Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Оподаткування комерційної діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Порядок віднесення сум податку на витрати з виробництва та реалізації товарів (робіт, послуг)

На практиці досить часто платники податків здійснюють операції як оподатковувані ПДВ, так і не обкладаються за якими податковий відрахування не застосовується або підлягає відновленню. У таких випадках ст. 170 НК РФ передбачено порядок віднесення сум податку на витрати з виробництва та реалізації товарів (робіт, послуг) та джерела покриття "вхідного" ПДВ. Більш детально цей порядок буде розглянуто в розділі 2.

Норми податкового законодавства встановлюють право на податкове вирахування, а ось в якому періоді можна його застосувати, глава 21 НК РФ не вказує. Однак, на думку Мінфіну Росії, податок підлягає вирахуванню в повному обсязі в тому податковому періоді, в якому у платника податку виникло таке право і при цьому право на вирахування податку частинами в різних податкових періодах не передбачено. В деяких випадках все ж таки скористатися правом на відрахування можна протягом трьох років після закінчення податкового періоду, в якому виникло таке право. У цьому випадку передбачено обов'язкове умова - необхідно подати уточнену декларацію в податковий орган за той податковий період, коли таке право виникло.

При розрахунку податку на додану вартість досить часто сума податкового вирахування перевищує суму обчисленого ПДВ. Такі ситуації, як правило, виникають:

o у організацій і підприємців, що займаються експортними операціями (ставка ПДВ 0%);

o організацій і підприємців, що реалізують продукцію з застосуванням ставки 10% і при цьому купують товари (роботи, послуги) із застосуванням ставки 18%;

o організацій і підприємців у випадках, коли протягом податкового періоду обсяги реалізованих ними товарів (робіт, послуг) нижче обсягів придбаних товарів (робіт, послуг), тобто у платника податку великі витрати на придбання сировини (товарів, робіт, послуг) і не дуже великі доходи від реалізації.

Відшкодування ПДВ з бюджету. Заявний порядок відшкодування податку

У разі перевищення суми податкових вирахувань над обчисленої сумою ПДВ (п. 2 ст. 173 НК РФ), податковим законодавством передбачено порядок відшкодування податку, при цьому відшкодуванню підлягає тільки та частина "вхідного" податку, яка перевищує суму обчисленого ПДВ і нею не покривається.

Відшкодування ПДВ може бути здійснене податковим органом у вигляді заліку або повернення у порядку, встановленому ст. 176 НК РФ.

Рішення про відшкодування ПДВ виносилося тільки за результатами камеральної перевірки, або до завершення камеральної перевірки у разі застосування заявительного порядку відшкодування ПДВ (п. 8 ст. 176.1 НК РФ).

Заявлений ПДВ до відшкодування за результатами податкового періоду, не може бути зараховано в рахунок сплати ПДВ за наступний податковий період, оскільки до закінчення наступного податкового періоду рішення про відшкодування за результатами камеральної перевірки може бути ще не винесено (НК РФ). У цьому випадку необхідно сплатити ПДВ у повному обсязі, без урахування сум відшкодування в цьому наступному податковому періоді.

Заявний порядок відшкодування "вхідного" ПДВ

Податок на додану вартість породжує для платників податків найбільш суттєві проблеми в порівнянні з іншими видами податків. Це пов'язано з тим, що податкові органи жорстко контролюють як стадію застосування платником податків податкових вирахувань, дак і відшкодування ПДВ. При його відшкодування платники податків часто стикалися з тим, що проходження цієї процедури витрачається значний час навіть при дотриманні строків, встановлених податковим законодавством.

Виходячи з декларованого державою направлення на лібералізацію податкової системи був прийнятий Федеральний закон від 17 грудня 2009 р. № 318-ΦЗ, спрямований на вдосконалення механізму відшкодування ПДВ. Основна ідея змін пов'язана з введенням заявительного порядку відшкодування, який покликаний скоротити час від моменту звернення платника податків до податкових органів із заявою про відшкодування до фактичного повернення або заліку ПДВ.

Для застосування прискореного порядку відшкодування ПДВ необхідно відповідати певним критеріям (п. 2 ст. 176.1 НК РФ):

1) за три попередніх роки до подачі заяви на застосування заявительного порядку сплата податків сукупності має складати 10 млрд руб. податків, а саме ПДВ, НДПІ, акцизи, податок на прибуток. У суму сплачених податків крім безпосередньо списаних з рахунку платника податку коштів (у тому числі надміру сплачених або зайво стягнених) включаються зараховані в зазначений період суми податків. Застосувати заявний порядок можна тільки після закінчення певного строку після створення організації, а саме з моменту заснування до дня подання декларації з сумою ПДВ до відшкодування повинно пройти не менше трьох років;

2) одночасно з декларацією з сумою ПДВ до відшкодування видається банківська гарантія, в якій повинно бути передбачено, що банк зобов'язується сплатити в бюджет відшкодовані в прискореному порядку суми ПДВ, якщо рішення про таке відшкодування згодом буде повністю чи частково відмінено (п. 2 ст. 176.1 НК РФ). Банківська гарантія повинна бути представлена одночасно з декларацією. Згідно п. 4 ст. 176.1 НК РФ в якості гаранта може виступати тільки той банк, в якого статутний капітал становить не менше 500 млн руб., а власні кошти - не менше 1 млрд руб.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Порядок віднесення сум податку на витрати з виробництва та реалізації товарів (робіт, послуг)
Г л а в а 1. Економічна сутність податку. Елементи оподаткування
Порядок віднесення прямих витрат у зменшення доходів при обчисленні податку на прибуток
Номенклатура сертифікуються послуг (робіт) і порядок їх сертифікації
Вивезення товарів, надання послуг, виконання робіт, майнових прав, основних засобів та нематеріальних активів до митної процедурою експорту
Порядок обчислення і сплати податку до бюджету
Порядок стягнення податку податковими агентами
Державний бюджет: податки, державні доходи і витрати
Державний бюджет і податки
Порядок обчислення податку
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси