Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Основи реклами
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 2. Реклама в сучасному суспільстві

Значення та роль реклами у сучасному суспільстві

В період виникнення реклами та її початкового розвитку, про що ми детально говорили в попередній главі, мало хто міг передбачити, яке значне місце вона займе в сучасному суспільстві. В даний час без реклами вже важко уявити наше життя. Вона всюди. І бере на себе не тільки ту функцію, яка була покладена на неї спочатку - залучення до товарів і послуг споживачів, але і багато інших. Сучасні дослідники реклами сьогодні виділяють такі її функції, як:

o маркетингова;

o комунікаційна;

o економічна;

o соціальна.

Маркетингова функція

Маркетингова функція реклами найбільш очевидна і підкреслюється в багатьох роботах, аналізують місце сучасної реклами в бізнесі. Це невипадково, оскільки саме виникнення і розвиток реклами було нерозривно пов'язано з розвитком бізнесу та підприємництва.

Розвиток ринкових відносин породило повое напрям у науці управління - маркетинг (англ. market - ринок). Вперше термін з'явився в 1902 р., але найбільший розвиток маркетинг отримав у другій половині XX ст. Реклама у другій половині XX ст. була вже цілком розвиненим явищем, логічно вписалася в виникають концепції маркетингу і активно використовувався в реальних ринкових проектах. Роль реклами в системі маркетингу з урахуванням всіх маркетингових складових ми маємо намір докладно розглянути в наступній главі. Необхідність такого детального вивчення пов'язана, з одного боку, з тим, що сьогодні діяльність ринкових механізмів вже ніхто не уявляє без реклами. З іншого ж боку, існує безліч інших технологічних прийомів просування товарів і послуг, що впливають на споживача. У зв'язку з цим роль реклами в системі маркетингу є надзвичайно важливою, і тим не менше ми вважаємо, що необхідно вміти розрізняти різні маркетингові технології і розуміти структурні складові маркетингу.

Комунікаційна функція

Одночасно реклама несе в собі комунікаційну функцію і являє собою одну з форм масової комунікації. Вона передає різні типи інформації, спрямованої на досягнення розуміння між продавцями і покупцями. Реклама не тільки інформує про продукцію, а й одночасно трансформує її в якийсь образ, який стає у свідомості покупця невіддільним від фактичних відомостей про властивості рекламованого товару.

В умовах рекламного процесу основними комунікаторами є, з одного боку, компанія, яка стає ініціатором реклами і яку прийнято називати рекламодавцем, з іншої - споживач пропонованого продукту рекламодавцем.

В силу того, що рекламодавець, звертаючись до споживача, має на меті збути товар, він повинен говорити з споживачем па зрозумілій йому мові. Тому при поширенні реклами рекламодавець переслідує якісь комунікаційні цілі, які повинні дати достатню інформацію про пропонований продукт і переконати потенційного або реального споживача скористатися цією пропозицією. Крім того, рекламодавець може мати на увазі і деякі приватні цілі, які залежать від позиціонування товару і націленості реклами на певні сегменти аудиторії. Функціонально реклама бере на себе цільові установки рекламодавця.

Сучасні дослідники реклами виділяють кілька загальних факторів ефективності комунікацій. Пропонована нижче ієрархія комунікацій належить англійцям Джон Фіске і Джон Хартлі.

1. Чим більшою володіє монополією джерело комунікації, тим вища ймовірність позитивного відгуку покупця.

2. Комунікації більш ефективні в тих випадках, коли звернення відповідають думкам, переконанням і уподобанням одержувача.

3. Ступінь впливу звернення підвищується, якщо адресат захоплений або цікавиться його темою.

4. Комунікації будуть більш успішними, якщо джерело вважається професійним, володіє високим статусом, якщо відомі його цілі або орієнтація, особливо в тому випадку, якщо джерело користується великим впливом в аудиторії і легко ідентифікується.

5. При будь-якій комунікації необхідно враховувати соціальний контекст, який завжди впливає на сприйняття.

Таким чином, комунікація між рекламодавцем і споживачем в умовах рекламного процесу повинна бути побудована на розумінні основних комунікаційних принципів і особливостей соціального середовища. При цьому необхідно враховувати, що па рівень комунікації впливають такі фактори, як конкуренція, поширені стереотипи споживачів, рівень комунікаційного послання і місце його поширення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основні види реклами та рекламних засобів
Зовнішня реклама
Основні напрямки створення ефективної інтернет-реклами
Основні фактори, що обумовлюють необхідність і значення інститутів управління і регулювання в житті суспільства
Значення психології праці для сучасного суспільства
Основні види реклами та рекламних засобів
Основні функції і стратегії маркетингових комунікацій
Призначення, загальна характеристика та класифікація маркетингових досліджень
Бенчмаркінг як функція маркетингових досліджень
Комунікаційна функція
ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ МЕНЕДЖМЕНТУ
Відтворювальна функція
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси