Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Форми міжнародних розрахунків

Структура платіжного обороту в міжнародних розрахунках визначається багатьма факторами, найбільш важливим з яких є платоспроможність учасників розрахунків. Постачальнику необхідно отримати оплату за товари (послуги, роботи, продукти інтелектуальної діяльності) у повному обсязі та у визначений строк. Відповідні відносини, в які вступають імпортери і експортери, обсяг їх зобов'язань та відповідальність друг перед іншому будуть прямо залежати від вибору конкретної форми міжнародних розрахунків.

Форми розрахунків - це історично склалися в міжнародній практиці способи оформлення, передачі, обробки платіжних і товаророзпорядчих документів і здійснення платежів. Вибір конкретної форми, в якій будуть здійснюватись розрахунки за зовнішньоторговельним контрактом визначається за угодою сторін і фіксується в розділі "Умови платежу зовнішньоторговельного контракту".

Міжнародні розрахунки регулюються нормативними національними законодавчими актами, а також правилами та звичаями ділового обороту. Необхідність уніфікації міжнародних розрахунків зумовлена універсальністю банківських операцій. Тому Міжнародною торговою палатою, створена в Парижі на початку XX ст., розроблені Уніфіковані правила і звичаї для документарних акредитивів та з інкасо. Більшість банків світу приєдналися до цих правил. Уніфікація вексельного і чекового обігу в міжнародних розрахунках регламентована правилами, прийнятими Женевською конвенцією (1930-1931 рр.). Все це служить базою національного законодавства в більшості країн.

Найбільш часто в міжнародних розрахунках використовуються такі форми: банківський переказ, чеки, інкасо, акредитив.

Розрахунки, здійснювані за допомогою банківського переказу

Останній являє собою доручення одного банку іншому виплатити переводополучателю певну суму. Економічне обґрунтування банківських переказів залежить від того, яким чином здійснюється оплата товарів (послуг, робіт, предметів інтелектуальної діяльності) до їх постачання (авансові платежі) або після їх отримання експортером (розрахунки у формі відкритого рахунку).

Учасниками розрахунків є:

o перевододатель (боржник);

o банк рахунок переказодателя, що прийняв доручення;

o банк, що здійснює зарахування суми переказу переводополучателю;

o переводополучатель.

Банк здійснює клієнтські перекази за рахунок рахунок переказодателя іноземному отримувачу (бенефіціару) із зазначенням способу відшкодування банку-платнику виплаченої ним суми. Банк одержувача переказу керується конкретними вказівками, що містяться в платіжному дорученні. Платіжні доручення передаються між банками за допомогою телекомунікаційних засобів передачі банківської інформації (свіфта, спринту, телекса). Схема документообігу при банківському переказі представлена на рис. 4.5.

Схема розрахунку банківськими переказами

Рис. 4.5. Схема розрахунку банківськими переказами

П/п - доручення на переказ

1. Клієнт-перевододатель оформлює заяву на переказ у трьох примірниках (перший примірник підписується уповноваженими особами).

2. Згідно з даними, зазначеними в заяві, банк складає платіжне доручення іноземному банку-кореспонденту.

3. Банк імпортера направляє від свого імені платіжне доручення у банк експортера.

4. Банк експортера зараховує кошти на розрахунковий рахунок постачальника.

У платіжному дорученні може міститися вказівка про виплату бенефіціару відповідних сум проти подання ним комерційних або фінансових документів (документарний або умовний переказ). В розділі "Умови платежу" зовнішньоторговельного контракту вказується, що розрахунки за поставлений товар здійснюватимуться у формі банківського переказу, а також банківські реквізити одержувача переказу і терміни платежу. При імпортних операціях в заяві на переказ зазначаються такі дані:

- номер та дата заяви на переказ;

- сума переказу іноземної валюти (цифрами та прописом) та валюта платежу;

- спосіб передачі повідомлення (пошта, телеграф, електронні засоби зв'язку);

- повне найменування одержувача переказу, його реквізити;

- реквізити банку одержувача переказу (можуть бути зазначені тільки найменування та В1С іноземного банку);

- призначення платежу (посилання на номер і дату контракту);

- терміновість платежу (залежно від чого банк стягує комісію за переказ).

При проведенні банківського переказу комісія, як правило, стягується банком імпортера. Вона утримується за рахунок переказодателя при пред'явленні останнім у банк заяви па переклад. Після його прийняття від клієнта-імпортера банк від свого імені пересилає платіжне доручення в банк-експортера. Останній зараховує кошти на рахунок експортера.

До позитивних моментів розрахунків банківськими переказами можна віднести швидкість, простоту і дешевизну здійснення операцій, однак при цьому слід пам'ятати про безгарантийности і, отже, ненадійності даної форми розрахунків.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Поняття розрахункових правовідносин. Форми розрахунків
Інкасова форма розрахунків
Форми безготівкових розрахунків у внутрішньому обороті
Розрахунки у формі переказу грошових коштів на вимогу одержувача коштів (пряме дебетування)
Акредитивна форма розрахунків
Розрахунки у формі переказу грошових коштів на вимогу одержувача коштів (пряме дебетування)
Розрахунки з використанням векселів, чеків, банківських карток
Розрахунки за допомогою векселів
Методика розрахунку вартості приміщень у житлових будинках при перекладі в нежитловий фонд для підприємницької діяльності
Розрахунки за допомогою векселів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси