Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Міжнародні переговори в бізнесі і політиці
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Правила підготовки публічного виступу

Відомий американський психолог і фахівець з теорії комунікацій Дейл Карнегі (1988-1955) у своїх роботах, присвячених мистецтву людського спілкування, значну увагу приділив підготовці до ефектному публічного виступу. Створюючи свої книги, Карнегі особисто розмовляв з багатьма видатними людьми, яким вдалося зробити блискучу професійну кар'єру (Ф. Д. Рузвельт, Дж. Д. Рокфеллер і ін). Крім цього, він використовував у своїх працях біографії видатних лідерів - від Юлія Цезаря до Томаса Едісона. У книгах Карнегі розсипані афоризми відомих особистостей, думки яких з приводу секретів людського спілкування багато в чому збігаються.

На переконання Д. Карнегі, в основі людської поведінки лежать найпотаємніші бажання, тому, перш ніж приступати до підготовки своєї доповіді на переговорах, треба добре усвідомити основні устремління ваших партнерів, а потім намагатися змусити їх пристрасно чогось побажати. Майстерний парламентер - той, хто зможе це зробити: він завоює весь світ; той, хто не зможе цього, навпаки, залишиться на самоті.

Д. Карнегі присвятив проблемі підготовки ефектних публічних виступів спеціальну книгу - "Як виробляти впевненість у собі і впливати на людей, виступаючи публічно" (1936), в якій узагальнив досвід знаменитих ораторів, які прославилися своїми виступами. Головна думка, яку він наголошує на протязі всієї книги: публічний виступ має представляти собою подорож з певною метою, і маршрут повинен бути нанесений на карту Той, хто не знає, куди він іде, зазвичай приходить невідомо куди. Тому, радить Карнегі, перед початком переговорів згадайте слова Наполеона: "Мистецтво війни - це наука, в якій не вдається нічого, крім того, що було розраховано і продумано".

Д. Карнегі сформулював кілька правил ефектного виступу.

Правила ефектного виступу

1. Починайте промову з сильним і наполегливим прагненням досягти мети. Пам'ятайте про всі вигоди, які принесуть вам витрачені зусилля. Створіть у собі піднесення. Подумайте про те, що це може дати вам у фінансовому і політичному відношеннях і в сенсі зростання вашого впливу, заняття керівних постів. Пам'ятайте, що від сили вашого прагнення до мети залежатиме швидкість досягнення вами успіхів.

2. Готуйтеся до виступу. Ви будете почувати себе невпевнено, якщо не будете добре знати те, про що ви збираєтесь говорити. Пам'ятайте: не можна приготувати гарний виступ за 30 хвилин, промова повинна визріти. Виберіть тему на початку тижня, обмірковуйте її у вільний час, вынашивайте її, не забувайте про неї ні вдень, ні вночі. Обговорюйте її з друзями. Робіть її предметом розмов. Ставте самому собі всілякі запитання на дану тему. Записуйте на клаптиках паперу всі думки і приклади, які приходять вам в голову, і продовжуйте шукати. Ідеї, міркування, приклади будуть приходити до вас в самий різний час: коли ви приймаєте ванну, їдете в центр міста, чекаєте, щоб вам подали обід. Такий був метод Лінкольна. Цим методом користувалися майже всі оратори, які мали успіх.

Після того як ви обміркували питання самостійно, йдіть у бібліотеку і прочитайте літературу на цю тему, якщо дозволяє час. Розкажіть бібліотекаря, що вам потрібно. Він зможе надати вам велику допомогу. Зберіть значно більше матеріалу, ніж ви маєте намір використовувати. Наслідуйте Лютеру Бербанку: він часто вирощував мільйон рослин, щоб відібрати одне або два, що володіють винятковими якостями. Підберіть 100 думок і відкиньте з них 90. Створіть резервні знання, тобто зберіть значно більше матеріалів, ніж можете використовувати; отримаєте найбільш повний обсяг інформації.

Приклад

Багато видатні оратори, перш ніж виступати, з математичною точністю обмірковували свої висновки. Так робив Авраам Лінкольн. Коли йому було 40, і він вже був членом конгресу, він вивчав Евкліда, щоб мати можливість виявляти софізми і доводити свої висновки. Коли Теодор Рузвельт готувався до виступу, він підбирав всі факти, оцінював їх, потім дуже швидко диктував текст своєї промови, выправлял машинописний текст і знову диктував текст в остаточному вигляді.

Якщо в голові і серці оратора дійсно є ідея, внутрішня потреба висловитися, він може майже повністю бути впевнений в успіху. Добре підготовлена промова - це на дев'ять десятих виголошена промова.

3. Виявляйте впевненість. Щоб відчувати себе сміливим, дійте так, ніби ви дійсно сміливі; напружте для цієї мети всю свою волю, і напад страху, ймовірно, зміниться припливом мужності. Теодор Рузвельт зізнавався, що саме таким способом він поборов у собі страх перед ведмедями грізлі, норовистими кіньми і головорізами. Ви можете побороти свій страх перед аудиторією, використавши цей психологічний прийом.

4. Практикуйтеся. Це найважливіше для досягнення мети. Страх є наслідком невпевненості, у свою чергу, невпевненість викликана незнанням того, на що ви здатні, а це незнання є результат нестачі досвіду. Створіть собі багаж успішного досвіду, і ваші страхи зникнуть. Запишіть свій виступ на плівку і прослухайте її. Після того як ви обміркували і скомпонували свою промову, прорепетируйте її, використовуючи жести і міміку, уявляючи при цьому, що ви звертаєтеся до цієї аудиторії. Чим частіше ви будете це робити, тим краще ви будете почувати себе, коли настане час виступу на публіці.

5. Намагайтеся не читати свою промову з папірця. Пам'ятайте: записи в руках оратора на 50% знищують інтерес до виступу.

Д. Карнегі підкреслював, що не існує непогрішних, залізних правил організації думок і побудови виступів. Кожен виступ створює свої власні, особливі проблеми.

Приклад

Можна скористатися деякими варіантами планів публічного виступу, які розробив Рассел Конуэлл:

1) виклад фактів;

2) висловлення міркувань, що випливають з них;

3) заклик до дій.

Можливо, вам буде корисний наступний план:

1) продемонструвати щось погане;

2) показати, як виправити зло;

3) просити про співпрацю.

Ось ще один чудовий план промови:

1) домогтися інтересу і уваги;

4) завоювати довіру;

5) викласти факти;

6) привести мотиви, що спонукають людей діяти.

Д. Карнегі особливе значення надавав початку і кінця виступу. Він справедливо зазначав, що початок виступу представляє найбільшу трудність, але в той же час є надзвичайно важливим, бо в цей момент розум слухачів свіжий і на нього порівняно легко справити враження. Тут не слід покладатися на випадковість. Початок виступу потрібно ретельно готувати заздалегідь. Вступ має бути коротким і складатися не більш ніж з одного-двох речень. Однак не варто починати виступ занадто формально. Воно має виглядати вільним, ненавмисним, природним. Цього можна досягти, заговоривши про те, що тільки що сталося, або про те, про що тільки що говорилося. Наприклад: "Вчора, коли поїзд, в якому я їхав, проходив через місто, що знаходиться неподалік звідси, я згадав..." Таким чином, оратор може завоювати увагу аудиторії наступними способами:

o збуджуючи цікавість слухачів;

o по-людськи повідала цікаву історію;

o почавши з конкретної ілюстрації;

o використавши який-небудь предмет;

o задавши питання;

o почавши з будь-якою приголомшливою цитати;

o показавши, що тема виступу пов'язана з життєво важливими інтересами слухачів;

o почавши з приголомшливих фактів.

Ще важливіше звернути увагу на кінцівку мови, яка є її стратегічно важливим елементом: те, що сказано в кінці, слухачі, швидше за все, будуть довше пам'ятати.

Приклад

Д. Карнегі рішуче не радив укладати виступ традиційними для багатьох виступаючих словами: "Ось приблизно все, що я хотів сказати з цього питання. Так що, мабуть, на цьому я закінчу". Закінчуйте, але не кажіть про те, що ви закінчуєте. Ретельно підготуйте кінцівку вашої промови заздалегідь прорепетируйте її.

Ефектний кінець виступу можливий за допомогою наступних прийомів:

o резюмувати, знову повторити і коротко викласти основні положення, які ви торкалися у своєму виступі;

o закликати до дії;

o зробити слухачам відповідний комплімент;

o викликати сміх;

o процитувати відповідні поетичні рядки;

o використовувати цитату з Біблії;

o створити кульмінацію.

Припиняти виступ, радив Карнегі, потрібно перш, ніж ваші слухачі захочуть цього. Пам'ятайте: після піку популярності дуже скоро настає пересичення.

В процесі виступу Д. Карнегі радив дотримуватися 12 правил, які допомагають завойовувати друзів і впливати на людей.

1. Пам'ятайте: єдиний спосіб одержати верх у суперечці - ухилитися від нього.

2. Проявляйте повагу до думки партнера: ніколи не заявляйте йому, що він не правий.

3. Якщо ви не праві, визнайте це швидко і рішуче.

4. З самого початку дотримуйтеся доброзичливого тону.

5. Примусьте партнера по переговорам відразу ж відповісти вам "так".

6. Нехай велику частину часу говорить ваш партнер.

7. Нехай ваш партнер вважає, що хороша ідея, що виникла в процесі обговорення, що належить йому.

8. Щиро намагайтеся дивитися на речі з точки зору ваших партнерів.

9. Відноситеся співчутливо до проблем ваших партнерів.

10. Волайте до більш шляхетних мотивів.

11. Драматизируйте свої ідеї, подавайте їх ефектно.

12. Кидайте виклик, зачіпайте за живе.

Поради Дейла Карнегі деякі сучасні психологи критикують за примітивність і наївний конформізм, і з цим можна частково погодитися. Але справедливості заради зауважимо: всі психологічні установки досить примітивні, оскільки життєві ситуації завжди багатше наших попередніх розрахунків і установок. Мистецтво переговорів в тому і полягає, щоб в умовах складного психологічного взаємодії сторін проявити іноді найнесподіваніші якості. І установка вправного парламентера на дружелюбність, повагу і взаєморозуміння, яку дає нам Д. Карнегі, зовсім не виключає в подальшому використання більш складних психологічних маневрів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Підготовка до публічного виступу
Підготовка до публічних виступів
Публічний виступ
Правило найменших витрат
Приватне і публічне право
Публічні виступи
Правило найменших витрат
Основні правила і традиції арабського стилю ведення переговорів
Зовнішні ефекти та суспільні блага
Зовнішні ефекти та виробництво суспільних товарів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси