Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Методи і засоби захисту від електромагнітних полів

Захист від дії електромагнітних полів радіочастот (ЕМВ РЧ) здійснюється шляхом проведення організаційних та інженерно-технічних, лікувально-профілактичних заходів, а також використання засобів індивідуального захисту.

До організаційних заходів належать: вибір раціональних режимів роботи обладнання; обмеження місця і часу перебування персоналу в зоні впливу ЕМВ РЧ (захист відстанню і часом) і т. п.

Інженерно-технічні заходи включають: раціональне розміщення обладнання; використання засобів, які обмежують надходження електромагнітної енергії на робочі місця персоналу (поглиначі потужності, екранування, використання мінімальної потужності генератора); позначення і огородження зон з підвищеним рівнем ЕМВ РЧ.

Лікувально-профілактичні заходи здійснюються з метою попередження, ранньої діагностики і лікування порушень у стані здоров'я працівника, пов'язаних з впливом ЕМВ РЧ, і включають попередні (при вступі на роботу) і періодичні медичні огляди.

До засобів індивідуального захисту належать захисні окуляри, щитки, шоломи, захисний одяг (комбінезони, халати тощо).

В залежності від умов опромінення, характеру та місця знаходження джерел ЕМВ РЧ можуть бути застосовані різні засоби і методи захисту від опромінення: захист часом, захист відстанню; екранування джерела випромінювання; зменшення випромінювання безпосередньо в самому джерелі випромінювання; екранування робочих місць; засоби індивідуального захисту; виділення зон випромінювання.

Захист часом передбачає обмеження часу перебування людини в електромагнітному полі і застосовується, коли немає можливості знизити інтенсивність випромінювання до допустимих значень.

Значення гранично допустимих рівнів напруженості електричної і магнітної складових залежно від тривалості дії наведені в табл. 6.2.

Значення гранично допустимих рівнів щільності потоку енергії (ППЭПДУ) залежно від тривалості дії ЕМВ РЧ наведено в табл. 6.3.

Захист відстанню застосовується в тому випадку, якщо неможливо послабити інтенсивність опромінення іншими заходами, в тому числі і скороченням часу перебування людини в небезпечній зоні. У цьому випадку вдаються до збільшення відстані між випромінювачем і обслуговуючим персоналом.

Зменшення потужності випромінювання безпосередньо в самому джерелі випромінювання досягається за рахунок застосування спеціальних пристроїв. З метою запобігання випромінювання в робоче приміщення в якості навантаження генераторів замість відкритих випромінювачів застосовують поглиначі потужності (еквівалент антени і навантаження джерел ЕМВ РЧ), при цьому інтенсивність випромінювання послаблюється до 60 дБ і більше. Промисловістю випускаються еквіваленти антен, розраховані па поглинання потужністю 5,10,30, 50, 100 і 250 Вт з довжинами хвиль 3,1-3,5 і 6-1000 див.

Таблиця 6.2. Гранично допустимі рівні напруженості електричного Епду і магнітної Нпду складових в діапазоні частот 30 кГц -300 МГц в залежності від тривалості впливу

Гранично допустимі рівні напруженості електричного Епду і магнітної Нпду складових в діапазоні частот 30 кГц -300 МГц в залежності від тривалості впливу

Примітка. При тривалості дії менше 0,08 год подальше підвищення інтенсивності впливу не допускається.

Зниження рівня потужності може бути досягнуто за допомогою аттенюаторов, які дозволяють послабити в межах від 0 до 120 дБ випромінювання потужністю 0,1; 0,5; 1,5; 10; 50 та 100 Вт і довжинами хвиль 0,4-0,6; 0,8-300 див.

Екранування джерел випромінювання використовується для зниження інтенсивності електромагнітного поля на робочому місці або усунення небезпечних зон випромінювання. У цьому випадку застосовуються екрани з металевих листів або сіток у вигляді замкнутих камер, шаф, кожухів.

Таблиця 6.3. Гранично допустимі рівні густини потоку енергії (ППЭпду) у діапазоні частот 300 МГц -300 ГГц залежно від тривалості дії

Гранично допустимі рівні густини потоку енергії (ППЭпду) у діапазоні частот 300 МГц -300 ГГц в залежності від тривалості впливу

Примітка. При тривалості дії менше 0,2 год подальше підвищення інтенсивності впливу не допускається.

Основною характеристикою кожного екрана є ступінь ослаблення Е електромагнітного поля, звана ефективністю екранування, яка являє собою відношення Е, Н, ППЕ в даній точці за відсутності екрана відповідно до е е, Нє, ПКЕЕ в тій же точці при наявності екрану:

Екранування джерел ЕМВ РЧ або робочих місць здійснюється за допомогою відбивають або поглинають екранів (стаціонарних або переносних). Відображають екрани виготовляються з металевих листів, сітки, тканини з микропроводом та ін (табл. 6.4).

Таблиця 6.4. Екрануючі матеріали для виготовлення засобів захисту від ЕМВ РЧ в діапазоні частот 30 МГц До 40 ГГц

Екрануючі матеріали для виготовлення засобів захисту від ЕМВ РЧ в діапазоні частот 30 МГц До 40 ГГц

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Захист від електромагнітних полів та випромінювань. Забезпечення безпеки при використанні офісної техніки
ЗАХИСТ ВІД ЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ ПОЛІВ ТА ВИПРОМІНЮВАНЬ
Джерела електромагнітних полів
Захист людини від дії електричних і електромагнітних полів
Способи захисту від шкідливого впливу електромагнітних полів і випромінювань оптичного діапазону довжин хвиль
Характеристики електромагнітних полів
Вплив електромагнітних полів
Засоби індивідуального захисту
Методи і засоби захисту від шуму і вібрації
Методи і засоби захисту технологічного обладнання
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси