Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія державного управління
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Провал буржуазно-ліберальної альтернативи розвитку Росії та прихід до влади більшовиків

Нараставшая радикалізація суспільства, викликана гарячковим станом суспільства, так само як і нездатність влади вирішити нагальні проблеми основної маси населення країни вели до стрімкого падіння довіри до Тимчасового уряду. У той же час посилилися виступи селянських і солдатських мас, пов'язані з деструктивними діями лівих радикалів, поощрявших стихійний рух народних низів, змушували уряд допускати помилки, йти на крайні заходи.

Уже в квітні 1917 р. вибухнула перша криза Тимчасового уряду. Він був безпосередньо пов'язаний з самим нагальним для більшості населення країни питання про припинення війни і укладення демократичного світу. Це питання знаходилося в центрі політичних дискусій з моменту встановлення в Росії двовладдя. Не погоджуючись з позицією Тимчасового уряду, який вимагав продовження війни до переможного кінця, що тільки й могло, на думку міністра закордонних справ П. Н. Мілюкова, зміцнити зв'язки нового режиму і західних демократій і покласти кінець революції, Петроградський рада після тривалих дебатів запропонував свою альтернативну програму з питань війни і миру. 27 березня було оприлюднено підготовлене Радою "Відозву до народів світу", в якому поряд з визнанням необхідності продовження ведення війни з метою захисту революції містився заклик до уряду вжити рішучих заходів для укладення миру "без анексій і контрибуцій".

Незважаючи на те, що послання було опубліковано за згодою П. Н. Мілюкова, Тимчасовий уряд не збиралося відмовлятися від колишнього зовнішньополітичного курсу. 18 квітня

Мілюков звернувся з нотою до урядів союзних з Росією держав, у якому ще раз запевнив їх у рішучості Тимчасового уряду довести війну до переможного кінця. Поту Мілюкова викликала бурю обурення громадськості країни, сприйняла цей крок уряду як зраду справи революції і відкриту провокацію. Відповіддю на заяву уряду стали масові антивоєнні демонстрації у Петрограді, Москві та інших містах. П. Мілюков і поенный міністр А. В. Гучков були змушені піти у відставку.

Антивоєнними демонстраціями проти Тимчасового уряду спробували скористатися більшовики, явно переоцінюючи свої сили, що через деякий час у статті "Уроки кризи" визнав сам Ленін. За їх призову частина демонстрантів виступала з гаслами "Геть Тимчасовий уряд!" і "Вся влада радам!". У той же час вперше виявила себе реальна небезпека встановлення військової диктатури, яку сучасні історики пов'язують з діями командувача військами Петроградського військового округу генерала Л. Р. Корнілова. Генерал наказав вірним йому частинам вийти на площу Двірцеву і придушити виступи робітників і солдатів гарматним вогнем, що змінило б ситуацію на користь Тимчасового уряду. Однак Виконкому Петроградської ради вдалося переконати Корнілова не робити цього кроку і відвести військові частини в казарми. З метою врегулювання конфлікту Виконком Петроградської ради уклав компромісну угоду з Тимчасовим урядом: але його ініціативи було терміново підготовлено і опубліковано роз'яснення до ноту Мілюкова, покликане сяяти загострення пристрастей.

Квітневі події, з одного боку, боляче вдарили по престижу Тимчасового уряду, з іншого - значно підняли авторитет Петроградської ради, який зумів взяти ситуацію під свій контроль і не допустити кровопролиття. Це ще більше посилило напруженість у відносинах між Тимчасовим урядом і Радою. Розрядити обстановку на час допомогло створення першого коаліційного уряду. За досягнутою між Тимчасовим урядом та Виконкомом Петроградської ради 5 травня угодою до складу нового кабінету міністрів увійшли 10 міністрів, які представляють інтереси ліберальної буржуазії, і шість міністрів-соціалістів, в тому числі лідер меншовиків В. Р. Церетелі (міністр зв'язку) і лідер есерів В. М. Чернов (міністр землеробства). А. Ф. Керенський зайняв посади військового міністра та міністра військово-морського флоту. Головою нового кабінету залишився князь Р. Е. Львів. В оголошеній на наступний день урядової декларації в дусі часу багато говорилося про вірність "коаліції" демократичних цілей революції, ідеалам свободи і рівності. Уряд обіцяв розпочати переговори про укладення миру, розробці аграрної реформи, встановлення державного контролю над економікою.

Проходив 3-23 червня I Всеросійський з'їзд рад, у виборах якого взяли участь понад 2 млн громадян, зовні свідчив про політичну перемогу "коаліції". Есери і меншовики були представлені на ньому більше 600 мандатами, в той час як більшовики отримали лише 105 місць, що, втім, не завадило Леніну оголосити депутатам, що його партія готова в будь-який момент взяти владу в державі в свої руки. З'їзд обрав ЦВК Рад, в переважній своїй більшості складався з есерів і меншовиків.

Тим не менш стабілізувати обстановку в країні не вдалося і коаліційного Тимчасового уряду. Продовжувалось падіння виробництва, погіршувалися умови життя всіх верств населення. Не припинялися заворушення в селі. Посилилося протистояння влади з робітниками промислових підприємств та їх організаціями - профспілками і фабрично-заводськими комітетами. Заохочувані більшовиками фабрично-заводські комітети наполягали на введенні "робітничого контролю" на всіх підприємствах. Відбулася наприкінці травня I Петроградська конференція фабзавкомов прийняла більшовицьку резолюцію, противопоставлявшую державного контролю робочий контроль і вимагала переходу влади до рад.

На початку липня вибухнула нова криза Тимчасового уряду, першопричиною котрого стало невдалий червневий наступ російської армії на Південно-Західному фронті, що викликало масові виступи солдатів на фронті і в столицях, що загрожували перерости в збройне повстання. В обстановці, що створилася, прагнучи перекласти відповідальність за те, що відбувається на представників соціалістичних партій, шість міністрів, що належать до кадетської партії (А. А. Мануйлов, Д. І. Шаховські, А. В. Шингарев, П. В. Некрасов, П. Н. Переверзєв, В. А. Степанов) подали у відставку і 3 липня вийшли з уряду. Хоча в якості основної причини виходу з уряду міністри-кадети висували свою незгоду з поступками уряду Української Ради, вимагала широкої автономії, насправді мета цього політичного демаршу була іншою. Подаючи у відставку, міністри-кадети хотіли чинити тиск на уряд з метою прийняття більш жорстких заходів для придушення революційного руху: роззброєння робітників, відправка революційних частин столичного гарнізону на фронт, заборона діяльності лівих організацій.

На прийнятті жорстких заходів для наведення порядку в столиці наполягав і увійшов у смак влади військовий міністр А. Ф. Керенський, який перебував у цей час у діючій армії. Між тим події в столиці брали несподіваний поворот: в ході що відбулася 4 липня 500-тисячної демонстрації, ядро якої становили збройні загони матросів і солдатів, більшовиками була зроблена (хоча і без згоди Леніна) перша спроба вооруженною взяття влади. У відповідь уряд використовував військові сили і з допомогою надійних військових частин придушило революційні виступи у столиці. 7 липня після відставки князя Е. Р. Львова пост глави Тимчасового уряду зайняв А. Ф. Керенський. Він домігся згоди Цвк Рад оголосити очолюваний ним кабінет урядом порятунку революції та наділити його "необмеженими повноваженнями". В перспективі мова йшла про встановлення в країні "демократичної диктатури". Були фактично заборонені ліві партії, відданий наказ про арешт Леніна. Більшовики змушені були перейти на нелегальне становище.

Липневими подіями закінчився мирний період розвитку революції. Не тільки більшовики за порадою Леніна тимчасово зняли свій лозунг "Вся влада радам!", звинувативши эсеро-меншовицький керівництво рад у змові з капіталістами і контрреволюційними силами. Ставши на чолі Тимчасового уряду, А. Ф. Керенський повів справу до встановлення режиму особистої диктатури і також всіляко прагнув звільнитися від контролю з боку Петроградської ради. Багато в чому з цієї причини, а також з метою зміцнення дисципліни в армії був зміщений з поста Головнокомандувача "ліберальний", з точки зору Керенського, генерал А. А. Брусилів і на його місце призначено К. Р. Корнілов. Була введена смертна кара на фронті, що дозволило почати репресивну кампанію в армійських частинах.

24 липня після довгих переговорів з кадетскими лідерами, маневрів Керенського був сформований другий коаліційний уряд, що зайняло відкрито консервативні позиції. Увійшовши в уряд на умовах збереження в ньому "принципу паритету радянських представників з представниками несоциалистической демократії", кадети, які вважали себе переможцями у липневих подій, сподівалися направити його дії в потрібне їм русло. Вони відкрито зажадали від Керенського звільнення уряду від контролю з боку рад, посилення боротьби проти "екстремістів" і анархії, відновлення дисципліни в армії, продовження війни до перемоги. Ця програма цілком влаштовувала Керенського, якому до того ж вдалося в обмін на відмову від принципу відповідальності уряду перед радою домогтися надання йому права на власний розсуд формувати склад кабінету міністрів, що ще більше посилювало його влада, яка з часом набула характеру персональної диктатури.

У кінці серпня генерал Л. Р. Корнілов, підтриманий Спілкою офіцерів і заохочуваний кадетами, що ратували за прихід до влади більш твердого уряду на чолі з військовими, вирішив зробити спробу перевороту. 25 серпня на столицю були кинуті війська, ядро яких склав кінний корпус під командуванням генерала А. М. Кримова. Злякавшись, що військові призначать замість нього монархічно налаштованого Верховного Головнокомандувача, Керенський оголосив Корнілова бунтівником, відсторонив його від посади і звернувся до народу із закликом піднятися на захист революції. У відповідь на цей заклик в Петрограді почали створюватись загони Червоної гвардії для боротьби з контрреволюцією, активну роль в яких відігравали "реабілітовані" Керенським більшовики і випущені з в'язниці їх лідери. Загроза реставрації монархії і встановлення військової диктатури згуртувала лівих і помірних соціалістів в єдиний фронт, перетворивши на час Керенського в голову революції. До 30 серпня війська Корнілова були зупинені практично без єдиного пострілу, заколот був ліквідований, сам Корнілов був заарештований.

Корніловський заколот різко змінив політичну ситуацію в країні. Одним з її наслідків стало стрімке зростання авторитету більшовиків, гасла яких, спрямовані на припинення війни, укладення миру і рішення аграрного питання, набували все більшої популярності в масах. Якщо на початку Лютневої революції чисельність РСДРП(б) не перевищувала 24 тис. чоловік, то до травня вона збільшилася до 100 тис., а у вересні нараховувала до 350 тис. осіб. У цьому сенсі прогнози правих щодо того, що більшовизм після липневих подій "раптово помер" і більше не відродиться, виявилися передчасними.

В той же час авторитет Тимчасового уряду безповоротно падав, що не залишало практично жодних шансів на успіх ліберально-демократичної альтернативи. Кадети, відкрито підтримали заколот Корнілова, були дискредитовані в очах народу. 27 серпня, в розпал кризи вони вийшли з уряду на знак протесту проти оголошеної Керенським мобілізації лівих сил на боротьбу з Корніловим. Друге коаліційний уряд розпалося.

Такий результат подій був цілком закономірний. В умовах революції вигравали ліві партії і навпаки програвали помірні партії і партії центру. Як вірно помітив Ст. Л. Маклаков, ця революція була не перемогою, а ураженням лібералів". Готові до парламентської діяльності, "до революції вони не годилися". Тому партія "все програла, коли змушена була грати в умовах революції"'. Те, що революція змете кадетів, як змітали все партії центру в періоди революційних потрясінь, було зрозуміло задовго до поразки кадетів. "Логічний у революції, вірний її суті, - писав П. Б. Струве, - був тільки більшовизм і тому в революції він переміг".

Після придушення корніловського заколоту більшовики знову повернулися до гасла "Вся влада радам!". Однак зміст цього гасло вкладалося вже інше. В ході минулих у самому початку вересня перевиборів до рад більшовики отримали більшість у найбільш великих з них. Почався процес більшовизації рад". Головою Петроградської ради, в якому більшовики отримали більшість місць, був обраний випущений з в'язниці Керенським у дні корніловського заколоту Л. Д. Троцький (Бронштейн). У середині вересня Ленін, який переховувався у Фінляндії, надіслав в ЦК більшовицької партії історичні листи ("Більшовики повинні взяти владу", "Марксизм і повстання"), в яких категорично зажадав від ЦК закликати народ до негайного повстання. Після гострих дискусій та під наполегливим тиском Леніна, таємно повернувся 7 жовтня в Петроград, на засіданні членів ЦК (в засіданні брало участь не менше 12 членів ЦК із 21) 10 жовтня більшістю голосів (проти проголосували лише Р. Е. Каменєв і Л. Б. Зінов'єв) було прийнято рішення готувати збройне захоплення влади. При цьому Ленін наполягав, щоб повстання почалося до відкриття II З'їзду рад, спочатку призначеного на 20 жовтня; 12 жовтня при Петроградському раді під прикриттям захисту Ради від "контрреволюційних вилазок" був створений Військово-революційний комітет (ВРК) на чолі з Л. Троцьким. У ВРК, оголошений штабом по підготовці повстання, увійшла також частина лівих есерів, що дало можливість більшовикам діяти від імені Ради практично відкрито.

У той же час Тимчасовий уряд не міг нічого зробити проти підготовлюваного повстання, воно виявилося повністю паралізованим. Керенський був більше зайнятий зміцненням особистої влади. Проголосивши 1 вересня Росію республікою, він спробував сформувати нові державні інститути, покликані, по суті, зміцнити законність правлячого режиму. 14-22 вересня за його ініціативою було скликано Демократичну нараду, яке зайнялося питанням про формування третього коаліційного уряду. Після численних суперечок Нарада погодився на участь в уряді в індивідуальному порядку представників кадетської партії, проти чого виступили більшовики, які заявили, що тільки II Всеросійський з'їзд, призначений на 20 жовтня, має право сформувати "справжнє уряд". За рішенням Демократичного наради 7 жовтня був створений новий орган влади - Тимчасовий рада республіки (так званий Передпарламент). Покликаний стати, за заявою Керенського, головним інститутом республіки, контролюючим діяльність уряду, цей орган, по суті, не було таким, оскільки наділявся лише правом дорадчого голосу, в той час як реальна влада зберігалася в руках Керенського. Депутати-більшовики відмовилися брати участь в роботі нового органу і з ініціативи Троцького демонстративно покинули зал засідання Ради республіки, презирливо охарактеризувавши Передпарламент "передбанником".

22 жовтня Військово-революційний комітет направив своїх представників у всі частини Петроградського гарнізону. Одночасно під керівництвом більшовиків у всіх районах міста проходили численні мітинги в підтримку скликаною II Всеросійського з'їзду рад. 24 жовтня озброєні загони Червоної гвардії і революційних солдатів, діючи від імені Ради і не зустрічаючи ніякого опору, захопили невські мости і всі стратегічні центри (пошту, телеграф, вокзали). Центром повстання був Смольний, де розміщувався штаб більшовицької партії. До ранку 25 жовтня весь місто перейшло під контроль повсталих. За ініціативою Леніна в 10 год ранку, не чекаючи надсилання ультиматуму уряду, ВРК у зверненні до громадян оголосив про взяття влади. У ніч на 26 жовтня, коли вже почав свою роботу ІІ Всеросійський з'їзд рад, який був узятий штурмом Зимовий палац, де засідав Тимчасовий уряд. Всі члени Тимчасового уряду були арештовані (Керенський до штурму встиг виїхати на фронт). Після відходу з II Всеросійського з'їзду рад меншовиків і есерів, квалифицировавших жовтневе збройне повстання як "військова змова", організований за спиною рад", з'їзд з ініціативи Леніна прийняв резолюцію про перехід всієї влади в руки рад. Насправді влада переходила в руки більшовиків.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Лютнева демократична революція 1917 р.: проблема альтернатив розвитку Росії в нових умовах. Сутність двовладдя
Більшовики при владі
Росія на початку XX ст.: втрата самодержавством ініціативи перетворення суспільства. Нові соціально-політичні альтернативи в умовах революційної кризи
Російські епігони і критики ліберальної політичної економії
ПРОВАЛІВ (ФІАСКО) РИНКУ. РОЛЬ ДЕРЖАВИ. ПРОВАЛИ (ФІАСКО) ДЕРЖАВИ. ОПОРТУНІСТИЧНА ПОВЕДІНКА
Реформи Тимчасового уряду як спроба структурування вертикалі державної влади, альтернативної Радам
Система органів державної влади Росії.
Альтернативні сценарії розвитку геополітичної ситуації
Розвиток логістики як альтернатива зростання матеріальних запасів
Аналіз альтернатив дій
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси