Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Римське приватне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Смерть однієї із сторін. Збіг боржника і кредитора в одній особі

Вплив смерті однієї із сторін на долю зобов'язання

Як правило, смерть кредитора або боржника не припиняла зобов'язального відносини. Оскільки спадкоємець був в принципі універсальним наступником, остільки права вимоги переходили на нього (п. 233). Проте борги по деліктів не переходили на спадкоємців і припинялися зі смертю винного.

Втім, едиктом претора про позови за обманні дії і загрози (dolus, metus), було передбачено, що спадкоємець делинквента (винного) відповідає в межах збагачення, одержаного ним від зазначених дій спадкодавця (D. 44.7.35).

Constitutum Est turpia lucra heredibus quoque extorquen, licet ctimina exstinguantur - за встановленим правилом злочинна прибуток, що дісталася спадкоємцям, підлягає вилученню, хоча за делікт вони не відповідають (D. 3.6.5. рг.).

Що стосується переходу права вимоги з деліктів, то heredi defuncti huius modi actiones competumt - до спадкоємця потерпілого переходять такого роду позови з деліктів, за винятком позовів образ і подібних (особистих) позовів (Гай. IV. 112). Ці не переходять у спадщину вимоги відомі під назвою actiones vindictam spirantes - буквально: позови, які дихають помстою.

Збіг (confusio)

Зобов'язання припиняється також у тих випадках, коли в зобов'язальних щодо кредитор і боржник зливаються в одній особі - cum in eandem personam ius stipulantis promittentisque devenit (D. 46.3.107). Цей випадок носить назву confusio - злиття, збіг. Найчастіше це має місце, коли боржник стає спадкоємцем кредитора і навпаки. Cum quis debitori suo hères exstitit, confusione creditor esse desinit-якщо хто-небудь став спадкоємцем свого боржника, то в силу збігу він перестає бути кредитором (D. 18.4.2.18).

Типовим для рабовласницького господарства був такий випадок збігу (конфузії). Чужий раб чи чужий підвладний син заподіяв комусь шкоду. Відповідальність за т. зв. ноксальному позову несе хазяїн раба або батько підвладного. Припустимо, що підвладний син потрапив під батьківську владу потерпілого (наприклад, у результаті усиновлення - adoptio) або раб, який заподіяв шкоду, придбаний потерпілим. У цих випадках відповідальність за шкоду, заподіяну підвладним або рабом, відпадає в силу того, що потерпілий, з одного боку, і особа, що несе ноксальную відповідальність за раба або підвладного, з іншого боку, злилися в одній особі.

Звільнення від боргу (remissio debiti)

Уявний платіж; платіж за допомогою міді і ваг

У Римі існували формальні способи звільнення від зобов'язання, основані на угоді сторін, що має на меті погасити зобов'язання, хоча б це не супроводжувалось реальним виконанням. У зв'язку з цим мова йде, насамперед, про так звану imaginaria solutio, тобто про уявному або образному платіж.

Solutio per aes et libram - розв'язка допомогою міді і ваг - є найдавнішим видом уявного платежу. Гай описує розв'язку зобов'язання, що виникло в результаті кабального позики (nexum), а також в силу судового рішення. Урочистий акт відбувається в присутності п'яти свідків і взвешивателя і при наявності міді і ваг. Боржник вимовляє слова:

Quod ego tibi tot niilibus condemnatus sum, me eo nomine a te solvo liberoque hoc aere aeneaque libra, dum haue tibi libram premam pos-tremamque expendo secundum legem publicam (Гай. 4.73).

Зважаючи на те, що з мене присуджено тобі стільки-то тисяч, я по цій підставі отвязываю себе від тебе звільняю цієї міддю і мідними терезами тим, що я тобі отвешиваю цей фунт перший і останній згідно державного закону.

Архаїчна формула "me a te solvo liberoque" до певної міри відтворюється в сакральних обрядах, описаних у Тита Лівія іод 217 р. до н. е.: з нагоди церемонії священної весни верховний жрець звільняв народ від гріхів вільних і невільних, закапчивая молитву словами: eo populus solutus liber esto - нехай народ буде отвязан і вільний (Liv. 22. 10). В іншому місці (Liv. 6.14) розповідається про те, як Манлий сплатив борг кабального боржника - rem creditori palam populo solvit, libraque et aere liberatum emitit: у присутності народу він сплатив борг кредитору і, звільнивши його за допомогою міді і ваг, відпустив.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Боржник і кредитори
Угоди, однією із сторін яких є особа, зареєстрована в офшорах
Вплив прострочення боржника на оцінку збитків
Поняття і сторони зобов'язання
Угоди, однією із сторін яких є особа, зареєстрована в офшорах
Зобов'язання сторін
Сутність і значення державного боргу
Правове регулювання державного боргу
Правове регулювання муніципального боргу
Мезоекономіка та її структурування допомогою корпорацій
Мезоекономіка та її структурування допомогою корпорацій
Завдання, які вирішуються державою за допомогою кримінального права/законодавства, та функції кримінального права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси