Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Гео - і технопатогенные впливу

З розвитком геофізичних і космічних досліджень стало можливим повніше, глибше і детальніше розуміти вплив енергетичних і променевих впливів зовнішнього середовища (сонце, магнітна оболонка і радіоактивне випромінювання Землі) на стан людини і біосфери. За даними аналізу накопичених дослідниками факторів безпечне (безболісне) стан людини стали пов'язувати з впливом енергоактивних зон (ЭАЗ) земного середовища, які можуть бути природними і рукотворними. Тому одним із завдань проектування і будівництва промислових і цивільних об'єктів, у яких значну частину часу знаходяться люди або біологічні істоти (наприклад, на тваринницьких фермах або птахофабриках), слід здійснювати заходи по попередженню і захисту біосфери від шкідливого впливу ЭАЗ.

Галузь науки, що займається вивченням природи і можливими реакціями живого організму на невизначені види випромінювання, іноді називають радиэстезия, що в перекладі з грецького означає "відчуваю випромінювання". Ті ж види випромінювання, які не можуть бути зараховані до одного з добре відомих та вивчених розділів науки, але тим не менш викликають певні реакції живих організмів, відносять до розряду радиэстезических.

За час розвитку радіестезіі, що налічує кілька тисячоліть, в ній сформувалися два основних напрямки:

- вивчення і використання для пошуків і вимірювань реакції людини на телуричні і космічні випромінювання, певним чином пов'язані з досліджуваними об'єктами;

- отримання за допомогою різних апаратів випромінювань, аналогічних за властивостями радиэстезическим, та дослідження ефектів впливу цими випромінюваннями на живі організми і фізичні процеси.

Перший напрямок, самостійно розвивається в різних регіонах земної кулі, має кілька назв: радиэстезия - у франкомовних країнах; даузинг, дивайнинг (провидіння) - в англомовних; вуншельруте ("чарівна паличка") - у Німеччині; біолокація - в Росії та в країнах Східної Європи.

Другий напрямок з'явилося порівняно недавно (сто з гаком років тому), спочатку іменувався радіофізикою, а з моменту виникнення самостійної науки отримало назву радионика.

Патогенні зони можуть бути техногенними та антропогенними, стан яких обумовлено дією промисловості, транспорту, енергетики, звалищ, відходів геохімії і т. д. Такі зони можуть бути створені аграрної діяльністю, наприклад стоками в річки і водойми гною або отрутохімікатів з полів.

Рослини по-різному сприймають шкідливі впливи, наприклад, кедр, сосна, дуб, береза, липа і клен негативно реагують на вплив патогенних зон, що виражається в многоствольности або в густому і безладному розгалуженні, викривленості, відставанням у рості і загибелі. Верба, тополя, осика, бузина, кропива, різні бур'яни воліють геопатогенні зони, вони добре ростуть над підземними водними жилами. Однак при накладенні впливу технічних і геологічних патогенних зон, як правило, ці рослини через певний час хворіють і часто гинуть (табл. 2.4).

Таблиця 2.4. Зовнішні ознаки патогенного впливу на рослини

Аномалія

(патогенна

зона)

Порода дерев

Дуб

Сосна

Береза

Липа

Тупати

Водні

потоки

Велика кількість сухих суків і гілок

Суха вершина, розриви кори

Суха або нахилена в бік потоку

Розриви кори, дуплистость

При відсутності надлишку вологи комфортно

Перетин водних потоків

Сухий, дуплистый, розбитий блискавками

Суха,

розбита

блискавками

Суха

Дихотомія, дуплистость

Загнивання при надлишку вологи

Пустотна

аномалія

Уповільнений розвиток

Викривлена або суха

Викривлена

Дуплистость, загнивання

Сухий

Залишки підстав і фундаментів

Пригнічення

Пригнічення

Дихотомія суха, пошкодження кори

Суха

Пригнічений стан, сухий

Комунікації

"

Дихотомія

Викривлення, розриви кори

Немає даних

Немає даних

Поля архітектурних форм в безпосередній близькості

Дуплистый

Викривлення, дихотомія, висихання

Викривлення

Дихотомія

-

Вплив патогенних зон на людей з урахуванням існуючого рівня знань наступне. Виявлено, що кожна білкова структура людської клітини має свою резонансну частоту. При впливі негативних геопатогенних навантажень відбувається зміна в структурі білка, він "перенастроює" свою резонансну частоту і згодом сам починає відтворювати частоти, близькі за характером до геопатогенным. Це призводить до розвитку патологічних процесів в організмі.

Як правило, при геопатогенном дії в організмі людини першою реагує нервова система: у людей відзначаються дратівливість, нервозність, зміни настрою, швидка стомлюваність, головний біль, розбитість. Специфічних захворювань, що виникають при цьому впливі, не виявлено, але достовірно відомо про провокативній або усугубляющем вплив геопатогенних впливів на розвиток онкологічних захворювань, патології серцево-судинної і нервової систем, порушень опорно-рухового апарату.

Ретельне та комплексне дослідження з використанням сучасних методів виявлення небезпечних екологічних факторів було виконано фахівцями Санкт-Петербурга при детальному дослідженні двох районів міста - Смольнинский і Калінінський, де відомості за кількістю онкозахворювань та смертності були зібрані за кілька років. Аналіз показав, що кількість онкологічних захворювань у жителів будинків, розташованих у геопатогенних зонах Смольнинского району, в 4,1 рази, а Калінінського району - в 2,8 рази більше, ніж в будинках, розташованих за межами цих зон.

В одному з центральних районів Санкт-Петербурга було виявлено будівля, розташована частково в геопатогенній зоні, частково за її межами. Дослідження показали, що там, де робочі місця співробітників перебували у межах патогенної зони, захворюваність склала 70 чоловік на 1000 люд/рік, а за межами зони - 11 осіб на 1000 люд/рік.

Результати дослідження районних центрів міст Виборга і Гатчини показали наступне: геопатогенні зони, пов'язані з геологічними розломами, призводять до зростання онкозахворювань, гіпертонії, ішемічних захворювань серця, підвищеної смертності; в будинках, що знаходяться в геопатогенній зоні, кількість онкохворих було в 3,4 рази, хворих на ішемічну хворобу серця в 1,9 рази, гіпертонією в 1,5 рази більше, ніж в будинках, які знаходяться за межами цих зон.

Міське середовище і її ландшафт з геопатогенними і технопатогеннимі зонами (ГПЗ, ТПЗ) можуть створювати дискомфорт і викликати хворобливий стан людини та інших живих організмів. Тривале перебування людей в ГПЗ і ТПЗ може викликати різні функціональні розлади, хвороби, зниження народжуваності, передчасну смерть і т. д. Навіть короткочасний вплив ГПЗ і ТПЗ з високими рівнями енергетичної активності може сприяти появі спонтанної агресивності, бійки, вбивства, крадіжки, ДТП і т. д. Доведено вплив ГПЗ і ТПЗ на елементи міських технічних споруд, виникнення аварій, пожеж і т. п. Тому в завдання проектувальників і будівельників входить пошук оптимального вибору будмайданчика і рішень для нейтралізації шкідливого впливу енергоактивних зон (ЭАЗ) на людей, соціум і сучасні технічні пристрої.

До ЭАЗ відносяться аномальні ділянки землі, зокрема сіткові структури земної поверхні та їх "вузли". Прийнято вважати, що особливо небезпечні вузли перетину сітчастих структур з підземними водними потоками, так як саме в цих місцях досить активно вплив ЭАЗ і найімовірніше можливе виникнення захворювань, аварій, катастроф і т. д. Ці підземні водні потоки або, як їх називають, "водяні жили", можуть текти не як зазвичай зверху вниз, а навпаки, знизу, від підніжжя схилів, вгору до вершини пагорба. Відзначено, що над "водяний житловий" часто утворюються туманні завіси, які з'являються при швидкій зміні температури і абсолютно тихій погоді, зазвичай вранці та ввечері, так як над водяним підземним потоком вологість постійно вище, ніж в навколишньому повітрі, а атмосферний тиск над "водяний житловий" нижче 0,5-1,5 мілібар.

Енергетичні сітки зазвичай орієнтовані за схемою З-Ю і З-В з розміщенням вузлів через 1,5 - 2,5 м. Їх природа пояснюється лініями земного магнетизму, на стан і положення яких можуть тимчасово впливати космічні фактори. Встановлено існування електромагнітної резонансної системи ("резонанс Шумана") з частотою 10 Гц, розташованої між поверхнею Землі і іоносферою, тобто атмосфера вважається діелектриком, а земля і частину іоносфери, зверненої до Землі, являють собою електроди і за сукупністю нагадують гігантський сферичний конденсатор.

З точки зору безпеки і здоров'я людини та деяких об'єктів сільського господарства гео - і технопатогенные впливу слід враховувати при розміщенні та компонуванні будівель і споруд на генплані будівельного майданчика, тим більше що витрати на таку проектну роботу з точки зору економіки незначні.

У проектах нового будівництва та реконструкції існуючих будівель і споруд слід враховувати не тільки архітектурно-планувальні та соціально-функціональні фактори, а й особливості впливу геологічних і епігенетичних впливів зовнішнього середовища. Важливо передбачати особливості розміщення будівель і споруд, інженерних комунікацій, об'єктів малих архітектурних форм, зелених насаджень та інших елементів інфраструктури щодо підземних водотоків, геологічних розломів, різних геофізичних аномалій, характерних для району будівництва. Ігнорування такого роду факторів веде до передчасного руйнування будівель, комунікацій, деградації елементів благоустрою міського ландшафту і погіршення стану здоров'я людей.

В практиці експлуатації будівельних об'єктів існує поняття "хворі будівлі", серед яких розрізняють дві категорії. Перша категорія, тимчасово "хворі будівлі", включає недавно побудовані або нещодавно реконструйовані будівлі, в яких інтенсивність прояву симптомів хворобливого гноблення людини з часом слабшає і в більшості випадків приблизно через півроку вони зникають зовсім. Зменшення гостроти прояву симптомів, можливо, пов'язано з закономірностями емісії летких компонентів, що містяться в будівельних матеріалах, деталях, і т. д.

У будівлях другої категорії - постійно "хворих" - описані симптоми спостерігаються протягом багатьох років і навіть широкомасштабні оздоровчі заходи можуть не дати ефекту. Пояснення такої ситуації, як правило, знайти важко, незважаючи на ретельне вивчення складу повітря, роботи вентиляційної системи та особливостей конструкції будівлі. Однак при ретельному і кваліфікованому обстеженні патологічних явищ у районі розташування "хворих" будівель можна знайти пояснення у зв'язку з можливою активізацією геопатогенних впливів.

Прогноз змін клімату в РФ

Дослідження російських метеорологів під назвою "Стратегічний прогноз змін клімату Російської Федерації на період 2010-2015 рр. та їх вплив на галузі економіки Росії", виконані фахівцями Росгідромету (геофізики, полярники, океанологи, гідрологи, фахівці з космічної метеорології), показали наступне:

- річки будуть пізніше замерзати восени і раніше звільнятися від льоду навесні;

- весняні паводки в найближчі 10 років можуть стати лихом для багатьох регіонів Росії;

- в передгір'ях Уралу, на Алтаї, в Західному Сибіру очікується повінь в 5 разів сильніше звичайного;

- на Північному Кавказі і Саянах влітку з-за дощів зсуви і сіли будуть більше і частіше, ніж нині;

- в європейській частині Росії дефіцит води очікується в Білгородській і Курській областях, а також в Калмикії;

- можливі серйозні екологічні катастрофи - розливи нафти і викиди газу з-за аварій на трубопроводах, так як підвищення рівня підземних вод і зміни властивостей грунтів основ викличе деформації більшості об'єктів трубопровідних систем, які були побудовані 30-40 років тому і термін їх експлуатації закінчується. У першу чергу проблем потрібно чекати там, де трубопроводи перетинають річки;

- зимові періоди небезпечні температурними контрастами (часта зміна відлиги на мороз), зазвичай запроектовані будинки такого режиму не витримують, тому ремонтні роботи доведеться робити вдвічі частіше;

- лісових пожеж буде більше;

- південна межа зони вічної мерзлоти переміститься на північ;

- оттаивающие мерзлі фунти деформують дороги і руйнують фундаменти, побудовані на вічномерзлих ґрунтах.

У відповідності з таким прогнозом слід заздалегідь, не чекаючи аварійних подій, передбачати відповідні інженерні заходи, серед яких можна назвати наступні основні:

- уникати прокладання капітальних доріг і магістральних трубних комунікацій на низинних ділянках вздовж берегів морів і водойм;

- при виборі майданчиків для будівництва нових міст і селищ необхідно враховувати умови можливого підйому ґрунтових вод і втрати стійкості зсувних ділянок гірських схилів;

- слід відкоригувати методи будівництва на багаторічномерзлих грунтах для забезпечення стійкості побудованих об'єктів при відтаванні грунтового середовища та зміну її несучої здатності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Хімічні аварійні впливу
Психологічні методи переконуючого впливу
Вплив на людину іонізуючих випромінювань та інших небезпечних факторів
п'ятий. ЗАХИСТ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ВІД ЕНЕРГЕТИЧНИХ ВПЛИВІВ
Вплив вражаючих факторів на продовольство і харчова сировина
Зміни в організації
Соціально-психологічний клімат у колективі
Соціально-психологічний клімат і комунікативні бар'єри в трудовій групі
СТРАТЕГІЇ ОРГАНІЗАЦІЙНИХ ЗМІН
Клімат та здоров'я
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси