Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Течії еклектизму

В архітектурі і декоративному мистецтві середини і другої половини XIX ст. еклектика стала складним, многосоставным стилем в оформленні будівель нового типу - великих адміністративних і видовищних будівель, дохідних будинків, промислових і транспортних споруд. Художні принципи еклектизму втілювали у своїй творчості Шарль Гарньє у Франції, Готфрід Земпер в Німеччині, Чарлз Бері в Англії. Еклектизм використовує для наслідування мотиви готики, ренесансу і бароко. Ці мотиви утворюють сітку декору на фасадах. Свобода вибору і розміщення мотивів в еклектичній архітектурі підготувала вільний винахід мотивів у наступні періоди. Еклектизм проник і в салонне мистецтво цієї епохи.

В еклектизмі багато течій, деякі з яких ґрунтуються на наслідуванні кількох, а інші лише одного художнього стилю мистецтва минулого (неовізантізм, неоготика, необароко, неокласицизм, неоренесанс).

Течії варіюють основні особливості даного напрямку.

Всередині еклектизму як художнього напряму виникають течії: російська, російсько-візантійський, китайське, єгипетське, готичне, мавританське, голландська, італійська, романська, готична, ренесансне.

Кожне з них течій акцентує увагу на відповідній його назві традиції та національної стилістичної школі і спирається на них, хоча на основі обраної можливі художньо органічні включення елементів інших стилів, але часто перед глядачем виникає чистий китайський або чиста російська стилі.

Неокласицизм (від франц. neo-classicisme) - художня течія (друга половина ХІХ і перша чверть XX ст.) всередині еклектизму. Принцип неокласицизму - наслідування мистецтву античності й класицизму. У 1870-1880 рр. німецькі неокласики (неоидеалисты) - живописці X. Маре, А. Фейєрбах, скульптор А.с Хильдербанд протиставляли банальності життя "вічні" естетичні норми. Дух неокласицизму XX ст. проявився у творчості скульптора А. Майоля, архітекторів О. Перре (Франція), П. Беренса (Німеччина), В. В. Жолтовського, В. А. Фоміна, В. А. Щуко, скульптора А. Т. Матвєєва (Росія).

Неокласицизм в архітектурі Великобританії (1910-1920) розвивав Е. Лаченс, в архітектурі США (1950-1960) - Е. Стоун, живопису США (1930-ті рр.) - риджионалисты.

Російсько-візантійський протягом. Родоначальником російсько-візантійського течії (1840-е) в російській еклектизм був архітектор А. М. Горностаєв (1808-1862). Це протягом стилістично оформляло офіціозну ідеологію славянофильской народності, з'єднаної з самодержавством.

Найбільш повно російсько-візантійський протягом еклектизмі представлено у творчості К. А. Тони (1794-1881). Він випустив альбом (Проекти церков, складені архітектором Е. І. в. професором Імператорської Академії мистецтв Костянтином Тоном. СПб., 1838), в якому пропонуються архітектурні рішення церков, виконані в російсько-візантійському стилі. Стасов сформулював концепцію цього стилю і зазначив переважну сферу його прояви: "візантійський Стиль, зріднився з давніх пір з елементами нашої народності, утворив нашу церковну архітектуру" (Стасов Ст. Ст., 1937, т. 2, С. 191). Символіка супроводжує форми російсько-візантійського течії.

Споруди Тони - Великий Кремлівський палац, Збройова палата Московського Кремля, Московський вокзал у Петербурзі і Петербурзький вокзал у Москві. Їм притаманний російсько-візантійський стиль, монотонність, рівномірність і рівнозначність мотивів. Російсько-візантійський стиль був художнім офіціозом Російської імперії. Представниками цього офіційного течії еклектизму були, крім К. А. Тони, І. в. Свиязев, Жуковський А. Т. і Н.В. Султанів.

Свиязев підкреслював художню плідність російсько-візантійського стилю на відміну від нежиттєздатних китайського або єгипетського (див. Свиязев В. Новий Кремлівський Палац у Кремлі // ОЗ. 1842 р. № 12).

Візантійське протягом. У 1860-х рр. виникає самостійне, не пов'язане з "російським" візантійське протягом еклектизму. Розвиток нових течій в еклектизмі цих років В. о. Стасов пояснює тим, що "знання утворило архітекторів"; поїздки в Сирію, Єгипет, Туреччину, на Афон, замальовки, обміри, проекти реставрації зробили свою справу.

У руслі візантійського течії еклектизму створив Вестмінстерський собор у Лондоні англійський архітектор Д. Ф. Бентлі (1839 - 1902). Дзвіниця собору вище всіх церковних будівель Лондона. Зовнішній вигляд собору, його силует, стиль і вражаюче грандіозний масштаб - наслідування візантійських культовим спорудам. В інтер'єрі собору склепіння зроблені з обштукатуреної цегли. Вестмінстерський собор - одне з найвищих художніх досягнень еклектизму. Стиль цієї споруди - наслідування декоративного системі та композиційних принципів архітектури Візантійської імперії VI-XII ст. Імперський дух Стародавньої Візантії був близький колоніально-імперським устремлінням Великобританії кінця XIX - початку XX ст. Цим і зумовлене звернення англійського архітектора Бентлі до традиції візантійського зодчества.

Домський Собор у Кельні. 1248 - сер. XX ст.

Домський Собор у Кельні. 1248 - сер. XX ст.

Ратуша у Відні. 1872-1883

Ратуша у Відні. 1872-1883

Руська демократична течія . Проявилося у творчості архітектора Ст. А. Гартмана (1834-1873), особливо повно втілював у життя принципи демократичного російського фольклорного стилю при проектуванні і спорудженні друкарні Мамонтова (в Леонтіївському провулку), дохідних будинків Дабо, Дольникова, Малькиеля в Москві.

Російське протягом - одна з різновидів наслідувальної архітектури, одне з багатьох течій еклектики. При створенні будівель російського стилю використовувалися етнографічні замальовки архітектора Ст. Л. Даля. Ковзани, "рушники", наличники та інші декоративні деталі селянських хат були підглянуті і зафіксовані Далем у різних губерніях Росії. Вони ставали матеріалом для проектування будівель в російському стилі.

Власне національні традиції відіграють вирішальну роль у народженні і розвитку російського течії еклектизму, у зв'язку з цим слід звернути увагу на зауваження академіка Д. В. Сарабья-нова "Національний менталітет складається століттями і заявляє про себе зовсім несподівано - найчастіше незалежно від позиції і бажання суб'єкта історії" (Питання искусствознании. 1996. С. 498).

Руська демократична течія - найяскравіше і плідну течія в російській архітектурі 1860-1870-х рр. і найвище досягнення російського еклектизму як художнього напряму. Подібно передвижничеству в живопису російський стиль задає тон в архітектурі. Ст. Стасов підкреслював демократизм нового російського стилю, його зв'язок з літературою, музикою, живописом передвижників.

Створені в руслі російсько-візантійського чи російської течії проекти залишалися творами мистецтва, навіть якщо відкинути декор, скульптуру. Ця архітектура, за словами Свиязева, може говорити сама за себе, "без обов'язкової допомоги іншого мистецтва" (тобто навіть не будучи прикрашена декоративним орнаментом, скульптурою або настінним розписом).

Неоготика (від англ. gothic revival) - течія всередині еклектизму як художнього напряму XIX ст. - орієнтувала людину на те, що в земному житті його не чекає нічого хорошого і слід сподіватися на життя небесну. В англійській естетиці цей термін у першій половині XIX ст. мав негативний відтінок і характеризував твори "суто середньовічні", варварські, позбавлені класичного порядку. Дж. Рескін захистив неоготику і у відсутності суворої архітектоніки (суворого естетичного співвідношення навантаження й опори) неоготичних споруд побачив гідність. Термін "неоготика" позначає щось загадкове, таємниче, заборонне, маняще-бажане. Неоготика - плід абсолютизації романтизму.

Неоготика в архітектурі, прикладному і декоративному мистецтві мала своїм стилем, висхідним до середньовічної архітектури соборів (Кельнський собор).

У вікторіанську епоху поглибилося розуміння готичної пластики і виникла архітектура неоготичного стилю. Шедеври готичної архітектури позбавлялися свого сакрального сенсу шляхом внесення в них змін при реставрації (див. The Hutchinson // Словник мистецтв. М.: Внєшсігма, 1996).

Наукове, археологічне вивчення готичних пам'яток (Ежен Емманюель Віоллє ле Дюк у Франції, Т. Рикмен у Великобританії) сприяло розвитку неоготики в архітектурі XIX ст. і застосування готичної каркасної системи в сучасному домобудівництві. Неоготика поклала початок історизму в архітектурі XIX ст.

Починаючи з 1820-х рр. выделившееся із загального романтичного культу Середніх віків неоготична зодчество утворює цілісне протягом еклектизму. В дусі неоготики архітектор Карл Фрідріх Шинкель створює Вердерский храм в Берліні; архітектори Чарльз Беррі та Огастес Пьюджин будують будівлі парламенту в Лондоні.

Неоготика охоплює і сферу літератури, де її прихильники меланхолійно оспівують надгробки, руїни старовинних церков і вводять містично-таємничі мотиви і сцени. Затверджується мода на готичну новелу і готичний роман, продовжують романтичні настрої в суспільстві. Одна з ліній спадкоємності тягнеться до неоготиці від героя байронівського типу.

Серед значних архітектурних споруд неоготики - готель св. Панкратія в Англії, побудована за проектом Гілберта Скотта; ратуша у Відні, створена за проектом Фрідріха фон Шмідта (1825-1891); а також церква св. Трійці в Нью-Йорку Річарда Апджона (1802-1878).

Неоренесанс - художнє протягом еклектизму та історичний стиль архітектури і художньої промисловості XIX ст. Неоренесанс орієнтований на наслідування мистецтву Відродження (італійському, німецькому, нідерландському, французької). Це художнє протягом стало стилем оформлення площ і вулиць у міських центрах. Від ренесансної архітектури епохи Відродження архітектуру неоренесансу відрізняє дрібність декору, наявного на площині фасаду, впровадження архітектурних художніх принципів у промислове виробництво, що в подальшому призвело до народження дизайну. У декоративних виробах неоренесансу широко використовувалася поліхромія.

Художні принципи неоренесансу втілювали у своїй творчості архітектори Лео фон Кленце, Готфрід Земпер (Німеччина), Анрі Лабруст (Франція), Чарлз Беррі (Англія), Чарлз Фоллен Мак-Кім (США), А. В. Рєзанов, В. А. Шретер (Росія).

Необароко - художня течія всередині еклектизму і один з історичних стилів другої половини XIX ст. Еклектизм в архітектурі нерідко користувався декоративними мотивами бароко при оформленні парадних фасадів будівель. Відомі представники необароко - Шарль Гарньє (Франція), Фрідріх Тирш (Німеччина), А. В. Штакеншнейдер (Росія).

Живопис Ханса Макарта (Австрія) розвивалася в руслі необарочного течії еклектизму.

Неорококо - художнє протягом еклектизму і один з історичних стилів XIX ст. (наслідування рококо і стилю "Помпадур", відбивало захоплення європейського суспільства середини XIX ст. витонченістю і витонченістю аристократичної культури рококо XVIII ст.). Неорококо втілилося в оформленні інтер'єрів і декоративному мистецтві (1830-1870). Дух неорококо живе в декорі палацу Ліхтенштейн (Відень, 1842-1847), і в рельєфі "Танець", виконаний скульптором Жаном Батіста Карпо на фасаді Гранд-Опера в Парижі (1865-1869), і в графіку "Світу мистецтва" (К. А. Сомів, А. Н. Бенуа).

Арабське і іспано-мавританське протягом (іноді його називають сарацинским) еклектизму спиралося на тягу до східних мотивів, що виникла в Європі XIX ст. Курильні кімнати і бари в престижних європейських будинках оформляються в стилі наслідування арабо-мусульманської культури. Перський килим (або килим, стилістично подражающий перського) стає улюбленим елементом оформлення спальні в багатому європейському домі. Знаменитий Палац Воронцова в Алупці (Крим) був побудований в 1826-1846 рр. архітекторами Е. Блором і У. Гунтом в мавританському стилі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Еклектизм. Демократизм, рівність, прибутковість
Протягом "психологічний абстракціонізм"
Інтелектуальний декоративізм як протягом постімпресіонізму
Пуантилізм як протягом постімпресіонізму
Течії поп-арту
Музичні стилі та течії XX ст.
Модерністські течії в літературі рубежу XIX-XX століть
Основні культурологічні течії XX ст.
Додекафонія як музичне протягом
Функціоналізм як течія конструктивізму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси