Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Кримінальне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Завершений (складом) злочин. Співвідношення етапів вчинення злочину

Завершений (складом) злочин (delictum consummatum) містить всі ознаки складу злочину, описаного в диспозиції відповідної норми, відображеної в статті Особливої частини КК (табл. 2).

Таблиця 2

Співвідношення етапів вчинення злочину

Етапи

Критерії

Поведінка особи

Громадська

небезпека

Готування до злочину

Щодо створення умов скоєння злочину, не входить в об'єктивну сторону складу злочину

Нижче, ніж замаху на злочин чи закінченої (складом) злочину

Замах на злочин

Спрямоване на вчинення злочину, але злочинний результат не настає

Вище, ніж готування до злочину, і нижче, ніж закінченої (складом) злочину

Завершений (складом) злочин

Призвело до злочинного результату

Вище, ніж готування до злочину і замаху на злочин

Приготування до злочину і замах на злочин не кваліфікуються самостійно, якщо злочинне діяння закінчено своїм складом. Закінчений злочин поглинає всі етапи попередньої злочинної поведінки.

Злочин з матеріальним складом вважається закінченим (складом) в момент настання матеріального суспільно небезпечного наслідки, а злочин з формальним складом - в момент настання нематеріального суспільно небезпечного наслідки (вчинення суспільно небезпечного діяння незалежно від настання матеріального наслідки). Злочин з усіченим складом (як різновидом формального складу) визнається закінченим (складом) на етапі готування до злочину або на етапі замаху на злочин.

Якщо готування до злочину або замах на злочин припиняються з суб'єктивних причин, тобто з волі особи, що вчиняє суспільно небезпечне діяння, то має місце добровільна відмова від вчинення злочину.

Добровільна відмова від злочину: поняття, ознаки та значення. Співвідношення між добровільною відмовою від злочину і діяльним каяттям у злочині

Добровільна відмова від злочину - це передбачене ст. 31 КК припинення особою із власної волі і остаточно готування до злочину або поведінки, безпосередньо спрямованого на здійснення об'єктивної сторони складу злочину, якщо особа усвідомлювала можливість доведення злочинного наміру до кінця.

Ознаки добровільної відмови від злочину наступні:

o своєчасність. Відмова особи від злочинного поведінки можливий тільки до його припинення, до настання матеріальних суспільно небезпечних наслідків;

o добровільність. Особа відмовилася від подальшої злочинної поведінки до завершення злочину з власної волі, за усвідомлення того, що злочин можна завершити.

Добровільною вважається поведінка, що виходить з власної волі правопорушника, його внутрішніх мотивів - бажання і прагнення вчинити саме так. Дані бажання і прагнення повинні призвести до припинення особою готування до злочину або припинення поведінки, безпосередньо спрямованого на вчинення злочину (див. ч. 1 ст. 31 КК).

Не може вважатися добровільною відмова, викликаний примусом до цього винної особи з боку інших осіб або об'єктивних обставин.

Об'єктивні обставини можуть виразитися в неможливості подальшого продовження злочинних дій внаслідок причин, що виникли мимо волі винного. Наприклад, при здійсненні громадянином А. свого наміру вбити громадянина Д. пострілом з вогнепальної зброї відбувається осічка, а часу перезаряджання зброї виявляється досить для того, щоб потерпілий втік від зловмисника;

o остаточність. Особа повністю відмовляється від доведення злочину до кінця.

Остаточним визнається таке припинення злочинної поведінки, при якому правопорушник відмовляється від свого злочинного наміру [і, треба думати, думок, пов'язаних з ним], як кажуть, "раз і назавжди", притому усвідомлюючи, що розпочату ним протиправне поведінка може бути завершено. Тимчасове припинення злочинної поведінки або перенесення його на більш пізній термін не може вважатися остаточною відмовою від вчинення злочину. Добровільна відмова відсутня і в разі, якщо особа, покушавшееся на вчинення злочину, спочатку не зміг завершити його з причин, не залежних від своєї волі, а потім і зовсім відмовився від повторного посягання.

Виникає питання: чи може добровільна відмова мати місце на етапі закінченої замаху? Думається, що так, тільки в тому випадку, якщо винний зберігає контроль над розвитком суспільно небезпечних подій. Наприклад, якщо проникнув у сховищі злодій, не залишаючи місце злочину, повертає вилучені цінності на місце в сховище і видаляється.

Значення добровільної відмови від злочину полягає в тому, що він:

→ свідчить про зниження суспільної небезпеки винної особи;

→ сприяє запобіганню настання збитку в результаті вчинення суспільно небезпечного діяння;

→ виключає можливість притягнення винної особи до кримінальної відповідальності.

Співвідношення між добровільною відмовою від злочину і діяльним каяттям у злочині представлено в табл. 3.

Таблиця 3

Добровільна відмова від злочину (ст. 31 КК)

Діяльне каяття у злочині (ст. 75, а також п. "м", ч. 1 ст. 61 КК)

Можливий до припинення злочину

Можливо після припинення злочину

Здійснюється як в активній, так і в пасивній формі поведінки

Здійснюється тільки в активній формі поведінки

Запобігає заподіяння шкоди

Завдана шкода відшкодовується

Відноситься до реабилитирующему виду звільнення від кримінальної відповідальності, припинення кримінальної справи переслідування, тому у випадку судового розгляду у відношенні підсудного виноситься виправдувальний вирок

Відноситься до нереабилитирующему виду звільнення від кримінальної відповідальності, припинення кримінальної справи/переслідування: винний звільняється від кримінального переслідування в силу досягнутого компромісу між ним і державою. Діяльне каяття може бути визнано обставиною, що пом'якшує покарання

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

НЕЗАКІНЧЕНА (СКЛАДОМ) ЗЛОЧИН. ЕТАПИ ВЧИНЕННЯ ЗЛОЧИНУ
Співвідношення понять "склад злочину", "злочин" і "злочинне посягання"
СКЛАД ЗЛОЧИНУ
Злочини, спрямовані на перешкоджання нормальному морально-етичному, психічному, фізичному розвитку неповнолітніх осіб. Втягнення неповнолітнього у вчинення злочину: поняття, склад і види
Місце вчинення злочину
Співвідношення понять "злочин" і "злочинність"
Поняття і ознаки множинності злочинів. Відмінність множинності злочинів від єдиного злочину
Злочини з двома формами вини: поняття, ознаки та значення
Замах на злочин: поняття, ознаки, види та значення
Готування до злочину: поняття, ознаки, види та значення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси