Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 28. Політична криза і розділи Речі Посполитої

Політична криза Речі Посполитої був обумовлений відсутністю сильної центральної влади і зростанням політичного впливу магнатської олігархії, в залежність від якої потрапила дрібна шляхта. Робота єдиного центрального органу держави - вального сейму була фактично паралізована звичаєм "ліберум вето" (свобода заборони). Влада виборних королів була обмеженою і слабкою. Серед магнатів і шляхти склалося переконання, що для шляхетських свобод велику небезпеку представляє власний король, ніж чужу державу. Політичне життя перемістилася на місцеві сеймики, що призвело до остаточної децентралізації держави. У XVII - першої половике XVIII ст. між магнатськими угрупованнями йшла безперервна боротьба за владу, яка брала часом форму військових дій. У 40-50-х роках XVII ст. у ВКЛ панував клан Радзивіллів. Їх вплив зменшилася після невдалої Кейданской унії ВКЛ зі Швецією (1655 р.). У цей період посилився рід Пацев. У 80-х роках XVII ст. політичний вплив перейшло до роду Сапегів. На рубежі XVII-XVIII ст. проти них об'єдналися Радзивілли, Вишневецькі, Огинские. Антисапеговскую угруповання підтримували королі Речі Посполитої Ян Собеський і Август II Сильний. Сапеги зазнали поразки в битві під Олькениками у 1700 р. Боротьба магнатських угруповань продовжувалася і в роки Північної війни.

Після закінчення Північної війни королівська влада була не здатна контролювати ситуацію в країні. Фактично влада належала магнатским угрупованням, посилилася шляхетська анархія. Майже всі сейми Речі Посполитої протягом 1734-1762 рр. були зірвані. Поветовые сеймики перетворилися на місце сутичок ворогуючих угруповань місцевої шляхти. Ускладнювала становище країни конфесійна ситуація. У Речі Посполитої в XVII-XVIII ст. панувало католицтво. Уніати, протестанти і православні не користувалися рівними правами з католиками. У важкому становищі опинилася православна церква. На території Речі Посполитої залишилася тільки Могилевська православна єпархія. Чинником, який дестабілізує внутрішньополітичне становище в країні, став так званий "дисидентський питання" - питання про повне зрівняння в правах католиків з католиками. У 1764 р. пройшли вибори нового короля Речі Посполитої. За корону боролися угруповання магнатів, яких підтримували сусідні держави. При підтримці Росії королем був обраний Станіслав Август Понятовський (1764-1795). У 1764-1766 рр .. магнати Чарторийські при підтримці нового короля виступили з програмою помірних економічних і політичних реформ: обмежувалося право "ліберум вето", посилювалась влада короля, збільшувалася армія, вводилася генеральне мито, ліквідовувалися внутрішні митниці та ін. Росія і Пруссія, не бажаючи посилення Речі Посполитої, використовували "дисидентський питання" для тиску на короля. На надзвичайному Варшавському сеймі (1767-1768 рр.) дисиденти були зрівняні в правах з католиками. Там же були прийняті так звані "Кардинальні права", які передбачали збереження в недоторканності "золотих шляхетських вольностей". Гарантом незмінності державного ладу Речі Посполитої виступала Росія. Рішення сейму викликали невдоволення частини магнатів і шляхти, які в 1768 р. у р. Бар (Україна) створили конфедерацію на захист привілеїв католиків, проти короля і Росії. Загони конфедератів діяли на території Білорусі. Учасники Барської конфедерації сподівалися на підтримку Франції. Регулярна російська армія і війська короля Станіслава Понятовського у 1772 р. розгромили рух барських конфедератів.

Тривалий і глибокий соціально-економічний та політичний криза призвела до розділів території Речі Посполитої між Росією, Австрією і Пруссією. Перший розділ відбувся в 1772 р. У 1788 р. Чотирирічний сейм прийняв програму реформ, спрямованих на зміцнення держави. 3 травня 1791 р. була проголошена Конституція, яка зміцнила центральну владу. Противники реформ створили конфедерацію в Тарговице. Її підтримала Росія. У 1793 р. відбувся другий поділ Речі Посполитої. У відповідь частина польської шляхти у березні 1794 р. підняла повстання під проводом Костюшка Т.. Після придушення повстання у 1795 р. відбувся третій поділ Речі Посполитої. У результаті річ Посполита перестала існувати як держава. Вся територія Білорусі ввійшла до складу Російської імперії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Росія і революція у Франції. Розділи Речі Посполитої
Росія і революція у Франції. Розділи Речі Посполитої
Участь Росії в розділах Речі Посполитої (1772 - 1795)
Криза політичної системи та еволюція державної влади і управління в 1900-1917 рр.
Люблінська унія. ВКЛ у політичній системі Речі Посполитої (друга половина XVI-XVII ст.)
Криза політичної системи сталінізму і реорганізація владних структур у 1953-1957 рр. Н Реформи. С. Хрущова
Економічна і соціально-політична криза початку XVII століття
Торгові кризи XIX в
ЦИКЛИ ТА КРИЗИ У СВІТОВІЙ ЕКОНОМІЦІ. АЛЬТЕРНАТИВНІ МОДЕЛІ РОЗВИТКУ
Горі (депривационный криза)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси