Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Національно-визвольний рух. Початок правління династії Романових

Перше ополчення

Багато російські міста, дізнавшись про "утеснении" Москви від поляків, почали обмінюватися один з одним грамотами і збиратися на боротьбу з ворогом. Перше ополчення склалося в Рязані. Рязанський дворянин Прокопій Ляпунов звинуватив боярське уряд у зраді. Він зібрав загін, до якого приєдналися козаки, що прибули з Калуги. До ополченню приєдналися загони з Ярославля, Нижнього Новгорода, Володимира, північних міст (до 20 міст). Мета ополчення була зрозумілою - звільнити Москву з допомогою повстання в місті. Але повстання в столиці почалося дещо передчасно 19 березня 1611 р., коли в Москву тільки входили перші загони ополчення під керівництвом князя Дмитра Михайловича Пожарського. Найманці через два дні змогли придушити повстання, і при цьому практично повністю згорів Китай-місто. Поляки утримували в своїх руках Кремль і Китай-місто, а в інших кварталах перебувало російське ополчення. Проте коли до столиці підійшли головні сили Ляпунова, вже вигоріли всі Замоскворіччя, Білий і Дерев'яний міста.

Перше ополчення не змогла звільнити столицю, і стало табором біля Москви. У цьому таборі діяло свій уряд - Рада ополчення (Рада всієї землі). Він був схожий за складом на Земський собор, але в ньому не було представників Боярської думи і вищого духовенства. В основному до складу ради входили провінційне дворянство і козаки. Вождя ополчення Прокопія Ляпунова стараннями отамана Івана Заруцького запідозрили у зраді й зарубали на козацькому колі. Після цього почався масовий від'їзд від Москви служилих дворян і служивих людей по приладу.

У той час як перше ополчення мужньо воювали з поляками, на Росію обрушилися нові лиха - пали Смоленськ і Новгород. Після 20-місячної облоги в червні 1611 р. поляки взяли Смоленськ, через 1,5 місяця колишні союзники шведи захопили Новгород. Воєводи підписали договір про створення Новгородського держави та обрання царем сина Карла IX. 6 червня 1611 р. переговори зі шведами почав стольник Бутурлін. Вони домовилися, що Новгород хоче мати на престол сина короля Карла IX, і що Москва може підтримати цю кандидатуру, якщо Карл Філіп прийме православ'я. 23 червня ополчення Прокопія Ляпунова ухвалив вирок про обрання шведського королевича на російський престол при умові поступки шведам Ладоги і Горішка, а таємно Бутурлін домовився здати ще і Новгород. Шведські війська підійшли до Новгороду, і в липні 1611 р. Делагарди взяв його.

Патріарх Гермоген з ув'язнення продовжував звертатися в різні міста з закликами про боротьбу за визволення Москви і відмова від присяги Владиславу (грамоти грудня 1610 - січня 1611 рр..). Він просив не брати царем сина Тушинського злодія, не брати царя з-за кордону, а для обрання царя скликати Земський собор - це була реальна програма дій. Поляки повністю ізолювали патріарха від зовнішнього світу, і він прийняв мученицьку голодну смерть у підвалі Чудова монастиря.

Друге ополчення

У Нижньому Новгороді восени 1611 р. купець Кузьма Мінін став ініціатором створення другого земського ополчення. В якості військового керівника ополчення запросили стольника князя Дмитра Михайловича Пожарського, який жодного разу не підтримував ні тушинського злодія, ні поляків. До ополченню приєдналися смоленські дворяни, які залишилися без маєтків. Ополченці рушили вгору по Волзі до Ярославля, і навесні вже виступали як загальноросійська сила. У період перебування ополчення в Ярославлі вища влада була у Ради всієї Землі. У ньому брали участь духовенство, служиві дворяни, приладові люди, городяни, черносошные і палацові (!) селяни. У Ярославлі були відновлені основні накази. Козьма Мінін в основному займався фінансами та постачанням ополчення, а князь Пожарський навчав війська.

В цей час всередині залишків першого ополчення під Москвою назрівала криза. Іван Заруцький з козаками, взявши Марину Мнішек з сином, відправився в Рязанський край. Він намагався звести на престол Івана Воренка, але не був підтриманий місцевим населенням (влітку 1613 р. після поразки під Воронежом втік в Астрахань, влітку 1614 р. разом з Мариною та Іваном був заарештований на Яике. Восени 1614 р. Іван Заруцький і Іван Воренок були страчені в Москві, а Марина померла в 1615 р. в ув'язненні). Залишки ополчення на чолі з князем Трубецьким в кінці серпня 1612 р. приєдналися до другого ополченню. Армія гетьмана Яна Ходкевича була розбита другим військом під Москвою, а 27 жовтня 1612 р. був звільнений Кремль, оскільки його польський гарнізон не міг оборонятися без запасів і резервів. Продовольство подорожчало настільки, що за корову платили 600 руб., а за кішку - 8 крб. Столиця Москва знову належала російському народу!

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ВИЗВОЛЬНИЙ РУХ І СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНА ДУМКА В РОСІЇ в 20-50-ті роки XIX ст.
Формування білоруської нації. Білоруський національний рух XIX - початку XX ст.
Початок правління Івана IV Васильовича
Перше земське (рязанське) ополчення 1611 р.
Створення I і II ополчень. Звільнення Москви
Створення I і II ополчення. Звільнення Москви
Створення I і II ополчення. Звільнення Москви
Створення I і II ополчень. Звільнення Москви
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси