Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 8. Безпечна організація електро - і газозварювальних робіт

Безпечна організація виробництва електрозварювальних робіт

В процесі своєї трудової діяльності електрозварник піддається впливу цілого комплексу небезпечних і шкідливих виробничих факторів фізичної та хімічної природи: зварювальний аерозоль, іскри і бризки розплавленого металу й шлаку і т. д. Саме ці фактори викликають професійні захворювання і травматичні ушкодження. Інші шкідливості: гази, шум, електромагнітні поля мають менше значення і зазвичай не є причиною професійних захворювань.

Спектр випромінювання зварювальної дуги включає в себе ділянку інфрачервоних хвиль, видимий ділянку і ультрафіолетовий ділянку. При цьому частка інфрачервоних променів становить 30-70% всієї енергії випромінювання дуги. Саме інфрачервоні промені здатні викликати професійну катаракту. Видиме світло електричної дуги нестерпно яскравий. Найбільше значення з точки зору охорони праці має ультрафіолетова частина спектра. Навіть короткочасний вплив ультрафіолетових променів на незахищений око здатне викликати опік рогової оболонки і электроофтальмию. Недосвідчені зварювальники частіше за інших страждають цим захворюванням через труднощі своєчасно встановлювати в потрібне положення щиток зі світлофільтром в момент збудження зварювальної дуги. Ультрафіолетове ж випромінювання, впливаючи на відкриті ділянки шкіри, викликає опіки, подібні тим, якими страждають люди, злоупотребившие сонячними променями при загорянні.

Опіки від зварювальної дуги можуть бути, однак, набагато сильніше і небезпечніше, ніж від сонця. Зварювальний аерозоль являє собою сукупність найдрібніших частинок, що утворилися в результаті конденсації парів розплавленого металу, шлаку і покриття електродів. В силу своїх дрібних розмірів (іноді менше 1 мкм) зварювальний аерозоль безперешкодно проникає в глибинні відділи легенів (легеневі альвеоли) і частково залишається в їх стінках, викликаючи професійне захворювання, що зветься пневмоконіоз зварника", частково всмоктується в кров. Якщо зварювальний аерозоль містить значну кількість марганцю, а так буває при зварюванні легованих і нержавіючих сталей якісними електродами, то, поширюючись з кров'ю по організму, цей надзвичайно токсичний елемент викликає важке захворювання: марганцеву інтоксикацію. При цьому страждає головним чином центральна нервова система. Зміни в організмі при марганцевої інтоксикації незворотні. Інші елементи зварювального аерозолю, а також так звані зварювальні гази, володіючи сильним подразнюючим дією, здатні викликати хронічний бронхіт. В останні роки встановлено, що багато компонентів зварювального аерозолю, не викликаючи специфічних професійних хвороб, при тривалому впливі збільшують ризик виникнення серцево-судинних і онкологічних захворювань, а також зменшують тривалість життя. Щоб уникнути несприятливого впливу виробничих факторів електрозварювання, необхідно не допускати опромінення зварювальної дугою очей і відкритих ділянок шкіри, захищати їх від попадання іскор і бризок металу і шлаку і, нарешті, перешкоджати попаданню в органи дихання зварювального аерозолю.

При всіх способах дугового, електрошлакового, контактної та газової зварки, плазмових технологіях це найлегше зробити за допомогою комплексного засоби індивідуального захисту - зварювальних щитків. Комплексне засіб складається з двох основних частин. Для захисту обличчя і очей застосовується зварювальний щиток з автоматично затемняющимся світлофільтром, а для захисту органів вдихання - блок фільтрації та подачі повітря. Важливо відзначити, що саме комплексний характер вироби в сукупності з правильно підібраною спеціальним захисним одягом, стійкої до випромінювання дуги, вогнестійкої і міцною, а також з рукавичками або рукавицями, володіють необхідними захисними властивостями, дозволяє гарантувати повний захист електрозварника від описаних небезпечних і шкідливих виробничих факторів. Застосування щитка з автоматичним світлофільтром виключає ураження очей. В залежності від призначення використовуються світлофільтри різних моделей, від упрошенных до універсальних.

Захист органів дихання від зварювального аерозолю здійснюється наступним чином. Щиток забезпечений матерчатими шторками з вогнестійкого матеріалу, які охоплюють шию і нижню частину обличчя зварника, ізолюючи органи дихання. Зверху до щитка кріпиться повітропровід, по якому подається очищений блоком фільтрації повітря. Це повітря, по-перше, служить для дихання зварника, по-друге, омиває його обличчя, створюючи відчуття свіжості і оберігаючи від перегріву внаслідок впливу інфрачервоних променів, по-третє, створює деякий надлишковий тиск, що перешкоджає проникненню під щиток шкідливих речовин. Блок фільтрації зварювальник розміщує на боці або спині. Це сприяє тому, що повітря для дихання забирається з місця більш віддаленого від джерела утворення шкідливих речовин, де їх концентрація не так велика.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Безпечна організація виробництва газозварювальних робіт
ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ ЩОДО СТВОРЕННЯ ЗДОРОВИХ І БЕЗПЕЧНИХ УМОВ ПРАЦІ
Безпечна організація робіт нульового циклу
Безпечна організація транспортних і вантажно-розвантажувальних робіт
Безпечна організація будівельно-монтажних робіт
Безпечна організація виробництва газозварювальних робіт
Безпечна організація будівельно-монтажних робіт
ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ ЩОДО СТВОРЕННЯ ЗДОРОВИХ І БЕЗПЕЧНИХ УМОВ ПРАЦІ
Безпечна організація робіт нульового циклу
Безпечна організація транспортних і вантажно-розвантажувальних робіт
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси