Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Німецький романтизм XIX століття

Німеччина - одна з перших країн, в образотворчому мистецтві якої склався романтизм. Боротьба за духовне розкріпачення, звільнення особистості, розкриття внутрішнього світу і образу художника лежить в основі раннього німецького романтизму, який протиставив яскраву емоційність і гострий інтерес до суто особистим, індивідуальним абстрактно-раціоналістичним ідеалам класицизму.

Романтизм в Німеччині починався з літератури. Брати Шлегель в Єні на рубежі століть з'явилися провідними теоретиками романтизму (так звані Йенские романтики), видаваний ними в Берліні журнал "Атенеум" (1798-1800) виступав з позицій високої етики та релігійного містицизму. Портрет і пейзаж насамперед відгукуються на нові віяння в образотворчому мистецтві. Філіп Отто Рунге (1777-1810), живописець, графік, теоретик мистецтва, в своїх портретах монументализирует образи звичайних людей, одночасно намагаючись проникнути в тонку душевну, внутрішнє життя своїх моделей ("Ми втрьох" [загинула в 1931] - автопортрет з братом Даніелем і сто дружиною Поліною [1805]; портрети дружини [1804, 1809], батьків [1806], автопортрети [1805, 1806]). Рунге розробляє проблеми світла й повітря, випереджаючи відкриття пленерного живопису XIX ст. ("Портрет дітей Хюльзенбек", 1805).

Філіп Отто Рунге. Портрет дітей Хюльзенбек. Гамбург, Кунстхалле

Каспар Давид Фрідріх (1774-1840) передає поезію національного німецького пейзажу, пронизаного меланхолійним настроєм самого художника. Пейзажі Фрідріха завжди созерцательны, высокоодухотворены, в них присутнє відчуття вічності і нескінченності буття і незмінною смутку від свідомості непізнаваність його таємниць. Фрідріх обирає ті стани природи, які найбільш відповідають романтичному її сприйняття: ранній ранок, захід сонця, схід місяця. Лінійний малюнок дуже тонкий, барвисті співвідношення представлені великими плямами чистих тонів ("Двоє, созерцающие місяць", 1819 - 1820; "Жінка біля вікна", ок. 1818; "Монастирське кладовище", 1819; "Пейзаж з веселкою", 1809; "Схід місяця над морем", 1821). Багато картини Фрідріха були придбані Росією завдяки зусиллям любив цього художника і близької йому по духу Ст. А. Жуковского.

Каспар Давид Фрідріх. Ранок у горах. Санкт-Петербург, Державний Ермітаж

Заслуги романтиків у справі збирання і вивчення національних пам'яток Середньовіччя, вітчизняного фольклору (переказів, легенд, переказів), а також у зверненні до традицій великого німецького Відродження на чолі з Дюрером безсумнівні.

Прагнення відродити релігійно-моральні підвалини в німецькому мистецтві пов'язане з так званою назарейской школою (Nazarener), що зробила очевидний вплив на живопис ХІХ ст. Митці назарейской школи, утворили в 1809 р. у Відні "Союз Святого Луки" ("Lukasbund") - Ф. Овербек, Ю. Шнорр фон Карльсфельд, П. Корнеліус, - жили в Римі за зразком монастирської громади, писали картини на релігійні сюжети, вважаючи для себе зразком то Рафаеля, то мистецтво Кватроченто, то німецьке Відродження. Картини Йоганна Фрідріха Овербека (1789 - 1869) та Петера фон Корнеліуса (1783-1867) іноді мають прямі паралелі в мистецтві минулого: "Торжество релігії в мистецтві" Овербека (1840) наслідує "Афінській школі" Рафаеля, "Вершники Апокаліпсису" Корнеулиса (1841) - знаменитої гравюри Дюрера.

"Назарейцы" тяжіли до великих монументальних форм, і деякі з робіт такого роду були виконані ними спільно: розписи на теми з життя Йосифа для будинку прусського консула в Римі Бартольді (1815-1818); на літературні сюжети Данте, Аріосто і Тассо на римській віллі Масими (1817-1827), фрески П. Корнеліуса на античні теми у мюнхенській Гліптотеці (1820-1830) і Старій пінакотеці (1826-1840). Все це зразки, на яких виховувалася художня молодь Німеччини протягом століття. Багато хто з колишніх "назарейцев" з середини XIX ст. займали провідні посади в академіях, їх мистецтво ставало все більш консервативним, історичні композиції - все більш надуманими (Ст. Каульбах, К. Пилотти та ін). Але кращі традиції пазарейской школи ще довго зберігалися в академічної історичної живопису.

Петер фон Корнеліус. Діви розумні і нерозумні. Дюссельдорф, Художній музей

У першій половині XIX ст. крім назарейской цікаво розвивається дюссельдорфська школа: К. Ф. Зон (1805-1867), Т. Хільдебранд (1804-1874). Очолював її Ст. Шадов (1789-1862), син відомого скульптора і графіка, цікавий не стільки як художник, скільки як прекрасний педагог. Ранні дюссельдорфці також харчувалися сюжетами німецької середньовічної історії, почерпнутими переважно з сучасної романтичної літератури. Найталановитішим серед них був Альфред Ретель (1816-1859), але його суворе монументальне мистецтво (розписи в ратуші Аахена на теми з історії Карла Великого), як і його графічні цикли ("Нова танець смерті", або "Ще одна танець смерті"), швидше йшло врозріз з сентиментальним по духу і цікавим за сюжетом мистецтвом інших представників дюссельдорфської школи. Молодше покоління "дюссельдорфцев" (Л. Клаус, Б. Вотье) у зображенні селянського життя впадають вже в дрібний бытовизм, що межує з анекдотом.

Вплив "назарейцев", німецького романтизму в цілому позначилося на творчості таких майстрів, як Швинд і Шпіцвег.

Моріц Швинд (1804-1871), австрієць за походженням, що працював в основному в Мюнхені, випробував вплив П. Корнеліуса, особливо в монументальних роботах (розписи в Мюнхені, 1833-1836, Карлсруе, 1839-1844, Вартбургу, 1854-1856, у Віденській опері, 1864-1867). У станкових творах він змальовує в основному вигляд і побут стародавніх німецьких провінційних міст і забавних "маленьких людей", що їх населяють. Це зроблено з великою поезією і ліризмом, з любов'ю до своїх героїв, причому явна повествовательность не затуляє справжньої мальовничості, властивої його картинам. Та ж широка артистична манера видно в акварельних композиціях на теми народних легенд і казок. Звертаючись до старовини і оспівуючи її, художник з великим почуттям поетизує консервативний патріархальний бюргерський уклад ("Ранковий час", 1858; "Весільна подорож", 1862; акварельна серія "Казка про сім ворон", 1857-1859).

Карл Шпіцвег (1808-1885), мюнхенський живописець, графік, блискучий рисувальник, карикатурист, також не без сентиментальності, але з великим гумором оповідає про міський побут ("Бідний поет", 1839; "Ранкова кава").

Швинда і Шпіцвега зазвичай пов'язують з тим течією в культурі Німеччини, яке називають "бидермайером" (Biedermaier - букв, "бравий Майєр"), - мистецтвом, що висунули на перший план бюргерство, середнього обивателя, міщанство як основний міський шар і зображують його побут і устої. Це напрямок найменше проявило себе у пейзажі та натюрморті, більше - у портреті, інтер'єрної живопису, але головне - в жанрі. Крім Швинда і Шпіцвега в побутової живопису працювали А. Скредтер, В. П. Хезенклевер (1810-1853; "Проба вина", 1842).

Щоб не повертатися більше до проблем німецького мистецтва XIX ст., зазначимо, що Німеччина привнесла свої зусилля і значні плоди в розвиток реалістичного мистецтва середини і другої половини століття. Перше місце тут належить Адольфу Менделю (1815-1905), живописця і графіка, майстра історичних і жанрових композицій пейзажного живопису. По суті, в його творчості позначилися і кращі традиції романтиків, "назарейцев", з їх прихильністю до німецької історії, вітчизняного минулого, до легенд і казок, і "бидермайера" з його любов'ю до точної побутової деталі, і власне реалістичне відчуття художника. Все це чудово виражено у величезному працю Менцеля, присвяченому Фрідріху II: 400 ілюстраціях до "Історії Фрідріха Великого" Ф. Кутлера (1840), 200 ілюстраціях до творів самого короля (1846-1857) і 600 литографиях "Обмундирування армії Фрідріха Великого" (1845-1867). Не тільки в графіку, але й у живописі Менцель присвятив цілу серію картин Фрідріху II. Ця серія зображує побут, інтимне життя короля ("Концерт в Сан-Сусі" [1852]: художник з великою симпатією змальовує свого героя грає на флейті, явно ідеалізуючи сто образ, як, втім, і в інших роботах).

Пейзажі і особливо численні етюди Менцеля (і тут він йде слідом за Рунге) наближають німецьку живопис до проблеми пленеру. У 1860-1870-х рр. Менцель все частіше звертається до сучасних тем: міська і сільська життя, паризькі вулиці, гуляє натовп, придворні свята та праця звичайних людей. Серед картин останньої теми особливе місце посідає "Железопрокатный завод" (1875) - одне з перших зображень праці пролетарів у мистецтві XIX ст. Особливо цікаві підготовчі малюнки, де видно пильність погляду художника, його постійний інтерес до деталі, вміння обрати найбільш характерне. Визнаємо, проте, що в цілому Менцель залишається холодним і байдужим спостерігачем, в ньому відсутні емоційність і висока одухотвореність Рунге, Фрідріха або художників назарейской школи.

В руслі реалістичного мистецтва працює і Вільгельм Лейбль (1844-1900), художник мюнхенської школи, спочатку випробував вплив реалізму Курбе ("Нерівна пара", 1876-1877; "Сільські політики", 1877), а потім французьких імпресіоністів з їх проблемами световоздушной середовища ("Прядильщица", 1892). Життєвість і велика пластична сила в образах баварських селян, яких так любив зображати художник, - ось риси, які, безсумнівно, зберігаються від Лейбля в історії реалізму європейської школи XIX століття.

Подальший розвиток німецького мистецтва XIX ст. лежить у напрямку до символізму (М. Клінгер та ін), формально зв'язаний зі стилем модерн, іменованим у Німеччині югендстилем (Jugendstil) - від назви його головного пропагандиста - мюнхенського журналу "Югенд", заснованого в 1896 р.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Культурологічна концепція романтизму як реакція на епоху просвітництва
Романтизм
Романтизм
Французький романтизм
Романтизм в США
Духовні отці романтизму
Романтизм - епоха рояля
Французький романтизм 1820-1830-х років
Філософія культури польського романтизму та месіанізму
Німецьке бароко
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси