Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Передмова

Створення підручника представляється автору найбільш відповідальним завданням в ряді інших форм наукової праці. У монографії, присвяченій мало або зовсім не дослідженим персонажа, автор виявляється більш вільним, він залишається один на один з матеріалом - речовим, источниковедческим, історичних, літературних, архівних, тоді як при написанні підручника перед ним стоїть довгий ряд попередників і величезна вещеведческое спадщину, з якого необхідно вибрати саме головне, характерне, яскраве, відкинувши менш суттєве і, вичертивши "магістральну лінію", викласти власну концепцію складної і багатогранної історії образотворчого мистецтва, часом жертвуючи власними пристрастями і захопленнями заради неупередженості оцінок і конструктивності викладу.

Значення систематичних знань у наші дні безсумнівного занепаду рівня освіти та освіченості молодого покоління, різкого зниження інтересу до читання, насамперед великої класичної літератури, спонукає автора дуже уважно, продумано створювати загальну картину художнього світу, окремих етапів розвитку мистецтва різних країн, стилістики різних епох, характеристики найбільш видатних майстрів.

Величезний матеріал від Античності до сучасності при певному лімітування розмірів книги, звичайно, не може бути викладений однаково докладно. На різних етапах розвитку мистецтва сконцентровано увагу читача на найбільш яскраво виражають епоху видах мистецтва (наприклад, архітектурі і скульптурі Античності, архітектурі і монументальній скульптурі Середньовіччя, живопису Відродження тощо), на тих країнах, які в описуваний період виявлялися найбільш важливими для розвитку мистецтв (Антична Греція; Візантія; Італія епохи Відродження; Італія, Франція, Нідерланди, Фландрія, Іспанія XVII століття; Італія або Франція XVIII століття тощо), при цьому найбільш видатним майстрам, найбільш повно представляє еволюцію мистецтва, відведені всередині глав невеликі монографічні нариси.

Мистецтво не може розвиватися поза часом і простором, поза залежності від історії, релігії, моралі, науки, філософії, від національних особливостей культури тієї країни, про яку йде мова. Все вищесказане також зумовлює композицію книги.

Підручник супроводжується ілюстраціями - найбільш характерними творами мистецтва тієї чи іншої епохи - і списком рекомендованої літератури для розширення уявлення про викладеному матеріалі.

Список рекомендованої літератури складено кандидатом мистецтвознавства М. С. Фоміної.

Лекція 1. МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ

Під мистецтвом античного світу мається на увазі насамперед мистецтво Греції та Риму, які, в свою чергу, згідно з історичними закономірностями мають власну періодизацію. Вивчення античного мистецтва починається з егейського мистецтва - мистецтва народів, що жили в басейні Середземномор'я, потім власне грецького: гомерівська Греція, грецька архаїка, грецька класика і елліністичне мистецтво. Про періодизація римського мистецтва мова піде нижче.

Мистецтво Егейського світу

Егейська (крито-мікенська) культура, що склалася в III-II тисячоліттях до н. е.., була створена племенами, які жили на острові Криті, півострові Пелопоннесі, Західному узбережжі Малої Азії. В 1871 р. німецький археолог Генріх Шліман (1822-1890) розкопав на Гіссарликском пагорбі (сучасна Туреччина) ще "догомеровские" міста, які можна датувати III тисячоліттям до н. е. і які належать до передісторії Егейської культури. Незабаром Шліман почав розкопки на Пелопоннесі, де спільно з німецьким археологом Вільгельмом Дерпфельдом (1853 - 1940) їм були розкопані Мікени. На початку XX ст. англійський археолог Артур Еванс (1851-1941) відкрив світові архітектуру і живопис Кносського палацу на Криті (ось чому егейське мистецтво інакше називають крито-микенским). Еванс першим поставив питання про зв'язок критського мистецтва з мистецтвом Стародавнього Сходу, насамперед Єгипту, йому ж належить і періодизація егейської культури. Періоди, на які Еванс запропонував розділити егейську культуру, називаються минойскими - ранній, середній і пізній - по імені легендарного царя острова Крит Міноса. Римський поет Вергілій у I ст. до н. е. так писав про Криті і його минуле: "Крит, великого Зевса острів, що лежить серед моря, гори Идейские там, колиска его нашого роду. Сто міст населяють великі, багаті царства..." (див. фреску "Парижанка" на кольоровий вставлення).

На початку II тисячоліття до н. е. Крит став забудовуватися містами. У VIII ст. до н. е. головним серед міст Криту стає Кносс. Наскільки можна судити з розкопок, Кносський палац створений стародавніми архітекторами з великою майстерністю, з урахуванням особливостей ландшафту. Палац розташований на невисокому пагорбі. Центром архітектурного комплексу є прямокутний двір (60 х 28 м), навколо якого вільно і природно групуються приміщення. В різних своїх частинах палац був разноэтажным: царські апартаменти змінювалися більш скромними житловими кімнатами, святилища - гімнастичними залами, басейнами (критянам був відомий водопровід), відкритими майданчиками (як припускають вчені, для театральних вистав і релігійних церемоній).

Акробати з биком. Фрагмент фрески Кносського палацу. Гераклейон, Археологічний музей

Кносський палац побудований з цегли-сирцю та каменю; особливістю його будівельної техніки є дерев'яні на кам'яній базі колони, що розширюються догори. Стіни парадних зал палацу були розписані (раніше вважалося, що фресками, тобто водяними фарбами по сирій штукатурці, але сучасні техніко-технологічні дослідження встановили, що це темпера). Чорна, біла, синя, червона, жовта фарби складають святкову гаму. Зображення - це відображена реальність: квіти, папіруси, листя пальм, пальмети, лілії, птахи, кішки, мавпи. Особливо часто з'являється фігура бика: ігри з цією твариною, мабуть, мали особливе поширення і якийсь ритуальний сенс. У тронному залі Кносського палацу на червоному тлі стіни зображені серед папірусів казкові істоти - грифонів (левів з орлиними головами). На стінах Кносського палацу безліч людських фігур, то виконують якийсь релігійний обряд, то являють собою данників з дарами, учасників театральних вистав, бенкетів (див. фреску "Боксирующие хлопчики" на кольоровий вставлення). Все це зображено жваво, безпосередньо, вільно, з неодмінними яскравими реаліями побуту. Умовність зображень людських фігур позначається в тому, що особа зазвичай зображено у профіль, а очі (око) - у фас. У сценах з биком неспіврозмірні фігури - бика (завжди дуже великого) та людей.

Знаменно, що культових споруд - храмів на Криті не знайдено, мабуть, критяни вклонялися богам на природі, у священних гаях або печерах. Але відомий великий (понад 2 м у висоту) розмальований рельєф із зображенням " Царя-жерця - єдиний приклад дійшла до нас монументальної скульптури. Круглої пластики, начебто великих статуй богів, не виявлено взагалі. Маленькі фігурки, різьба по каменю, художні вироби з бронзи, золота і срібла, розписна кераміка зустрічаються на Криті у великій кількості і все - високої художньої якості. Це вази стилю камарес" (за назвою печери, де вони були знайдені) зі стилізованим геометричним, рослинним і звіриним орнаментом. Крітяни особливо майстерно вміли передавати світ підводного царства: зображений на одній з ваз восьминіг здається рухаються по її поверхні, хижо охоплює посудину, як свою жертву.

Близько середини II тисячоліття до н.е. на Крит з материка вторглися ахейці і крітським містах було завдано нищівного удару. Катастрофа (виверження вулкана на острові Санторин і слідом за ним повінь) прискорила руйнування критських міст. Це було не раніше середини II тисячоліття до н.е. і навіть швидше початку другої його половини, бо при грецькому правителі Міноса (XV ст. до н. е..), ім'я якого пов'язується зі знаменитої легендою про Мінотавра, Крит являв собою ще могутня держава. Кносський палац цілком міг перетворитися в уяві греків на легендарний Лабіринт, а розпису, що зображували гри з биком, породили образ напівбика-напівлюдини, володаря Лабіринту Мінотавра, пожиравшего прекрасних юнаків і дівчат - данина, яку платили Афіни грозному Криту кожні дев'ять років, поки афінський цар, герой Тезей, не вбив чудовисько і не вибрався з Лабіринту за допомогою нитки, яку йому дала Аріадна.

У другій половині II тисячоліття до н.е. центр егейської цивілізації переміщається на південь Балканського півострова, у Мікени і Тірінф. Жителі цих місць - греки-ахейці будували свої міста-фортеці на високих пагорбах, зміцнюючи їх стінами, звідси походить назва акрополь - верхнє місто, де й зводились царські палаци. Так, девятисотметровые стіни Мікен мають товщину від 6 до 10 м, а стіни Тірінфа - 17,5 м і складені з кам'яних брил вагою 5-6 т. Таку кладку не випадково назвали циклопічної, вона і справді під стати велетням-циклопам, а не простим смертним.

Ворота у фортецю Мікен (XIV ст. до н. е.) називалися Левиними, тому що над їх прольотом розташована плита з зображенням львів - стражів воріт; це єдиний пам'ятник монументальної скульптури в микенском мистецтві. Крім того, поява рельєфу на перекладині воріт було не тільки естетичною потребою, але і технічної: неминуча при створенні рельєфу вилучення зайвого каменя полегшувала вага верхньої частини, тобто поперечини воріт. Через ворота шлях між паралельними стінами веде на пагорб, в центрі якого розміщується Мікенський палац-комплекс більш упорядкований, ніж лабіринт" Кносського палацу. Мікенська фортеця-палац - прообраз грецького житла. Центром його є мегарон - великий прямокутний парадний зал з вогнищем посередині, який служив для урочистих зібрань і бенкетів. Навколо вогнища чотири колони підтримують навіс із отвором для диму. Домівках і підсобні приміщення групуються навколо мегарона. Більша, ніж у критян, войовничість ахейців відбилася і у сюжетах фресок, де явна перевага віддається сцен полювання і битв, але сам малюнок суші і чіткіше, а композиції статичнее і більш схильні до симетрії. Велика умовність і стилизованность характерна для орнаментів на вазах.

Левові ворота. Мікени

Збереглися гробниці ахейських царів дають нам деяке уявлення про зодчестві ахейців. Гробниці є двох видів: шахтовые, тобто прямокутні могили в скелі (XVI-XV ст. до н. е..), і купольні - так звані толосы (XV-XIV ст. до н. е.). Сама знаменита гробниця була знайдена Шліманом у підніжжя Мікенського акрополя і названа їм скарбницею Атрея - по імені царя Атрея, батька Агамемнона, володаря Мікен і героя гомерівської "Іліади". До гробниці веде коридор - дромос - 36 м завдовжки і 6 м завширшки; вхід висотою 10 м перекрита монолітною плитою вагою 100 т. Діаметр інтер'єру гробниці - 14,5 м, висота куполоподібного зводу - 13,2 м.

Гомер назвав Мікени златообильными, і це справедливо. Археологи знайшли чимало золотих масок, які накладалися на обличчя померлих; цілі тонкі пластинки листового золота прикрашали одяг померлого владики, його зброю, начиння, що відправляються з ним в загробний світ. У жіночому вбранні багато коштовностей: золоті діадеми, браслети, кільця. Особливо любили мікенці золоті посудини у вигляді голів тварин та птахів або з рельєфним зображенням бурхливих сцен полювання.

"Маска Агамемнона". Афіни, Національний археологічний музей

Саме ахейские походи послужили сюжетом для безсмертних поем Гомера: як припускають історики, близько 1240 р. до н.е. ахейские племена пішли війною на Троянське царство. Але хоробрих ахейців в середині XII ст. до н. е. завоювали дорійські племена. Загибель Мікен, Тірінфа, інших міст Пелопоннеського півострова означала кінець егейської цивілізації. Однак внесок крито-мікенського спадщини в мистецтво Греції виявився величезним, і нам невідомо, якими шляхами пішла б його розвиток, якщо б не існувало критських "лабіринтів" з їх яскравим розписом і циклопічної кладки "златообильных" Мікен.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Театр античності. Давньогрецький театр
Прикладне мистецтво
Мистецтво Римської імперії
Мистецтво Стародавньої Греції
Культура Античності
Прикладне мистецтво
Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво Римської імперії
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Теорія та історія видовищних мистецтв
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси