Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Територіальна організація господарства

Для Центрального федерального округу характерні не тільки природні, але і внутрірайонні економічні відмінності. Найбільший економічний розвиток отримали Москва, Московська, Тульська, Воронезька, Липецька, Володимирська, Ярославська, Бєлгородської області. Основними сільськогосподарськими районами є південні області регіону - Білгородська, Воронезька, Курська, Орловська, Рязанська.

Найбільшу питому вагу в економіці регіону посідає Москва, яка є не тільки столицею Російської Федерації, адміністративним центром Московської області і суб'єктом РФ. Москва - найбільший центр наукомістких галузей господарського комплексу, ВПК, машинобудування, хімічної та поліграфічної промисловості. Москва є лідером в країні з розвитку ринкових структур. Значний розвиток тут отримала ринкова інфраструктура, що включає комерційні банки, страхові компанії, біржі. Виділяється Москва залученням іноземних інвестицій. Москва є також великим освітнім, адміністративним і науковим центром. В її структурі промислового виробництва 32,1% припадає на частку харчової промисловості, 30,9 - на частку машинобудування, 4,7% - на хімічну та нафтохімічну галузі. Значну роль в економіці столичного міста відіграє машинобудування. Тут зосереджені провідні підприємства авіаційної, ракетно-космічної, радіоелектронної, приладобудівної промисловості. Серед найважливіших галузей машинобудування вирізняється верстатобудування (виробництво металорізальних верстатів, інструментів, ковальсько-пресового обладнання, промислових роботів, автоматичних і напівавтоматичних ліній та ін). Москва великий центр хімічної промисловості (представлено виробництво автомобільних шин, пластичних мас, гумотехнічних виробів, барвників, товарів побутової хімії). Значну питому вагу в структурі промислового виробництва припадає на харчову промисловість (кондитерська і виробництво тютюнових виробів). Москва залишається традиційним центром легкої промисловості, переважно текстильної (виробництво бавовняних, шовкових і вовняних тканин).

Москва - найважливіший торгово-фінансовий центр країни, де знаходяться правління великих банків, російських фірм і представництва іноземних компаній.

Широке розвиток отримали ринкові інфраструктури, в тому числі транспортні, будівельні, фінансові, страхові, комп'ютерні та інформаційні, ліцензійні платежі, операційний лизинги, послуги зв'язку.

У 1996 р. була прийнята концепція перетворення Москви в міжнародний торговий, фінансовий і туристичний центр.

Московська область. Економіка Московської області тісно пов'язана з промисловим комплексом Москви. Провідну роль у структурі господарського комплексу її займає промисловість. У галузевій структурі промислового виробництва 32,3% припадає на машинобудування і металообробку, 19,1 - на харчову, 10,4 - легку промисловість, 7,0% - на виробництво будівельних матеріалів. Понад 2/3 продукції галузі випускають підприємства важкої індустрії, значну частку становить військово-промисловий комплекс. Великими центрами машинобудування є Коломна, Люберці, Митищі, Електросталь. Хімічна промисловість отримала розвиток у Воскресенську, Щелкове, Горіхово-Зуеве та інших містах. Центрами текстильної промисловості стали Орєхово-Зуєво, Ногінськ, Павловський Посад.

Сільське господарство Підмосков'я має приміський характер і забезпечує поставками сільськогосподарської продукції Москву і міста області. Провідна галузь - тваринництво (молочне і молочно-м'ясне скотарство, свинарство, птахівництво). Розвинені також зернове господарство (переважно на півдні області), картоплярство (південно-східна частина території), овочівництво, в тому числі закритого ґрунту (переважно в передмістях Москви).

Велике значення має науковий комплекс області. Оборонний комплекс представлений Королеві, Хімках, Балашисі, Жуковському, Троїцьку, ядерна фізика - у Дубні, Деко, хімічні науки - в Чорноголовці, біологічні науки - в Пущині.

Значний розвиток в області отримали народні промисли: Федоскино - лакові мініатюри, Гжель - кераміка, Жостово - розпис по металу, район Звенигорода - іграшки і музичні інструменти.

Великі промислові центри Московської області: Подольськ, Електросталь, Балашиха, Митищі, Коломна, Орєхово-Зуєво, Серпухов, Павловський Посад та ін.

Ярославська область. Ярославська область належить до індустріально-аграрних регіонів країни. В галузевій структурі промисловості на частку машинобудування і металообробки доводиться 27,9%, паливної промисловості - 18,9, хімічної та нафтохімічної - 17,4%. Значний розвиток отримали поліграфічна промисловість, представлено також текстильне виробництво. Машинобудування області спеціалізується на авіаційній промисловості, виробництві дизельних і електродвигунів, паливних насосів. Суднобудування представлено судами і катерами "річка-море". Накладено виробництво обладнання для поліграфічної та харчової промисловості. Паливна промисловість представлена виробництвом різних видів палива (бензину, дизельного і моторного палива, мазуту, гасу для авіації). Розвинена нафтопереробка. Хімічна промисловість спеціалізується на виробництві синтетичного каучуку, смол, лаків і фарб, фотопапері; легка промисловість - па лляних і пеньки-джутових тканинах. Промисловість області сконцентрована в Ярославлі і Рибінську.

Значний розвиток отримало сільське господарство та молочно-м'ясного напряму, а також м'ясо-молочне скотарство, свинарство, птахівництво, овчинно-шубне вівчарство. Основною зерновою культурою є жито. Область спеціалізується також на картоплярстві, овочівництві, льноводстве і кормових культурах.

Воронезька область. Воронезька область в міжрегіональному поділі праці виділяється галузями кваліфікованого машинобудування, хімічної, нафтохімічної та харчової промисловості. У галузевій структурі промисловості області на частку машинобудування припадає 19,9%. Тут виробляють літаки і обладнання для космічних кораблів, радіоелектроніку і відеоапаратуру, ковальсько-пресові машини і екскаватори, гірничо-збагачувальне обладнання та багато іншої продукції. Хімічна і нафтохімічна промисловість (17,3%) представлена виробництвом синтетичного каучуку, шин, мінеральних добрив, лікарських препаратів. Великий питому вагу в галузевій структурі області припадає на харчову промисловість - 27,3%, в основному виробництво рослинного масла, цукру і м'яса. Головні промислові центри: Воронеж, Борисоглібськ. Ліскі, Нововоронезької, Росош, Калач.

Розвинуте сільськогосподарське виробництво спеціалізується на вирощуванні зернових і технічних культур, картоплі та овочів. Значний розвиток отримало тваринництво м'ясо-молочного напрямку, а також конярство.

Білгородська область. Спеціалізація Бєлгородської області дещо відмінна від інших областей регіону. В ній переважають такі галузі важкої індустрії, як металургійна, хімічна, машинобудування і металообробка, харчова галузь, промисловість будівельних матеріалів. В галузевій структурі промисловості на частку чорної металургії припадає 46,1%. Вона представлена гірничодобувної промисловістю. Ведеться не лише видобуток та збагачення залізних руд, але і виплавка високоякісної сталі, отримання готового прокату і труб. На частку машинобудування і металообробки доводиться 9,6% виробленої продукції промисловим комплексом. Машинобудування представлене як матеріаломісткими, так трудомісткими виробництвами. Область спеціалізується на виробництві обладнання для гірничодобувної промисловості, парових котлів, обладнання для АЕС, металоконструкцій. Трудомістке машинобудування орієнтується на приладобудування та електротехнічну промисловість. Хімічна промисловість спеціалізується на виробництві лікарських засобів і миючих засобів. На частку харчової промисловості припадає 20,9% виробленої промислової продукції області. Найбільший розвиток отримали цукрова і м'ясо-молочна. Значно розвинене виробництво будівельних матеріалів (цементу). Головні промислові центри: міста Білгород, Старий Оскол, Губкін, Шобі кіно.

Сільське господарство спеціалізується на виробництві зерна, цукрових буряків, овочів, картоплі. Розвинене плодівництво. Із тваринницьких галузей - молочно-м'ясне скотарство, свинарство і птахівництво.

Липецька область. Провідними галузями економіки Липецької області є чорна металургія (60,5%), машинобудування (12,7%) і харчова промисловість (13,5%). Чорна металургія представлена великим Новолипецьким металургійним комбінатом і заводом "Вільний Сокіл". Продукція металургійного комбінату користується широким попитом не тільки на внутрішньому, але й на світовому ринку. Машинобудівний комплекс включає виробництво сільськогосподарських машин і обладнання, запасних частин до автомобілів, різних видів верстатів, приладів і холодильників. Хімічна промисловість (виробництво мінеральних добрив) пов'язана з використанням відходів коксохімічного виробництва. Харчова промисловість спеціалізується на цукрової, м'ясної, маслосироробної, плодоовочеконсервною промисловості. Головні промислові центри: Липецьк, Єлець, Данков, Лебедянь, Чаплигін.

Агропромисловий комплекс спеціалізується на вирощуванні зернових (пшениці, жита, ячменю), технічних (цукрових буряків і соняшнику) культур, картоплі і овочів. Розвинене плодівництво. Тваринництво має молочно-м'ясний напрям, розвинені свинарство, мясошерстное вівчарство.

Брянська область. Економічний профіль Брянської області визначає машинобудування, на частку якого припадає 31,1% промислової продукції області. Тут виробляються дизельні двигуни для суден різного класу, рефрижераторні секції і вантажні вагони, тепловози, екскаватори та дорожньо-будівельні машини, великовантажні автомобілі, автофургони, медична техніка і транзистори. Отримала розвиток промисловість будівельних матеріалів (9,7%). Харчова промисловість (26,8%) спеціалізується на м'ясних і молочних продуктах, виробництві консервів. Головні промислові центри: Брянськ, Дятьково, Клинці.

Провідна галузь сільського господарства - землеробство. На території області широко представлені посіви зернових (жита, ячменю, вівса, пшениці) і технічних культур (цукрових буряків, льону-довгунця, конопель, хмелю). Розвинуті картоплярство і овочівництво, м'ясомолочне скотарство, свинарство і птахівництво.

Володимирська область. Галузі спеціалізації Володимирській області - це машинобудування (41,7%), хімічна промисловість (5,7%), легка (5,8%), скляна (5,6%), харчова (16,5%) галузі. Машинобудування представлене виробництвом тракторів і автотракторних приладів, електродвигунів, екскаваторів, холодильників і телевізорів, верстатів, радіо - і медичної техніки.

Хімічна промисловість - виробництво пластмас, гумотехнічних виробів, скловолокна; легка - виробництво лляних тканин; скляна - виробництво скла та кришталю, а також штучного кварцу. Головні промислові центри: Володимир, Килимів, Муром, Александров, Гусь-Хрустальний.

У сільському господарстві виділяються молочне тваринництво, свинарство, птахівництво, вирощування пшениці, жита, гречки, картоплі.

Калузька область. Калузька область спеціалізується на машинобудуванні (42%), лісової, деревообробної (12,8%) і харчової (21,9%) промисловості. Машинобудування представлене електротехнічною промисловістю (парові турбіни, електрообладнання для автотракторної техніки, транспортним машинобудуванням - виробництво маневрових тепловозів). Основне промислове виробництво сконцентровано в обласному центрі. Підприємства хімічної промисловості зайняті виробництвом синтетичних і запашних речовин. Лісова і деревообробна промисловість виробляє сірники, меблі, папір. Харчова спеціалізується на випуску молочної та маслосироробної продукції. В області була побудована перша в світі атомна електростанція (Обнінськ). Головні промислові центри: Калуга, Людиново, Малоярославець, Боровськ.

Основні напрями розвитку сільського господарства - молочно-м'ясне тваринництво, свинарство, вівчарство, зернове господарство (пшениця, жито, ячмінь, овес) і технічні культури (льон-довгунець), картоплярство.

Курська область. Провідне значення в господарстві Курської області належить електроенергетиці (22,5%), машинобудування та металообробки (14,7%), хімічної і нафтохімічної (14,5%), гірничорудної та харчової (17,6%) галузях промисловості. Електроенергетика являє велика Курська АЕС, що забезпечує потреби в електроенергії промисловості Центрального Чорнозем'я. Багатогалузеве машинобудування спеціалізується на випуску обчислювальної техніки і приладів, акумуляторів, ковальсько-пресового устаткування, електротехнічних виробів, машин для тваринництва і кормовиробництва. Михайлівський ГЗК, який представляє залізорудну промисловість країни випускає якісну продукцію, яка користується попитом не тільки в країні, але і за її межами. Хімічна і нафтохімічна промисловість пов'язані з виробництвом гумотехнічних виробів, добрив, лаків, фарб, синтетичних волокон, труб і деталей трубопроводів із термопластів. Харчова промисловість спеціалізується па виробництві цукру-піску і іншої продукції. Головні промислові центри: Курськ, Железногорськ, Курчатов, Щигры.

Сільське господарство зайнято вирощуванням зернових і технічних культур (пшениці, цукрових буряків, соняшнику), тютюну (махорки). У тваринництві переважають скотарство м'ясо-молочного напрямку, свинарство і птахівництво.

Рязанська обметь. Рязанська область у територіальному поділі праці країни виділяється багатопрофільним машинобудуванням (22,7%), електроенергетикою (26,1%), паливній (10,4%), хімічної та легкої харчової (13,5%) промисловістю. Основною продукцією машинобудування є верстатобудування (кузнечнопрессовое обладнання та токарно-гвинторізні верстати), сільськогосподарські машини, виробництво металорізальних верстатів, засобів обчислювальної техніки, телевізорів. Хімічна промисловість спеціалізується на випуску хімічних волокон, легка - на виробництві взуття, шкіри, різних видів тканин (штапельні і шовкові) і хутра. Головні промислові центри: Рязань, Скопин, Касимов.

Сільське господарство представлене скотарством м'ясо-молочного напряму. Тут вирощують велику рогату худобу, свиней, птицю і овець; розвинене племінне конярство. Вирощують ячмінь, пшеницю, жито, овес, кормові культури, з технічних культур - цукровий буряк. Представлено садівництво і плодівництво.

Смоленська область. Провідні галузі спеціалізації Смоленської області - машинобудування (13,6%), електроенергетика (18,2%), харчова (13,5%) та легка (4,7%) промисловість. Підприємства машинобудівної галузі виробляють енергетичне обладнання, автомобільні, дизельні двигуни і агрегати, засоби обчислювальної техніки, обладнання для легкої промисловості, електролампове обладнання, холодильники. Електроенергетика представлена Смоленської АЕС. Харчова галузь зайнята виробництвом масла, сиру, молочних консервів; легка - випуском лляних і бавовняних тканин. Завод "Кристал" у Смоленську спеціалізується на огранювання діамантів і виробництві алмазних інструментів. Головні промислові центри: Смоленськ, Вязьма, Рославль, Сафоново, Гагарін, Ярцево.

Провідна галузь сільського господарства - тваринництво, переважно молочно-м'ясного напряму (скотарство і свинарство), конярство. Землеробство орієнтоване на вирощування зернових культур (ячменю, вівса, жита), льону, кормових культур, картоплі.

Орловська область. Ринкова спеціалізація Орловської області - машинобудування (26,5%), легка (5,4%) і харчова (29,6%) промисловість. Машинобудівні підприємства області виробляють автогрейдери та автонавантажувачі, обладнання для легкої, харчової і скляної промисловості, прилади та обчислювальну техніку, запасні частини до тракторів, побутові годинники. Легка промисловість спеціалізується на виробництві панчішно-шкарпеткових виробів, взуття і одягу, харчова - молочної, м'ясної і цукрової продукції. Головні промислові центри: Орел, Лівни, Мценск, Волхов.

Сільське господарство спрямоване на вирощування зернових, цукрових буряків, конопель, картоплі. Тваринництво представлене молочно-м'ясним скотарством, мясосальным свинарством, мясошерстным вівчарством, птахівництвом. Розвинене племінне конярство.

Тверська область. Відноситься до індустріальних областях Росії. Провідне місце в економіці займає промисловість. У структурі промислового виробництва 23,8% припадає на частку машинобудування і металообробки, 23,6 - електроенергетики, 13,9 - харчової, 7,9% - на частку легкої промисловості. Широкий розвиток в області отримало машинобудування. Тут виробляють пасажирські і вантажні вагони, річкові судна, екскаватори, ковальсько-пресові машини і обладнання для торф'яної і текстильної промисловості, комбайни для збирання льону. Високу частку в структурі промисловості займає електроенергетика. Основу її складають Калінінська (р. Удомля) атомна електростанція і Конаковская ГРЕС. Підприємства текстильної галузі виробництвом бавовняних, шовкових і вовняних тканин. Головні промислові центри: Твер, Ржев, Вишній Волочек, Бежецька, Конаково, Торжок.

Сільське господарство спеціалізується на тваринництві, переважно молочному і м'ясному скотарстві; розвинуте також свинарство, птахівництво. Рослинництво спеціалізується на вирощуванні льону, картоплі, овочів. Зернові представлені посівами жита, вівса, пшениці та кормових культур.

Тамбовська область. Тамбовську область належить до індустріально-аграрних областях Росії. У галузевій структурі промислового виробництва провідну роль відіграють харчова промисловість (29,1%), машинобудування і металообробка (21,9%), хімічна і нафтохімічна галузі (21,4%). Значний питома вага припадає па електроенергетику. До провідних галузей господарського комплексу відносять машинобудування і металообробку. Машинобудування області спеціалізується на виробництві устаткування для легкої і хімічної промисловості, запасних частин до автомобілів і тракторів, обладнання для залізничного транспорту, приладобудуванні. Спеціалізація хімічної промисловості - виробництво мінеральних добрив, кислот, лаків, фарб, пластмас; легкої - випуск вовняних тканин. Харчова галузь - це цукрові, м'ясопереробні, маслосыродельные, овощеконсервные, тютюново-махоркові підприємства. Основні промислові центри: Тамбов, Мічурінськ, Моршанск, Уварове, Котовськ, Рассказово.

Основу сільського господарства становить вирощування зерна пшениці, жита, ячменю), цукрових буряків, соняшника; широко представлено садівництво. Тваринництво представлене молочно-м'ясним скотарством, свинарством, вівчарством і птахівництвом.

Тульська область. Спеціалізація Тульської області дещо відмінна від інших областей федерального округу. У галузевій структурі переважають галузі важкої індустрії. На частку хімічної промисловості припадає 1,1% обсягів промислового виробництва; 16,5% - па машинобудування і металообробку, 22,5% - на чорну металургію. На харчову промисловість припадає 15%. Хімічна промисловість представлена виробництвом мінеральних добрив, синтетичного каучуку, хімічних волокон, чорна металургія - виробництвом чавуну, сталі, прокату. У машинобудуванні значну частку становлять підприємства оборонного комплексу. Область виділяється також виробництвом мостових кранів, сільськогосподарської техніки, мотоциклів та моторолерів, музичних інструментів та дитячих іграшок. Головні промислові центри: Тула, Єфремов, Новомосковськ, Щекино.

Сільське господарство має зерново-тваринницький напрям; розвинені молочно-м'ясне скотарство, птахівництво, свинарство. Зернові представлені посівами пшениці, жита, гречки, технічних культур переважає цукрові буряки.

Костромська область. Костромська область за рівнем економічного розвитку значно поступається іншим регіонам федерального округу. У структурі промислового виробництва головну роль відіграють електроенергетика (29,0%), шиностроение і металообробка (14,7%), лісова і деревообробна промисловість, харчова (11,0%), легка (7%). Електроенергетика представлена великою Костромська ГРЕС. Машинобудування спеціалізується на виробництві екскаваторів, прядильних машин, деревообробних і металорізальних верстатів, устаткування для хімічної, меблевої і харчової промисловості. Лісова і деревообробна промисловість представлена виробництвом пиломатеріалів, фанери, деревостружкових і деревоволокнистих плит; розвинене меблеве виробництво. Підприємства легкої промисловості зайняті випуском лляних і пенькоджутовых тканин. Провідні промислові центри: Кострома, Нерехта, Буй, Мантурово.

Сільське господарство спеціалізується на молочному і м'ясо-молочному скотарстві. Широко за межами області відомі костромська порода корів. Розвинені птахівництво, свинарство. Із зернових переважають жито, пшениця, ячмінь, овес; з технічних - льон.

Іванівська область. Ринкові перетворення в економіці країни негативно позначилися на економіці області. Значно скоротилося виробництво градообразующей галузі господарства - текстильної промисловості. В даний час у структурі промислового виробництва області на частку легкої промисловості припадає 35,6%, на машинобудування і металообробку - 14,5, на харчову промисловість - 16,6%. Галуззю, що визначає господарський комплекс Івановської області, залишається текстильна промисловість (виробництво бавовняних, лляних, пеньки-джутових, вовняних тканин). Отримали розвиток галузі, тісно пов'язані з текстильною промисловістю, - машинобудівна і хімічна. Машинобудування спеціалізується на обладнанні для легкої промисловості, виробництві екскаваторів, металорізальних верстатів, автокранів. Головні промислові центри: Іваново, Кінешма, Шуя.

Провідна галузь сільського господарства - скотарство м'ясо-молочного напрямку; вирощують також свиней, овець; розвинене птахівництво. Зернові представлені пшеницею, житом, вівсом, ячменем. Широке поширення має картоплярство.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Територіальна організація господарства
Територіальна організація господарства
Територіальна організація господарства
Територіальна організація господарства
Територіальна організація господарства
Світове господарство
Міжнародні економічні організації, їх місце і роль в світовому господарстві початку XXI століття
Організація і компетенція Міністерства сільського господарства РФ, підвідомчих йому федеральної служби та федерального агентства
Територіальні фінанси
Організація місцевого самоврядування в закритих адміністративно-територіальних утвореннях
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси