Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Політичні партії

Бісмарк і єдність Німеччини.

Єдність Німеччини склало з самого початку основну мету прагнень буржуазії, не завжди, втім, досить ясно нею сознававшуюся. "Об'єднання Німеччини було необхідно, і Маркс, як перед 1848 р., так і після нього, завжди визнавав це. Енгельс ще в 1859 р. прямо закликав німецький народ на війну заради об'єднання. Коли не вдалося об'єднання революційне, Бісмарк зробив це контрреволюційно, юнкерски". Слабкість і розрізненість буржуазії, її запізніле вступ на авансцену політичного життя, загрозливо швидке зростання пролетаріату, як самостійної сили, привели до того, що здійснення життєвих інтересів буржуазії виявилося в руках канцлера Бісмарка - прусського феодала і юнкера за походженням, соціальним станом і політичним поглядам. Вимушений не залежними від нього історичними умовами робити прогресивне справу національного об'єднання Німеччини і перетворення її в буржуазне держава, він робив це лише тими засобами, які єдино були йому доступні: не шляхом розв'язування сил буржуазної демократії і - нехай поступового моделювання парламентського ладу, як найбільш досконалої форми буржуазного панування, а засобами бонапартистського штибу, тобто зберігаючи уявну незалежність державної влади від суспільства, нав'язуючи однією рукою буржуазії купу феодальних пережитків не тільки в суспільному устрої, але і в законодавстві і в управлінні, а іншою рукою вводячи нові, буржуазні тони і фарби в стару систему абсолютизму і викликаючи цим обурення феодального землеволодіння. Історичне справу створення німецької єдності відбувалося, по ідеї Бісмарка, з опорою на полуфеодальную юнкерскую Пруссію і при збереженні прусського абсолютизму, хіба лише зовні модернізованого. Бісмарк міг би розчинити цю Пруссію оновлюється Німеччини, але такого бажання в нього зовсім не було; він хотів би раз і назавжди опруссачить Німеччину, але для цього у нього не було сил. Така двоїстість становища і ролі Бісмарка майже на двадцять років вперед після возз'єднання Німеччини визначила його власну політику і його ставлення до громадським силам і політичним партіям Німеччини. Ті ж, в основному, мотиви керували і Вільгельмом II, коли, відштовхнувши Бісмарка, він сам став на його місце.

Загальні основи партійної системи.

У своїх головних рисах політичні партії Німеччини сформувалися ще в період Північно-Німецького союзу. Основою партійних утворень стали класові розшарування в Пруссії і в решті Німеччини того часу, а в межах цих загальних визначальних ліній відбувалися різноманітні пересування і перестановки під дією особливо характерних і оригінальних умов політичного життя Німеччини. Вже початок 60-х років застав тут не дві і не три, а кілька партій, оспаривавших один у одного вплив на виборців і на уряд. Час і умови виявилися потім дуже сприятливими для подальшого розмноження партій. Весь історичний період від возз'єднання Німеччини до першої світової війни відзначений відсутністю дійсної національної єдності, неможливого при давить гегемонію Пруссії і загальне відразі до неї, а отже, відсутністю грунту для створення потужних національних партій. З іншого боку, непрохідна класова прірва розділяла тут не тільки буржуазію і пролетаріат, - між буржуазією і аристократією спостерігалися демаркаційні лінії, через які важко було переступити і які до відомого моменту дуже заважали загальному розумінню і взаємних поступок. При цьому поміщики відрізнялися класової обмеженістю та залежністю від милостей держави, а буржуазія на початку своєї громадської кар'єри була відзначена печаткою тієї боягузтво і підлість, які в інших країнах вона сприймає вже до кінця свого шляху. Це робило остаточно недосяжним таке положення, при якому дві-три великі партії монополізують політичну арену, ділять між собою виборців і не залишають грунту для існування дрібних політичних груп.

Бісмарк, якого як раз відрізняла схильність до дрібної закулісної інтриги і заплутаної дипломатичної гри, знайшов лавірування між класами і балансування між партіями самим для себе зручним прийомом, що забезпечували йому одноосібну владу. Він не тільки підтримував політичну роздробленість, партійний розбрід і черезсмужжя, яку застав, прийшовши до влади, але багато попрацював для подальшого подрібнення партій, що, зрозуміло, полегшувало панування над ними.

Відповідно з цим і державний апарат возз'єднаної Німеччини виявився побудованим так, що зі свого боку діяв на користь національної дезінтеграції Німеччини і загострення боротьби між різними політичними течіями: рейхстаг не з'явився для буржуазії школою національної спаяності та згуртованості, - навпаки, тут нація пригнічувалася і принижувалася. Бундесрат і не прагнув розумно врівноважувати інтереси держав, - тут панував дух прусської казарми і прусської канцелярії, і дрібним державам кожну хвилину демонструвалося перевагу сили над правом.

Після двадцятирічного панування Бісмарка на чолі Німеччини виявився чоловік, який, мабуть, усіма слабкими сторонами Бісмарка, але однією з його сильних сторін. Вільгельм II самовпевнено пустився по шляху "залізного канцлера", хоча сам він більше скидався на картонного паяца. Результатом було те, що німецькі імперіалісти отримали, нарешті, світову війну, до якої так прагнули і яка, всупереч їхнім сподіванням, закінчилася розгромом Німеччини і революцією 1918 р.

Класові основи німецьких політичних партій Енгельс наприкінці 80-х років описав наступним чином: "Великі землевласники і частину селянства становили масу консерваторів; з промислової буржуазії вербовалось праве крило буржуазного лібералізму - націонал-ліберали, тоді як ліве крило його - ослаблена демократична або так звана * прогрессистська партія - складалося з представників дрібнобуржуазних верств, підтримуваних частиною буржуазії і робітників. Нарешті, робітники мали в соціал-демократії свою самостійну партію, до якої належали і дрібні буржуа".

Консерватори.

Колискою якщо не всіх, то найбільш значних партій була Пруссія. Тут "німецькі консерватори" заснували в крупнопомещичьих областях Східної Пруссії цитадель найчорнішої реакції, клерикального фанатизму і феодального застою. У Пруссії їх представники тримали в своїх руках командні пости в армії і адміністрації, вони ж грали керівну роль у вищому імперському чиновничестве. Їх кумиром була сильна армія, не підкоряється нікому, крім імператора, готова пустити в хід багнети та шаблі проти ворогів абсолютизму, звідки б вони не з'явилися: з боку чи робітничого класу, або з боку рейхстагу. "Абсолютний король є той король, який творить нашу волю", - давно твердили вони. Вони вимагали необмеженої державної допомоги рассыпающемуся і живцем гниющему юнкерському землеволодінню, огризалися на промислову буржуазію, ставилися з недовірою і ворожнечею до капіталістичного розвитку, в якому небезпідставно бачили могилу поміщицьким привілеїв, переважному положення аграріїв в державі і тієї ролі, яку вони грали серед населення свого округу, тримаючи в полувассальной залежності своїх орендарів, масу сільськогосподарських працівників, майже все селянство. Войовничу членську масу консерваторів становило саме дрібне і середнє юнкерство, найбільш разоряющаяся, вироджується, позбавлена перспектив, паразитично затхла і коснеющая в зашкарублій невігластві частина прусських поміщиків. Найбільші серед них найвизначніші аристократи і чиновники, власники дохідних латифундій, виявляли і більш широкий кругозір, змикалися з великою промисловістю, причому не тільки політично, зрозуміло, і виділилися в самостійну партію "вільних консерваторів". В протилежність юнкерам вони бачили неминучість імперії, майже примирилися з нею і охоче називали себе "імперської партією". Вони здебільшого підтримували Бісмарка майже у всіх його починаннях.

Націонал-ліберали.

Націонал-ліберали представляли імперську буржуазію. Ця партія менше всіх інших носила якийсь місцевий відбиток і чуждалась якого-небудь партикуляризму. Вона мала прихильників всюди - ів північних і в південних державах, а найбільше було її вплив серед великих промисловців Сілезії, Саксонії, Рейнської провінції, Вестфалії. Відносна слабкість цієї партії визначалася політичною незрілістю великої і середньої буржуазії, яку вона представляла. Всім, що так вигідно відрізняло цю буржуазію, - ізольованість в широких народних масах, раболєпіє перед аристократією, страх перед пролетаріатом, - всім цим затавровано була з самого початку і партія націонал-лібералів. З перших кроків возз'єднання Німеччини вона виступила з помпезною програмою справжнього конституціоналізму, навіть парламентаризму, а в економічній області вимагала повної свободи для промисловості і торгівлі. Але вона дуже скоро видихалася, майже відмовилася від скільки-небудь активної опозиції в рейхстазі і покірно попленталася за Бісмарком, куди б він її не вів.

Вільнодумні.

У 80-х роках від наці вона л-л ібера лов відкололася група невиправних фритредерів, тоді як ядро націонал-лібералів переорієнтувалося на протекціонізм. Ці "манчестерці" незабаром після відпадання від націонал-лібералів з'єдналися зі "вільнодумної народною партією" відомого, багато разів згодом осмеянного соціал-демократами за свій уявний соціалізм, Євгенія Ріхтера. Вільнодумні були схожі націонал-лібералам, але завжди трималися лівіше їх, і своїх прихильників рекрутували серед антиклерикально налаштованих крамарів, дрібних хазяйчиків, власників невеликих майстерень. Вони часто фігурували під назвою "прогресистської" партії, що не заважало їм, чим далі до кінця XIX ст., тим більше, піддаватися реакції, мало, зрештою, відрізняючись від націонал-лібералів.

Католицький центр.

Дещо осібно серед великих партій стояла "партія центру". У 1870 р. в прусському ландтазі виникла чисто католицька партія, яка під виглядом представництва за "всі класи" католицького населення захищала в протестантської Пруссії інтереси католицької церкви і католицького духовенства (католиків тут було не більше третини населення). Дуже скоро ця партія, залишаючись суворо католицької по своєму складу, стала привабливою силою для самих різнорідних елементів Німеччини, тяготившихся гегемонією Пруссії і об'єднуються ворожнечею до пруссачеству. Звідси - вкрай разнокалиберный класовий склад "центру", звідси і ті симпатії, які живили до нього численні дрібні групи рейхстагу, особливо національні, утворені поляками, данцями, ельзас-лотарингцами, ганноверцами ("вельфы"). Звідси необхідність для ватажків "центру" вносити в свою програму демагогічні гасла, призначені до уловлению найрізноманітніших класових елементів - від польського поміщика і баварського до прусського аристократа кулака і цехового підмайстри. Політична лінія центру, як і націонал-лібералів, зробила той же шлях від дуже яскравою опозиції імперського уряду на початку 70-х років до співпраці з ним до часу першої світової війни.

Інші партії.

Перерахованими партіями не вичерпувалися політичні угруповання рейхстагу. На всьому протязі його існування ми бачимо тут до 12 таких угруповань. Так, близько 1898 р. від партії вільнодумних відокремилося і стало самостійно виступати на виборах її антимілітаристське крило під назвою "вільнодумного союзу". Слід згадати і споріднену їм дрібнобуржуазне "німецьку народну партію", впливову в Баварії, а ще більше у Вюртемберзі. Пізніше, в 1910 р., обидві фракції вільнодумних об'єдналися з "німецькою народною партією" у "прогрессистскую народну партію". До кінця 80-х років посилилася "християнсько-соціальна партія", яка намагалася раніше прийомами соціальної демагогії відбити у соціал-демократів робочих виборців, а потім перейшла до погромно-антисемітської агітації. Антисеміти спекулювали на політичному невігластві дрібних підприємців, крамарів, кустарів, які відчували неминучий жах перед разоряющими їх великими капіталістами, але цілком ототожнювали їх з єврейськими банкірами і промисловцями і люто повставали проти уявно специфічної "єврейської конкуренції" у торговельно-промисловій сфері та на терені інтелігентних професій.

Соціал-демократи.

Об'єднання 1875 р. Нарешті, абсолютно особливе місце в цій строкатій політичній системі зайняла Німецька соціал-демократична партія. Соціалістичний рух у Німеччині сягає своїми витоками до бурхливої епохи 40-х років, коли воно відчувало сильний вплив французького утопічного соціалізму. Але тільки в 60-х роках східні прусські провінції стали центром значного робочого руху, керівником якого був протягом кількох років Лассаль. Він, однак, робив все від нього залежне для того, щоб їм пробуджене робітничий рух і їм створену самостійну політичну партію пролетаріату направити на абсолютно хибний і небезпечний шлях підтримки бонапартистских маневрів Бісмарка та його гри в "державний соціалізм . Сувора критика і енергійна протидія Маркса і Енгельса завадили Лассалю завдати непоправної шкоди німецького робітничого руху. Але і після смерті Лассаля (1864 р.) Маркс і Енгельс змушені були вести тривалу боротьбу з теоретичним і практичним спадщиною лассальянство. На противагу лассалевскому Загального німецького робочого союзу була утворена на з'їзді р. в Ейзенаху Соціал-демократична робоча партія, вожді якої - Бебель та Лібкнехт - лише в загальному слідували вказівкам Маркса і Енгельса, в протилежність їм, далеко недооцінювали шкідливості лассальянство. Їх примирливий курс і сприяла злиттю обох партій на з'їзді в Готе (1875 р.) всупереч докладно мотивованим запереченням Енгельса, нагадував, що "не можна дозволити, щоб збити себе з пантелику криками про об'єднання" і що саме "запеклі сектанти і найбільші склочники і шахраї у відомі моменти голосніше за всіх кричать про єдність"1. Знову ж таки, після того, як відбулося об'єднання, Маркс і Енгельс наполегливо, послідовно і майстерно працювали над тим, щоб паралізувати шкідливі наслідки об'єднання і витягти всі можливі вигоди з нього. Безсмертної критикою Готської програми " Маркс і Енгельс дали і німецькому та світового пролетаріату урок правильного розуміння завдань класової боротьби. У листі Маркса з винятковою ясністю поставлено і вирішено було питання про революційне перетворення капіталістичного суспільства на комуністичне і про державу революційної диктатури пролетариата2. У листі до Бебелю Енгельс, слідуючи Марксу, висвітлив ряд питань класової боротьби пролетаріату, що мала б привести до захоплення влади пролетаріатом .

Зростання впливу партії і закон проти соціалістів.

І до і після 1875 р. вплив соціал-демократичної партії серед робітничих мас і серед дрібної буржуазії неухильно зростала. На виборах рейхстагу 1871 р. соціалісти отримали 101 527 голосів, у 1874 р. - вже 351 670 голосів, у 1877 р., незважаючи на посилилися гоніння, арешти соціалістичних лідерів, репресії проти соціалістичної друку, - 493 477 голосів. Партія стала вселяти уряду значні побоювання, і Бісмарк уже в 1877 р. спробував провести винятковий закон проти соціалістів. Так як ліберальна більшість рейхстагу відхилила відповідний законопроект, не без підстави побоюючись, що винятковий закон може бути використаний і проти лібералів, - Бісмарк розпустив рейхстаг і на виборах 1878 р. домігся шляхом відвертого адміністративного терору поразки націонал-лібералів і вільнодумних. Прийнятий рейхстагом у 1878 р. закон проти соціалістів поставив, коротко кажучи, соціалістів поза законом. Цілі області і великі міста (Берлін, Гамбург) опинилися під режимом так званого "малого стану облоги". Організаціям соціал-демократії, її кас, її пресі, її спілкам і організаціям завдано серйозного удару. Але своєї кінцевої мети репресії не досягли; вони тільки забарилися і стримує зростання партії. Всі беззаконня, що здійснюються служителями закону, всі неправосуддя судів, всі адміністративні трюки Бісмарка і його агентів могли часом дуже тяжко відгукуватися на окремих членів партії та окремих її прихильників, але не могли підкосити саму партію. Вона приспособлялась до роботи в нових умовах, і невичерпні життєві сили пролетаріату з легкістю і швидкістю, поражавшей жахом його супротивників, компенсували шкоду, що наноситься партії урядовим терором.

На виборах 1881 р. число голосів, поданих за соціалістичних кандидатів, різко знизилася (310 тисяч), але вже в 1884 р. воно знову піднялося до 550 тисяч, а в 1887 р. - до 763 128. Ще три роки тому безплідність закону проти соціалістів стала зрозуміла всім, окрім, хіба, Бісмарка з його прямими клевретами, і на початку 1890 р. він був скасований.

Партійний склад рейхстагу 1871-1912 рр.

Такими були політичні партії Німеччини. Про порівняльну їхню силу в рейхстазі дає уявлення їх кількість мандатів по десятиліттях від злуки до останнього передвоєнного рейхстагу 1912 р. В імперському рейхстазі 1871 р. консерватори мали 57 місць (при загальній кількості виборців у 7 976 000 вони отримали, в круглих цифрах, 550 000 голосів); вільні консерватори мали 37 місць (на 350 000 голосів); націонал-ліберали - 120 (на 1 180 000 голосів); центр - 61 (700 000); вільнодумні - 46 (на 350 000); німецька народна партія - 2 (на 180 000 голосів); національні партії (вважаючи і ганноверцев) мали 19 мандатів.

Надалі співвідношення чисельного складу фракцій змінювалася наступним чином.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Політичні партії
Типологія політичних партій
Політичні партії та громадські об'єднання
Політичні партії
Політичні партії в період Веймарської конституції
Поєднання інтересів - політичні партії та голосування
Партійна система і основні політичні партії
Партійна система і основні політичні партії
Політичні партії та інші учасники політичного процесу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси