Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Memento more!": пам'ятай про смерть...

11 вересня 2001 р. - день, про який сьогодні пам'ятають все або майже все у світі, - став не тільки днем скорботи Америки про жертви терору, але і символом згуртування нації перед загрозою міжнародного тероризму. В цей день під уламками двох хмарочосів загинули близько чотирьох тисяч громадян понад двадцяти держав світу. Залишимо на суд істориків питання про те, хто насправді зробив ці теракти 11 вересня. Набагато істотніше для розуміння нової геополітичної картини світу той факт, що саме в цей день Вашингтон почав глобальну інформаційну операцію по боротьбі з тероризмом, стала найважливішою частиною його нової геополітичної стратегії - стратегії "керованого хаосу", з допомогою якої сьогодні відбувається новий геополітичний переділ світу.

Успіх цієї стратегії очевидний. Вперше солідарність з США висловили не тільки всі союзники, але і країни, ніколи раніше не розділяли пріоритети американської міжнародної політики. Під риторику про необхідність зміцнення національної безпеки перед загрозою тероризму США м'яко, без особливого скандалу вийшли з американо-російського договору по протиракетній обороні, пояснюючи це тим, що потрібні нові нетрадиційні засоби захисту нації і ракети тут вже не допоможуть. Почалася прискорена модернізація американських збройних сил, на яку були відпущені значні кошти. Фахівці зі зв'язків з громадськістю так обробили громадську думку, що деякого обмеження громадянських свобод і посилення поліцейського контролю в США ніхто навіть не відчув: навпаки, всі вітали ідею внутрішньої мобілізації нації.

Але справжній успіх нова інформаційна стратегія принесла Вашингтону під час військових операцій в Афганістані та Іраку. Якщо операція в Югославії не знайшла підтримки міжнародної громадської думки та військові акції американців засуджувалися навіть в стані союзників, то військові дії в Афганістані отримали загальне схвалення.

Сьогодні добре відомо, що інформаційний конфлікт становив найважливішу частину американської операції по розгрому антиталибских сил в Афганістані. Напередодні операції міністерство оборони США провело ряд конференцій та симпозіумів, присвячених стратегії і тактики інформаційної війни. Стратегія базувалася на масованому пропагандистському ударі з використанням всіх видів засобів масової комунікації при одночасної блокади будь разоблачающей інформації з місця бойових дій. Основні електронні ЗМІ США фактично запровадили жорстку цензуру. Запеклій критиці і опалі піддавалися журналісти, які допускали відхилення від основної лінії. Театр бойових дій можна було описувати тільки двома фарбами: чорної та білої, як битва Добра і Зла, - і результат цієї битви був визначений.

Багато провідні американські аналітики не могли приховати таємного радості і гордості. Так, провідний аналітик Джеймстаунского фонду Володимир Сокор писав: "Висадка очолюваних США західних сил у Центральній Азії несе в собі прихований сенс і означає геополітичну революцію глобального значення".

Боротьба з тероризмом виявилася зручним інформаційним прикриттям для проведення геополітичних операцій, які в старій геополітичній картині світу минулого століття означали оголошення війни. Ст. Сокор не приховує, що справжня мета американської операції в Афганістані - позбавити головні континентальні країни, Китай і Росію, їх стратегічного тилу - оборонного плацдарму в Центральній Азії: "Доступний раніше лише силам континентальних імперій Центральна Азія перебувала в глибокій ізоляції від західного світу. Ця ізоляція означала також безцінну стратегічну глибину євразійських суперників Заходу від Чингісхана до царів і комісарів".

Результати афганської операції на геополітичній карті Центральної Азії виглядають більш ніж вражаюче: США закріпилися на військових базах в Узбекистані, Киргизії, Таджикистані і створили стратегічні зміцнення в самому Афганістані, їм вдалося також зміцнити військовий союз з Пакистаном. По суті, американці вже оточили Китай кільцем військово-повітряних баз; надходять повідомлення про те, що США планують розгорнути на півдні Афганістану елементи ПРО для перехоплення китайських балістичних ракет2.

Під приводом боротьби з тероризмом США посилили свою військову присутність на Південному Кавказі. Було оголошено про зняття обмежень військової допомоги Грузії, Азербайджану та Вірменії. В цих країнах з'явилися американські військові фахівці. США підписали двосторонні договори про військове співробітництво з усіма трьома країнами Південного Кавказу. Почалася модернізація азербайджанських ВВС, навчання азербайджанських офіцерів у Військовій академії США; у Вірменії запланована організація Центру розмінування; у Грузії досягнуто угоду про прийняття участі у військових операціях на півночі країни.

З часу початку інформаційної операції Вашингтона по боротьбі з тероризмом американську військову присутність у всіх стратегічно важливих регіонах пострадянського простору посилилося в кілька разів - непогані стратегічні результати, причому досягнуті вони в більшості випадків без єдиного пострілу.

Особливої уваги заслуговує нова військова доктрина США, яка принципово по-іншому визначає противника в умовах актуалізації нетрадиційних загроз.

Міжнародний тероризм всюдисущий і офіційно не институциализирован, що дозволяє боротися як з відомими, так і з невідомими джерелами загрози, які можуть знаходитися в різних районах світу, причому військова доктрина США залишає за Пентагоном право визначати ці регіони.

Під приводом боротьби з тероризмом традиційні ядерні озброєння не планується посилювати: тільки зберігати в існуючому обсязі (міжконтинентальні балістичні ракети наземного базування, стратегічні бомбардувальники, балістичні ракети на підводних човнах). Особливе значення сьогодні відводиться так званій малій стратегічної тріади, яка складається з наступальної та оборонної частин та інфраструктури. На думку Вашингтона в інфраструктурі головну роль будуть грати "інформаційні операції".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПОРЯДОК І УМОВИ ВИКОНАННЯ ПОКАРАННЯ У ВИГЛЯДІ СМЕРТНОЇ КАРИ
Ми пам'ятаємо все?
Смерть однієї із сторін. Збіг боржника і кредитора в одній особі
Смертна кара
страта в чинному законодавстві Росії
Порядок виконання покарання у виді смертної кари
Відшкодування шкоди у зв'язку зі смертю годувальника
КЛАСИФІКАЦІЯ ДЖЕРЕЛ І РІВНІВ РИЗИКУ СМЕРТІ ЛЮДИНИ
Встановлення факту смерті
Смерть царевича Дмитра в Угличі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси