Меню
Головна
 
Головна arrow Логістика arrow Логістика
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Введення

Логістика - наука і практична діяльність з ефективного управління сукупністю матеріальних, фінансових, інформаційних, кадрових та інших ресурсів у сфері виробництва та обігу.

Етимологія слова "логістика" в російській мові неоднозначна: термін "логістика" може мати коріння як давньогрецькі (logos - розум; log - мислення; logismos - розрахунок, роздуми, план; logo - думати, розмірковувати; logistea - мистецтво практичного проведення розрахунків), так і французькі (loger - робити постій). Остання трактування пояснюється тим, що виникнення і розвиток практичної логістики пов'язують з військовою справою.

В античній науці під логістикою розуміли сукупність відомих у той час обчислювальних (арифметику) і вимірювальних (в геометрії) алгоритмів. У стародавніх Афінах існувало державне установа логистерия, де перевірялися фінансові звіти афінських посадових осіб. "І якщо логісти викриють кого-небудь у розкраданні, то судді визнають його винним у крадіжці, і сума виявленого розкрадання сплачується у десятикратному розмірі. Якщо фахівці встановлять, що хто-небудь прийняв подарунки, і судді визнають його винним, то визначають його проступок як хабарництво; сплачується і за це в десятикратному розмірі. Якщо логісти визнають кого-небудь винним у неправильних діях, судді визначають його злочин як зловживання, і заподіяний збиток відшкодовується в цій своїй вартості"1.

З тих пір виникло безліч визначень поняття логістики. Багато в чому це пояснюється тим, що логістика включає безліч напрямків, і акцептування уваги па одному з них істотно змінює зміст самого визначення.

Американське товариство інженерів-логістиків запропонував наступне визначення: логістика є мистецтво і наука управління, техніки і технічної активності, які передбачають планування, постачання і застосування засобів переміщення для реалізації намічених операцій в ім'я досягнення поставленої мети. Французькі фахівці трактують логістику як сукупність різних видів діяльності з метою одержання з найменшими витратами необхідної кількості продукції у встановлений час та у встановленому місці, в якому існує конкретна потреба в даній продукції. У німецькій науці під логістикою розуміється процес планування, реалізації і контролю ефективних та економних з точки зору витрат на переміщення та зберігання матеріалів, напівфабрикатів і готової продукції, а також пов'язаної з ними інформації про постачання товарів від місця виробництва до місця споживання згідно з вимогами клієнтури.

Цікаву трактування поняття логістики дає Д. Уотерс, визначаючи її як функцію. Він пише: "Логістика - це функція, що відповідає за матеріальний ноток, що йде від постачальників в організацію, що проходить через операції всередині організації і потім йде до споживачів" [86]. Своє визначення дають фахівці Інституту логістики і транспорту (Institute of Logistics and Transport) - провідної професійної організації Великобританії в цій сфері: "Логістика - це залежить від часу розташування ресурсів, або стратегічне управління всім ланцюгом постачань" [86]. Таким чином, незважаючи на те, що логістику визначають як у вузькому, так і в широкому значенні цього поняття, в зарубіжних публікаціях акцент робиться все ж таки на практичній стороні логістичної діяльності.

У вітчизняній економічній літературі при визначенні поняття логістики акцентуються наукові аспекти терміна. Одне з найбільш лаконічних і ємних, на наш погляд, визначень свідчить: "Логістика - це наукова дисципліна про управління потоками в системах" [66]. Незважаючи на стислість, це визначення все ж є занадто широким, оскільки в ньому не уточнюється, які саме потоками, в яких системах і з якою метою здійснюється процес управління.

Ми пропонуємо наступне визначення: логістика - наукове і практичне напрям діяльності щодо інтеграції управління процесами руху сукупністю матеріальних, інформаційних, фінансових, трудових та правових потоків в економічних системах.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси