Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Інформаційний консалтинг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Введення

Проблема консультування в нашій країні-достатньо нова. При плановій економіці у Радянському Союзі інституту консультування в промисловості і сільському господарстві не потрібно, так як абсолютно всі організації, інститути, підприємства і господарства були повністю укомплектовані штатом фахівців, виконують всі необхідні для даного інституту, підприємства чи господарства функції. Держава ж стежило за чисельністю всіх працівників-фахівців, готувало їх на різних ступенях освіти і формувало штат організацій.

При появі будь-яких проблемних ситуацій на місці їх намагалися вирішити власними силами або залученими силами Міністерства, Главку або іншої організації.

Кожна галузь народного господарства мала пірамідальну структуру, на вершині якої стояв галузеве міністерство. З інформаційної точки зору центральної організацією галузі було відомство галузевої науково-технічної та економічної інформації, зване найчастіше Всесоюзним науково-дослідним інститутом технічної інформації або Всесоюзним науково-дослідним інститутом техніко-економічної інформації. У завдання останнього входили: збір вітчизняної і зарубіжної інформації про нових науково-технічних розробок у даній галузі, інформацію про передовий досвід, події, що відбуваються в галузі, плани, виставках, конференціях і т. п. Ця обширна інформація ретельно оброблялася і спускалася вниз по управлінській піраміді до підприємств і господарств у вигляді книг, журналів, брошур (наприклад, експрес-інформація), інформаційних листів та інших матеріалів, що видаються на регулярній періодичній основі або у разовому порядку. Така інформаційна система показала себе досить потужної і була по суті кращою в світі. Причому послуги, що надаються цією системою були практично безкоштовні для всіх підприємств і господарств країни.

Однак така прекрасно працює система (в сенсі переробки інформації) була абсолютно неефективна в прагматичному аспекті. Керівники на місцях не могли використовувати доставлену інформацію за призначенням, так як були скуті плановими зобов'язаннями, які встановлювали у вищестоящих організаціях. Всі зміни на підприємстві або в господарстві повинні були узгоджуватися в цих організаціях, міністерстві або в Держплані. Тому керівництву було значно простіше виконувати план на застарілому обладнанні і в існуючих умовах, ніж займатися впровадженням нових прогресивних розробок, що вимагало часто довгої бюрократичної тяганини. Це призвело до різкого відставання вітчизняного виробництва від зарубіжного.

З переходом вітчизняного господарства до ринку підприємства і господарства стали самостійними, а державна галузева інформаційна система по суті припинила своє існування. Керівники підприємств і господарств опинилися в ринковій системі без належної інформаційної підтримки, без сучасних знань з питань організації і введення бізнесу, реорганізації виробництва, технічного і технологічного оснащення. Саме у такій ситуації на допомогу можуть прийти консультанти.

У ринковій економіці консультування є найважливішим елементом всієї інфраструктури. Справа в тому, що всі підприємства і господарства вільні у своїй діяльності, в тому числі і в кадровій політиці, нікому не підкоряються і зацікавлені в максимальній ефективності.

Ефективність промислового і особливо сільськогосподарського виробництва в сучасних умовах значною мірою залежить від інформаційного забезпечення якості функціонування в ринковому середовищі. Тому коли виникає гостра потреба в яких-небудь знання, яких немає або недостатньо у фахівців даного підприємства, то для отримання цих знань запрошується зовнішній фахівець-консультант або фірма, так звана консультаційна (консалтингова), на час передачі цих знань або їх реалізації.

Наприклад, фермерське господарство з метою отримання максимального прибутку містить тільки фахівців для ведення основної профілюючої діяльності. Економістів, плановиків, бухгалтерів та інших фахівців часто немає. Але до своєї діяльності фермери залучають зовнішніх фахівців як консультантів, щоб вирішити якісь проблеми. Також це відбувається за складних питань ведення господарства - з питань вирощування нових сільськогосподарських культур, з питань землеробства, захисту від хвороб, генетики тварин, реконструкції господарства, з питань ринкових відносин та ін Як правило, фермери стикаються з дуже великим крутому питань, відповіді на які можуть дати тільки досвідчені консультанти.

Те ж саме відбувається з малими підприємствами у сільському господарстві, переробній промисловості та в інших видах виробництва.

Великі і великі підприємства, маючи в своєму складі фахівців для вирішення всіх виробничих завдань, стикаються з подібними проблемами. І тоді кожне підприємство вирішує для себе - що вигідніше мати власного фахівця або звертатися до зовнішнього консультанта. Якщо це відбувається досить часто, то, мабуть, розумніше мати власного фахівця, якщо немає зовнішнього консультанта.

Консультування в ринковій економіці і життя являє собою по суті приплив додаткових знань з допомогою консультанта і надає поступальний рух економічного розвитку, подібно мастила в двигуні, що забезпечує безперебійну роботу рухомих частин в механізмі. Раціональна організація консультаційних послуг дозволяє розглядати її в якості важливої (а іноді й вирішальною) статті доходу сучасних підприємств. Наприклад, за даних американських фахівців, кожен вкладений в розвиток послуг долар дає вдвічі більше прибутку, ніж вкладений у виробництво обслуговуваної техніки.

Раніше у приватному житті громадяни користувалися послугами державної мережі медичних консультацій з жіночих питань, так званих "Жіночих консультацій". Менш розвиненою була мережа консультацій з юридичних питань. Були досить рідкісні, та й то у великих містах, консультації з психологічних питань, в деяких випадках створювалися окремі, вигляд як екзотичні консультації з сімейних стосунків, так звані консультації "Сім'я і шлюб".

Нині мережі консультаційних послуг для населення надзвичайно поширені у різних життєвих проблем, як медичного і психологічного характеру, так і правового та юридичного характеру, питань нерухомості та рухомості, сім'ї та шлюбу, дитинства і старості, питань працевлаштування і т. п.

Треба відзначити, що всі консультації були державними, але консультантів практично ніхто не готував, а професії консультант просто не існувало. Ними ставали фахівці випадковим чином

Враховуючи потреби сучасного суспільства в Росії, в даний час професійних консультантів готують багато освітні установи, у тому числі внз, в яких відкрилися спеціальні кафедри, курси з підготовки і перекваліфікації консультантів, проводяться семінари та наради по застосуванню і розвитку методів консультування.

Випускається достатньо велику кількість книг, підручників і посібників, у тому числі й перекладних, присвячених теорії і практиці консультування. Однак чіткості понять і єдності викладу матеріалів у них недостатньо. У цій літературі наводиться надзвичайно багато різноманітних понять: "консалтинг", "1Т-консалтинг", "управлінський консалтинг", "консалтингові фірми", "консалтинговий менеджмент" або "менеджмент-консалтинг", "консультування", "управлінське консультування", "сільськогосподарське консультування" і т. п. Це заважає ясному розумінню процесів, пов'язаних з консультуванням.

В даному підручнику поряд з авторськими використані матеріали М. Кубры, Р. А. Васильєва, Е. М. Дєєвої, Т. Н. Ананьевой, А. В. Ткалича і інших з метою систематизації та упорядкування термінів таким чином, щоб встановити більш чіткі поняття в теорії і практиці консультування і більш зрозуміло роз'яснити різноманітні методи і процеси консультування.

В результаті вивчення дисципліни студенти повинні:

- отримати уявлення про історію розвитку консультування, його значення в сучасному суспільстві та сучасній економіці, про цілях і завданнях надання консультаційних послуг, а також про методи і процеси консультування;

- дізнатися про засади і принципи консультування, основи взаємовідносин, що виникають між консультантом і клієнтом, методикою консультування, фактори, що впливають на результативність консультування, характеристики якості консультаційних послуг, про ринкових відносинах у цій сфері;

- навчитися застосовувати на практиці знання, знаходити контакт з клієнтами, визначати і вирішувати проблеми клієнта, аналізувати проблеми організації, навчати, передавати знання, спонукати працівників до творчої діяльності, сформувати і розвивати ефективні робочі групи, брати участь у розробці і реалізації стратегії консультаційної організації, безперервно поповнювати і оновлювати знання.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси