важливий реагент або необхідне проміжне з'єднання в ряді промислових процесів (виробництво сірчаної кислоти, сірки, сульфідів, сіркоорганічних сполук). Пари сірководню утворюють з повітрям вибухонебезпечні суміші. ГДКР. З= 10 мг/м3. Температура кипіння становить -60,35 °С. Порогова токсодоза - 16 100 мг·хв/м3.

Сірководень проникає в організм через органи дихання. Це високотоксичний швидкодіючий нервовий отрута. Вражає дихальні ферменти (цитохромоксидазу), що обумовлює кисневе голодування тканин. У легких випадках отруєння переважають явища подразнення слизових оболонок очей і верхніх дихальних шляхів - кашель, нежить, сльозотеча. До числа симптомів общеядовитого дії сірководню відносять головний біль, запаморочення, слабкість, блювання, зниження артеріального тиску. Вплив високих концентрацій викликає втрату свідомості, судоми, коматозний стан.

Оксид вуглецю (чадний газ) - газ без кольору і запаху, є продуктом неповного горіння речовин, що містять вуглець. У виробництві використовується для отримання фосгену.

Оксид вуглецю відноситься до швидкодіючих високотоксичним речовин. Найбільш чутливі до оксиду вуглецю молодь і вагітні жінки. Надходить в організм через органи дихання. Проникає в кров, з'єднується з частиною гемоглобіну, утворюючи карбоксигемоглобін, який не здатний переносити кисень до клітин тканин. Активність взаємодії оксиду вуглецю з гемоглобіном крові приблизно в 210 разів перевершує активність гемоглобіну з киснем. Розрізняють три ступені тяжкості отруєння: легку, середню і важку.

При легкому ступені (вміст карбоксигемоглобіну в крові 20-30%) відзначається головний біль в області чола і скронь, запаморочення, слабкість, шум у вухах, нудота, сонливість, млявість, задишка при фізичному навантаженні. Вражений сам може себе врятувати, вийшовши з приміщення.

При середньому ступені тяжкості (вміст карбоксигемоглобіну в крові 35-50%) розвивається наростаюча слабкість, задишка, почастішання серцебиття, розлад координації рухів, сплутаність свідомості та стан сп'яніння. У зв'язку з сильною м'язовою слабкістю і сплутаністю свідомості потерпілий не в змозі вийти з приміщення.

Для важкому ступені отруєння (вміст карбоксигемоглобіну в крові 50-60%) характерні втрата свідомості, падіння артеріального тиску, судоми, неправильне дихання, підвищення температури тіла. Шкіра обличчя і слизові оболонки рожеві. Смерть настає від зупинки дихання.

Фреони - холодоагенти, важкі безбарвні гази з ледь помітним специфічним запахом. Щільність в 3,5-4 рази більше щільності повітря. Гранично допустимі концентрації - від 3000 до 6000 мг/м3. При великих концентраціях у повітрі приміщень у знаходиться в ньому людину через 0,5-1 год з'являються головний біль, слабкість, почастішання пульсу і дихання з можливою втратою свідомості. Рідкі фреони при попаданні на шкіру викликають обмороження.

При нагріванні фреони розкладаються з утворенням отруйних речовин - фосгену, дифосгена, фтористого водню.

Фосген (хлористий водень) з-за реакційній здатності широко використовується при органічних синтезах для отримання барвників, лексана, поліуретанів, похідних сечовини; у фармацевтичній промисловості; для розкладання мінералів, що містять платину; в алюмінієвій промисловості.

Фосген - безбарвний газ з неприємним запахом прілого сіна, гнилих плодів, виходить при взаємодії окису вуглецю з хлором в присутності каталізатора - активованого вугілля. Фосген може утворюватися при термічному розкладанні хлорованих вуглеводнів (фреонів). Фосген в газоподібному стані важче повітря в 3,5 рази. Погано розчинний у воді. Температура кипіння - 8 °С. Высоколетучее речовина. ГДКР. З = 0,5 мг/м3. Зберігається і перевозиться в рідкому вигляді в балонах. Порогова токсодоза дорівнює 600 мг·хв/м3.

Особливістю ураження фосгеном є відсутність виражених явищ дратівної дії та наявність прихованого періоду. Симптоми отруєння є результатом безпосереднього впливу на дихальні шляхи і легеневі мембрани.

Газоподібний фосген, потрапляючи в легені, що призводить до певних біохімічних і структурних змін в легеневій тканині і капілярах, підвищуючи проникність останніх, що призводить до заповнення альвеол плазмою крові (набряк легенів). В період дії з'являється відчуття дряпання в носоглотці і за грудиною, відчуття задухи, кашель, часте моргання. Ці суб'єктивні відчуття короткочасні (10-15 хв). У прихованому періоді, який триває в середньому 4-6 год, уражений почуває себе здоровим. Цей період небезпечний тим, що, незважаючи на відсутність зовнішніх проявів, в організмі потерпілого розвиваються зміни, що завершуються розвитком набряку легенів. Обтяжливими факторами є охолодження, фізичне навантаження і психічне напруження. Токсичний набряк легенів розвивається досить швидко. При цьому з'являється часте поверхневе, клекотливе дихання, кашель з рясним пінистої мокротою, синюшність обличчя та кистей рук. Подальше наростання гіпоксії (кисневого голодування) та послаблення серцево-судинної діяльності погіршують стан. У цей період при відсутності невідкладної допомоги настає смерть. При сприятливому перебігу до шостого-сьомого дня настає поліпшення стану.

Хлор - зеленувато-жовтий газ, важчий за повітря, з різким подразнюючим запахом. Температура кипіння -34,1 °С. Нестійке швидкодіюче речовина. ГДКР. З = 1 мг/м3. Хлор непожароопасен. При вдиханні викликає хімічний опік дихальних шляхів. Через 2-3 з посилюється задишка і розвивається набряк легень. В крові порушується вміст вільних амінокислот. При впливі хлору в малих концентраціях у людини з'являються різь в очах, сльозотеча, нежить, сухий болісний кашель з блювотою, різкий загрудинний біль. При контакті з шкірою рідкий хлор викликає опік.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Шкідливі речовини
Гігієнічне нормування шкідливих речовин
Шкідливі речовини в робочій зоні приміщень
третій. ЗАХИСТ ГІДРОСФЕРИ ВІД СКИДІВ ШКІДЛИВИХ РЕЧОВИН
другий. ЗАХИСТ АТМОСФЕРИ ВІД ВИКИДІВ ШКІДЛИВИХ РЕЧОВИН
Відшкодування майнової шкоди та моральної шкоди, завданих адміністративним правопорушенням
Злочини, пов'язані з незаконними обігом та використанням зброї, його основних частин, боєприпасів, вибухових речовин, вибухових пристроїв: поняття та юридична характеристика
Характеристика типових об'єктів судово-технічної експертизи документів та деякі особливості методики їх дослідження
Заподіяння шкоди при затриманні особи, що вчинила злочин: поняття та умови правомірності
Стандартні зразки складу та властивостей речовин і матеріалів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси