Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Аналіз окремих творів Ф. Сологуба

"Твориться легенда" (1907-1913)

У трилогії ("Краплі крові", "Королева Ортруда", "Дим і попіл") виявляється своєрідність художнього світу Сологуба. Недомовленість, поликонфликтность, розрахунок на асоціативне мислення - все це було апробовано тут, як і кінематографічні, симфонічні принципи, пізніше покладені А. Білим в основу роману "Петербург". Автор послідовно представляє життя як взаємозв'язок явищ, що відбуваються в багатоплановому просторово-часове утворення, умовно поділеному на світ побутової і світ бытийный. Композиція трилогії обумовлена законами музичного твору: основна тема, лейтмотив, супутні акорди... Тут немає прагнення до послідовності, визначеності. Вже перші критики помітили, що твори Сологуба неможливо "висловити однією формулою". Початкова фраза: "Беру шматок життя, грубої і бідною, і творю з неї солодку легенду, бо я - поет" - визначає головну тему і орієнтує читача на належне сприйняття цього твору, зростає на логіці мрій.

На всіх рівнях композиції "Відбувається легенди" діє принцип контрапункту, дисонансу. Зміст глав, романів - це зіткнення інтересів, протиборство характерів, угруповань (Триродов, Єлисавета, з одного боку, і Петро Мостів, Острів, міські чиновники - з іншого; королева Ортруда, її оточення - принц Тапкред, буржуа Пальми). Кожен пейзаж має свій малюнок, відмінну тональність, то приглушену, то просто темну, то яскраву і райдужну (загадкова садиба Триродова, міські околиці, море і гроти З'єднаних островів, інтригуюча Пальма). На контрапунктах побудована і макрокомпозиция. Перша частина роману ("Краплі крові") наповнена російської конкретикою. З нею контрастує куртуазна друга частина ("Королева Ортруда"). Перший роман викликає в пам'яті сологубовского ж "Дрібного біса", другий нагадає про витонченої "Північної симфонії" А. Білого. У третій частині ("Дим і попіл") відбувається злиття тим, твориться своєрідна фантастико-реалістична дійсність. Письменник переходить з однієї просторово-часової художньої площини в іншу, присвячуючи читача в таємниці воссоздаваемой їм моделі багатовимірного світу. Його персонажі потрапляють з одного простору в інше, ступивши через садову хвіртку або піднявшись по сходах в мансарду. Тут присутність незбагненного відчувається як реальність, а сама реальність може в будь-який момент звернутися в ірреальне. Тут нереальне для одного персонажа, реально для іншого, і навпаки. Побудова роману відображає уявлення символістів про триадичности розвитку, висловлює символістські очікування рятівного "синтезу".

Автор малює таємничу зв'язок світів: схожі процеси відбуваються в Росії і на уявних островах. І на батьківщині Триродова, і в Пальмі існують видатні і нудні люди, відбуваються великі справи і плетуться інтриги, починаються революції... Соціальне розкладання, революція в Сполучених островах (гол. 53, 55, 56) і чорносотенний рух, бунт в Росії (гол. 92, 93,95) є дзеркальне відображення одного в іншому. І там і там суспільну драму загострює той факт, що всі представлені партії безперспективні, йдуть за хаосом подій, у них слабо розвинене творче начало. Гуманізм, моральність відступають під натиском станових, корисливих інтересів. У підтексті натяк на містичну зв'язок різнорідних явищ: землетрус - моральне потрясіння.

Істотне значення має маскарад в честь маркіза Телятникова (гол. 88), де мертві і живі утворюють танцювальні пари. У сценах бала видно ремінісценція з "Російськими ночами" В. Ф. Одоєвського. Очевидно, Сологуб ілюструє важливу для нього думка про "незліченною повторюваності нудних земних часів", висловлену у другій частині трилогії. Втіленням цієї думки служить 160-річний маркіз Телятников, живий труп, символ безглуздя життя.

Автор говорить про нескінченному повторенні явищ у світі та світів у нескінченності часу і простору, про извечности і взаємозумовленості антиномії добра і зла. Садиба Триродова з оранжереєю, лісовими просторами і дивною "тихої" життям кореспондує з містичним замком, гротом, морем королеви Ортруды. Цього служать багато символи, мотиви. Символічна симетрія характерів в образній системі трилогії, багатозначна перекличка персонажів-двійників. Ортруда Єлисавета показано симетрично у вчинках, почуттях, наприклад в сценах відвідування навчальних закладів (гол. 1 і 38), любові (гол. 24 і 54, 65). Вони інтуїтивно "прозрівають" один одного, тужать роз'єднанням, обидві несуть у собі загальне світове початок, дотик до якого лякає, накладає відповідальність. Єлисавета, змінивши Ортруду, цілком природно виглядає на троні З'єднаних Островів. Образи губернатора, єпископа Паллагия, генеральші Канонацкой, Алкіной, революціонера Щемилова і їх оточення в "Краплях крові" багато в чому тотожні образів прем'єра, архиєпископа Фернандо, маркізи Аринас, Арфи, революціонера Меччио і їх оточення в "Королеві Ортруде".

Триродов, Ортруда, Єлисавета - ці персонажі складають ядро образної системи трилогії, визначають її філософський сенс. Дуже яскраво представлена Ортруда. Приборкання емоцій, увага до "розумним доводам", компроміси могли дати їй спокій, зберегти життя, королівство, але Ортруда, володіючи характером трагічних героїнь Софокла (Антігони, Електри), відмовляється платити за життя таку ціну. Цілеспрямованість у подібних характерів обумовлено їх природою. Перемогти шляхом вищого синтезу їй, язичниці, не дано: її час не настав, переможе близька їй інша.

Триродов, тричі народжений, - многозначна вже прізвище героя, а його ім'я, Георгій, асоціюється з апокрифическим героєм, який переміг дракона, звільнив дівчину і приніс в язичницькі краю слово істинної віри. Всьому цьому є паралелі в трилогії. Прізвище виправдана і в контексті оповіді: герой хоче відродити рід людський, "приспавши звіра і розбудивши людини", для чого прагне оволодіти магічними "навьими чарами" (енергією пішли в світ інший), створити технічне диво, досягти блаженної землі і т. д. Типологічно характер сходить не до позитивним героям попередньої літератури, а до демонічним міфологічним образам, до Леонардо з трилогії "Христос і Антихрист" Д. С. Мережковського. Головним суперником Триродова на шляху боротьби за новий світ, за Єлисавету буде Давидів-Христос.

У Єлисавету проглядається софійне початок, "вічна жіночність", а в суперництві за неї бачиться поширена в символізмі тема боротьби за "Душу Світу". Вона є початок почав; ім'я прародительки звучить у її імені та прізвища - Єлисавета Рамаева. Прізвище асоціюється ще й з індуїстським божеством Рамою, переможцем тиранії.

Зустріч Триродова з князем Еммануїлом Йосиповичем Давидовим у фіналі першої книги - кульмінаційний епізод. Сологуб інтригує читача, наділяючи гостя з "нізвідки" професією письменника, приналежністю до знатного роду, демократичними переконаннями, чарівністю - він явно схиляє читача співвіднести його з Л. Н. Товстим. Але у князя інше обличчя: "дуже смагляве, явно неросійського типу", волосся рудувато-золотисті, хвилясті, обстрижені досить коротко, така ж коротка борідка... Тут впізнається портрет Спасителя, хоча зазвичай Ісус зображувався з довгим волоссям. Однак на користь цієї ремінісценції служить ім'я князя: Емануїл Йосипович Давидів. В Біблії Еммануїл значить "з нами Бог" (Іс. 7:14; Мт. 1:23), Осип - скорочене від Йосип (так звали батька нареченого Ісуса Христа). Прізвище Давидів говорить про шляхетне походження гостя: Ісус з Назарету належить до роду Давидову.

Триродов відкинув як півзахід шлях, запропонований князем (у гол. 85 оповідач відкидає слабку церква), він хоче йти шляхом Деміурга. Не сприймає Триродов і вчення Будди, як випливає з його розмови з Петром Мостовим (гол. 33). Герой за синтез вчень Будди, Христа, своїх власних поглядів вченого, філософа, поета. Про нього говорять словами, якими Вольтер говорив про Бога: "Якщо б його не було, його слід було б вигадати". У вченні Триродова багато говориться про любов. Вона представлена як сила багатолика, амбівалентна, творить і руйнує, піднесена і низинна, добра і зла, але без неї недосяжна гармонія. У двох науково-фантастичних розділах (80 і 81) розповідається про спробу реальними і ірреальними силами, а також силою любові возз'єднати світ горний і дольний, злитися з творчою світової енергією і звести життя на щабель світлу, духовну.

Всі персонажі трилогії зайняті пошуком істини. Підсумок шукань підводить королева Ортруда: "Тільки смерть не обдурить". Вона закохається в смерть, як закохуються в милого", і помре, здійснить перехід в інший вимір. Істина ілюзорна. І приліт Триродова в королівство З'єднаних островів, "щоб царювати в країні, насиченою бурями" (цією фразою завершується трилогія), ілюзорний, бо "у людини на землі немає і не може бути міцного будинку". Що ж залишається? Відповідь на це питання - в назві роману, у рядках його відкривають, в інших авторських відступах, в окремих розділах (78 і 79). Письменникові близькі герої, які творять легенду, і він творить їх, творить світи; на його мріях будується чарівне оповідання, і тим самим він намагається перемогти "чудовисько-життя".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Аналіз окремих творів Л. Н. Андрєєва
Аналіз окремих творів А. Білого
Аналіз окремих творів М. Гіркого
Аналіз окремих творів А. А. Ахматової
Аналіз окремих творів А. В. Купріна
Повість "На куличках" (1913)
Розробка "легенди"
Вірш "Нате!" (1913)
"Дрібний біс" (1907)
Революція 1905-1907 рр.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси