Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Російське образотворче мистецтво XVII ст.

Початок нового періоду в російській історії було і новим етапом в історії російської культури. У XVII ст. російська культура зберігає всі характерні риси феодальної культури Середньовіччя, але плануються і нові тенденції. У зв'язку зі створенням мануфактур і певним зближенням з країнами Західної Європи відбувається руйнування традиційного релігійного світогляду. Тяга до науки, зростання світської публіцистики, інтерес до реальних сюжетів у літературі, порушення іконографічних сюжетів у живопису, зближення культового і цивільного зодчества, любов до декору, до поліхромії в архітектурі та образотворчому мистецтві висловлюють бурхливий процес "змирщення" культури, тобто відхід культури від церковних традицій і надання їй світського, цивільного характеру (секуляризація). Цей процес позитивно позначився на освіту і книгодрукуванні.

У XVII ст. живопис розвивається надзвичайно бурхливо. На рубежі XVI-XVII ст. в ній виділяються два художні напрями. Одне пов'язане з ім'ям Бориса Годунова - годуновская школа, оскільки більшість творів було виконано за його замовленням. Художники годуновского напрями прагнули слідувати монументальним зразкам Рубльова і Діонісія, однак їм не вдалося уникнути еклектичності. Другий напрям одержало назву "строганівської школи", так як деякі ікони виконувалися за замовленням іменитих людей Строганових. Найбільш відомі її представники - Прокопій Чиріно, Никифор, Назарій, Федір, Знемога Савини, Омелян Москвітін та ін. Строгановская ікона - невелика за розміром, для неї характерне ретельне, дрібне лист, витонченість малюнка, багатство орнаментації, велика кількість золота і срібла, барвистість. Високий професіоналізм іконописців строганівської школи був направлений, однак, не стільки на створення моленного образу, скільки на угамування естетичних потреб замовника.

Свій внесок у виокремлення естетичного боку ікони вніс Симон Федорович Ушаков (1626-1686) - російський живописець, гравер і теоретик мистецтва. Твори Симона Ушакова - парсуни, мініатюри - поєднують в собі традиційні прийоми живопису і новаторські пошуки. Вони знаменують перехід від релігійного до світського мистецтва. Ушаков відходить від умовності, намагаючись надати іконописним ликів характер живих осіб. На його іконах - реалістичний пейзаж і інші зображення, які не мають безпосереднього відношення до сюжету ікони.

Найвідоміше твір Симона Ушакова - ікона "Спас Нерукотворний", в якій художник з допомогою світлотіні надає лику Христа об'ємність. У 1617 р. він створив ікону "Трійця", в якій, на відміну від однойменної ікони А. Рубльова, не передає духовну красу, а красу земну, зобразивши ангелів квітучими, повними здоров'я.

Фресковий живопис XVII ст. відрізняється від фресок попередніх періодів тим, що зображення подрібнюються, у них відсутня тектоніка, але з'являються декоративність, святковість, зростаючий інтерес до людини і його повсякденному житті, акцент в сюжетах Святого Письма на красу природи та праця людини. Характерні ярославські фрески артілі Гурія Нікітіна (розпис ярославської церкви Іллі Пророка), Сили Савіна, Дмитра Григор'єва-Плеханова (церква Іоанна Предтечи в Толчкове).

Інтерес до людської особистості найяскравіше проявляється в портретному жанрі. Портрет - парсуна (від спотвореного лат. "persona") народився ще на рубежі XVI-XVII ст. У першій половині XVII ст. парсуни писалися в старій живописній манері - на дошках, яєчними фарбами. Такі парсуни царя Федора Івановича і воєводи, князя М. В. Скопіна-Шуйського, написані вони на липових дошках, в зображенні - характерний для ікони тричетвертними поворот, великі голови, широко розкриті очі. При цьому художники прагнуть якомога точніше зобразити реальні риси оригіналу.

Стилю російських художників 80-90-х роках XVII ст. притаманні не тільки тонка колірна гама, але і пильна увага до внутрішнього світу людини. Типовими парсунами можна назвати портрет в зріст дядька Петра I Л. К. Наришкіна і поясний портрет матері Петра I Н.До. Наришкіної.

У XVII ст. все більше заявляє про себе кругла скульптура, майже зовсім незнайома попереднім епохам розвитку російського образотворчого мистецтва.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Історія російського образотворчого мистецтва
Російське образотворче мистецтво XVIII-XIX ст.
Російське образотворче мистецтво XIV-XVI ст.
Російське образотворче мистецтво XX століття
Теорія та історія образотворчого мистецтва
Образотворче мистецтво
Основні напрямки образотворчого мистецтва XX століття
Образотворче мистецтво
Образотворче мистецтво
Інсталяції. Фігуративні (образотворчі мистецтва
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси