Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економіки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Процес первісного нагромадження капіталу

Розвиток капіталістичних відносин - це досить тривалий історичний процес, що вимагає низки умов і передумов у соціально-економічній сфері. Перехід від феодальної системи до капіталістичної змінює практично всі сфери життя суспільства: формуються економічні відносини між працею і капіталом, змінюється соціальна структура суспільства, а згодом і його політична організація.

Первісне нагромадження капіталу - це історичний період, протягом якого відбувається формування умов для розвитку капіталістичних відносин.

Процес первісного нагромадження капіталу включає два соціально-економічних процесу:

- накопичення грошових коштів і подальше їх використання для розвитку мануфактурної промисловості;

- поява вільної найманої робочої сили, що володіє подвійною свободою: і від засобів виробництва, і від засобів до існування. Саме тому людина змушена продавати свою єдину власність - робочу силу.

Умовами, що забезпечують генеза капіталістичних відносин, є наявність маси юридично вільних незаможних людей, позбавлених засобів виробництва і засобів до існування і тому змушені вступати у відносини найму, та накопичення значних грошових коштів, необхідних для створення великих капіталістичних підприємств на новій матеріально-технічній базі.

Для розвитку капіталістичних відносин необхідно не тільки наявність значних грошових коштів, але і переважне вкладення капіталу в сферу виробництва і розвиток мануфактур, а не в скрині і торгівлю. Розвиток мануфактурної промисловості, у свою чергу, неможливо без формування нової за економічним значенням в суспільстві основної продуктивної сили - найманих працівників. При цьому відносини купівлі-продажу проникають вже не тільки на товарні ринки. Об'єктом купівлі-продажу становиться робоча сила.

У XVI ст. ці дві умови тільки починають складатися. Основою товарного виробництва феодальної Європи, незважаючи на порівняно високий рівень його розвитку, продовжувало залишатися дрібне індивідуально-сімейне господарство селянина в селі і ремісника в місті. Виробництво носило переважно дрібнотоварний характер, було засноване на власності самого виробника і на засоби виробництва, і на вироблену продукцію. Існувало позаекономічний примус до праці у формі кріпосної залежності і цехових обмежень.

Для організації перших капіталістичних підприємств - мануфактур необхідні були значні кошти. Сформувалися дві основні групи джерел первісного нагромадження капіталу: внутрішні - податки, різні види відкупів, кредити і позики, митні збори, доходи від торгівлі і лихварства і т. д., і зовнішні - доходи від експлуатації колоній, нееквівалентної торгівлі, работоргівлі, морських транспортних перевезень та ін.

Сфера обігу виступала і як джерело грошових коштів, і як об'єкт їх застосування. Спочатку великі кошти концентрувалися в руках купців. Такими ж засобами мали цехові майстри і феодали. Одночасно з торговим капіталом розвивається лихварський капітал і позичковий. Тому значним джерелом первісного накопичення капіталів були прибуток від торговельних операцій і лихварства. Особливо велике зростання торгового прибутку мав місце після великих географічних відкриттів.

Основною областю застосування цих коштів була сфера обігу і споживання. Гроші вкладалися в розвиток торгівлі, пускалися "в зростання" лихварями, використовувалися на споживчі витрати, а часто просто накопичувалися без будь-якого практичного застосування. Фактично це були просто гроші, а не капітал.

Важливим джерелом накопичення капіталів були і доходи від експлуатації і пограбування колоній. При цьому доходи могли отримувати не тільки колоніальні країни, але й країни, які не мають ще у цей період обширних колоніальних володінь. Так, наприклад, Англія вела активну контрабандну торгівлю з колоніями інших країн. Свій внесок у первісне нагромадження капіталу вносила також монопольна торгівля, яка дозволяла продавати товари за високими цінами. Монопольне право на торгівлю з Росією мала, наприклад, "Московська компанія" англійських купців. Вони вивозили з Росії хутра, віск, прядиво, льон, сало, а потім, використовуючи право монопольної торгівлі цими товарами, перепродували їх за монопольно високими цінами.

Певний внесок у накопичення капіталу вносила і работоргівля, якою активно займалася Англія. Засновником цього промислу став Джон Гоукинс, одержав за це звання лицаря. На його гербі був зображений лицар в ланцюгах.

Значні грошові капітали приносило піратство, яке вважалося в цей період цілком легальним і навіть патріотичною справою. Так, англійський пірат Френсіс Дрейк отримав посаду адмірала королівського флоту Англії. Англійські судна нападали не тільки на іспанські каравели, які йшли з вантажем золота, срібла, прянощів, але й на морські порти Іспанії.

Формування другого умови розвитку капіталістичних відносин найманої праці відбувалося на основі відділення дрібних виробників від засобів виробництва, примусового позбавлення їх власності і перетворення у власників лише одного "майна" - своєї робочої сили. Позбавлення дрібних виробників засобів виробництва робило неможливим забезпечення ними себе і своєї сім'ї. В результаті єдино можливим джерелом існування ставала продаж своєї робочої сили і перетворення колишнього самостійного виробника, найманого працівника.

Процес первісного нагромадження капіталу був об'єктивною передумовою для розвитку капіталістичних відносин. Але особливості попереднього економічного розвитку, географічного положення країни, політичного і суспільного устрою суспільства формували специфічну форму переходу до капіталістичної економіки в різних країнах.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості первісного нагромадження капіталу Франції
Особливості первісного нагромадження капіталу Німеччини
Особливості первісного нагромадження капіталу Росії
Особливості первісного нагромадження капіталу в Англії
Наслідки первісного нагромадження капіталу
Особливості первісного нагромадження капіталу
Особливості первісного нагромадження капіталу
Передумови первісного нагромадження капіталу в країнах Західної Європи
Первісне накопичення капіталу
НАКОПИЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ЗНАНЬ:МЕРКАНТИЛІЗМ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси