Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Способи боротьби з вібрацією

Залежність між амплітудою коливальної швидкості VK і обурює силою F виражається формулою

(7.8)

де F - обурює сила, Н;

μ - коефіцієнт в'язкого тертя, Н · с/м;

f - частота коливань, Гц;

m - маса системи, кг;

с - коефіцієнт жорсткості системи, Н/м.

Знаменник цього виразу є повне механічне опір, який чинить система обурює змінної сили F.

Величина μ у виразі (7.8) становить активну частину опору, що вимірюється в Н · с/м, а величина - реактивну. Реактивна складова опору складається з інерційного га і пружногоопорів.

На основі аналізу формули (7.8) можна стверджувати, що для зменшення VK необхідно:

• знижувати силу F (виброактивность машин);

• збільшувати знаменник - підвищувати μ і не допускати, щоб . При рівності цих членів настає

явище резонансу.

Розрізняють шість способів боротьби з вібрацією: зниження вібрації в джерелі, відстройка від режимів резонансу, виброгашение, віброізоляція, вібродемпфірування, застосування засобів індивідуального захисту.

Зниження вібрації в джерелі (зменшення обурює сили F) - основний спосіб боротьби з вібрацією. Він здійснюється шляхом проведення статичного та динамічного балансування обертових частин машини, заміни підшипників кочення на підшипники ковзання; застосування конструкційних матеріалів з підвищеним внутрішнім тертям. Застосування спеціальних видів зачеплення і чистоти поверхні шестерень дозволяє знизити рівень вібрації на 3-4 дБ.

Відстройка від режимів резонансу досягається або зміною характеристик системи (маси і жорсткості) і відповідно до власної частоти коливань машини, або зміною кутової швидкості і відповідно частоти обурює сили. Жорсткісні характеристики системи змінюються введенням в конструкцію ребер жорсткості або зміною її пружних характеристик.

Власна частота f0 вібруючої системи визначається по формулі

(7.9)

Віброізоляція. Між джерелом вібрації і її приймачем, що є одночасно об'єктом захисту, встановлюють пружнодемпфіруюче пристрій - віброізолятор (рис. 7.2).

Рис. 7.2. Віброізолюючі опори: а - пружинні; б - гумові віброізолятори

Мета захисту при віброізоляції полягає у зменшенні переданого зміщення. Ступінь реалізації цієї мети характеризують динамічним коефіцієнтом передачі Доп, який можна визначити з виразу

(7.10)

де FOCH - сила, що діє на основу, Н;

Fмаш - обурює сила, створювана машиною, Н.

Чим менше Доп, тим вище віброізоляція. Хороша віброізоляція досягається прип= 1/8 ... 1/15.

Ефективність віброізоляції можна оцінювати в децибелах, користуючись формулою

(7.11)

Як віброізоляторів використовують пружні матеріали: пружини, гуму, пробку, повсть Вибір того чи іншого матеріалу зазвичай визначається величиною необхідного статичного прогину і умовами, в яких працюватиме віброізолятор.

Виброгашение (збільшення т) реалізується при збільшенні ефективної жорсткості і маси корпусу машини за рахунок їх об'єднання в єдину замкнену систему з фундаментом за допомогою анкерних болтів або цементної підливи (рис. 7.3).

Іншим способом придушення вібрацій є встановлення динамічних віброгасників, що представляють собою додаткову коливальну систему з масою і жорсткістю C1, власна частота коливань визначається за формулою

(7.12)

Динамічний виброгаситель кріпиться на вібруючий агрегат, тому в ньому в кожний момент часу збуджуються коливання, котрі знаходяться в протифазі до коливань агрегату.

Недолік динамічного виброгасителя полягає в тому, що він пригнічує коливання тільки певної частоти, що відповідає його власної.

Рис. 7.3. Установка агрегатів на виброгасящем підставі: а - на фундаменті і ґрунті; б - на перекритті

Вібродемпфірування (збільшення μ) - це зниження вібрації об'єкта шляхом перетворення її енергії в інші види (в кінцевому рахунку в теплову).

Вібродемпфірування може бути реалізовано в машинах з інтенсивними динамічними навантаженнями застосуванням матеріалів з великим внутрішнім тертям: чавун з малим вмістом вуглецю і кремнію, сплави кольорових металів.

Використовуються вибродемпфирующие покриття для зниження коливань, що поширюються по трубопроводів, повітропроводів. До таких матеріалів відносять: мастичні покриття (пластик, мастика, пластикат, антивибрит та ін); покриття листові (пінопласт, волосяний повсть, поролон, мінераловатна плита, губчаста гума, винипор, фольгоізол, стеклоізол, гідроізол та ін). Товщина покриттів береться рівною 2-3 товщинам демпфируемого елемента конструкції. Добре демпфируют коливання мастильні масла.

Вібродемпфірування реалізується застосуванням поверхневого тертя (наприклад, ресори, пачка листів заліза), установкою спеціальних демпферів (амортизаторів).

Використання засобів індивідуального захисту. Засоби індивідуального захисту від вібрації рук і ніг відрізняються від звичайних зразків спецодягу і спецвзуття наявністю в них спеціальних упругодемпфирующих елементів, поглинають вібрацію.

Захист рук від контактної вібрації забезпечують з допомогою віброзахисних рукавиць та рукавичок. Їх або повністю виготовляють з упругодемпфирующего матеріалу, або прикріплюють до долонній стороні рукавиці демпфуючий елемент, який виготовляється з поролону, пінопласту, губчастої гуми, еластично-трубчастих елементів та ін. Товщина прокладки повинна бути мінімальною, щоб забезпечувати демпфірування і свободу руху руки, і становить від 5 до 10 мм.

Віброзахисне взуття виготовляється з пружною підошвою, зі знімними пружними підборами і підметкою, з пружною устілкою.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Нормування вібрації
Захист від виробничої вібрації
Боротьба з тероризмом
Акустичні коливання і вібрації
МЕТОДИ ЗНИЖЕННЯ ВІБРАЦІЇ НА ВИРОБНИЦТВІ
Впливу вібрації на організм людини
Методи і засоби захисту від шуму і вібрації
Дія вібрації на організм людини
Вібрація та її вплив на організм, нормування і захист
Господарські відносини у країнах стародавнього сходу. Азіатський спосіб виробництва
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси