Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 8. РОСІЙСЬКЕ ДЕРЖАВА ПРИ ПЕРШОМУ РОМАНОВІ

Земський собор 1613 р. Обрання Романових

Негайно ж після звільнення уряд Трубецького і Пожарського скликало до Москви виборних з усіх міст і з усякого чину людей "для земського ради і для державного обрання". В історії станового представництва Земський собор 1613 р. - самий представницький і численний з усіх, які тільки збиралися в XVI-XVII ст. В ньому брали участь виборні від дворянства, посада, білого духовенства і, можливо, черносошного селянства.

Головним було питання про обрання государя. В результаті гострих суперечок найбільш прийнятною виявилася кандидатура 16-річного Михайла Федоровича Романова. Він став реальним претендентом на престол не тому, що був краще, а тому, що влаштував у кінцевому рахунку всіх. "Ведмедик-де Романов молодий, розумом ще не дійшов і нам буде повалений", - нібито писав Ф. Шереметєв, видаючи аристократичні мріяння знаті про відправлення при слабкому государя. На відміну від інших претендентів, М. Романів був відносно нейтральний: не встигнувши нічим проявити себе, він дозволяв пов'язувати з собою всі сподівання і мрії про подолання Смути. Подібно до того як колись ім'я царя Дмитра втілювало в собі цілу легенду, так і Романів був уособленням програми повернення до "старовини і спокою", примирення та компромісу усіх громадських сил на базі кріпацтва і самодержавства. Своєю спорідненою зв'язком з попередньою династією Михайло Федорович найбільше втілював ідею повернення до старовини.

Історія роду Романових також сприяла вибору. Для аристократії вони були свої - поважний старомосковский боярський рід. Користувалися Романови завдяки тушинському патриаршеству Філарета популярністю серед вільного козацтва - їм не доводилося побоюватися репресій, пов'язаних з перебуванням у таборі Лжедмитрія II. Оскільки той же Філарет був у числі великих послів, відправлених під Смоленськ вести переговори про обрання Владислава, спокійні були і прихильники королевича.

Однак до останнього моменту боку готові були оскаржувати престол. Вирішальним виявилося тиск вільного козацтва, яке переважало на момент обрання в Москві і яке, але суті, змусило аристократію і духовенство поспішити з вибором.

За деякими відомостями, при вступі на престол в лютому 1613 р. Михайло Федорович дав зобов'язання не правити без участі Земського собору і Боярської думи. Подібне було цілком імовірно - вже склалася своєрідна традиція воцаріння, обставлена низкою умов. Інше питання, що ідеали старовини увійшли в зіткнення з самою ідеєю обмеження самодержавства і в подальшому обмежувальна запис ніяк не проявляє себе.

Завершення та наслідки смути

Помилково вважати, що з обранням Романова Смута завершилася. Навпаки, перед новим урядом постали надзвичайно складні завдання подолання ворожнечі і відновлення держави і державного порядку.

Сам Михайло Федорович як особистість мало підходив до їх вирішення. Він був малоініціативний і навряд чи йому було під силу вирішення подібних завдань. Його вплив на справи майже не відчувається. Але саме ці якості обернулися йому на користь. Для втомленого, жаждавшего замирення суспільства помірність і традиціоналізм першого Романова були підставою до консолідації.

Болючим виявився процес приборкання вільного козацтва, дії якого загрожували самій ідеї стабілізації. При цьому Михайлу Федоровичу доводилося рахуватися з силою козацтва й тим, що воно прийняло активну участь в його обрання. В кінцевому підсумку Романів став на шлях утвердження феодального правопорядку: у 1615 р. було розгромлено рух отамана Батовня, що загрожувало стабілізації; частина козаків була переведена в розряд службових людей.

Велику небезпеку представляли загони Заруцького, оттесненного з південних повітів в Астрахань. У 1614 р. Заруцький і Марина Мнішек були схоплені.

Але головною проблемою для уряду першого Романова стало завершення визволення країни від інтервентів. Останні не поспішали визнати легітимність Романових і, користуючись слабкістю Московської держави, прагнули до його подальшого розчленування. У 1615 р. шведи взяли в облогу Псков, але зазнали невдачі. В цілому ж уряду шведського короля Густава II Адольфа вдалося відтіснити Росію від Балтійського моря і примусити до укладення Столбовского світу 1617 р., за яким узбережжі Фінської затоки і Корела відійшли у володіння Швеції.

Важче було домогтися припинення військових дій з Річчю Посполитою. У 1618 р. збільшився Владислав вирушив відвойовувати свій "законний престол", викрадений Романовими. У ніч на 1 жовтня поляки дійшли до Арбатских воріт і спробували оволодіти Білим містом. З великим трудом Михайлу Федоровичу вдалося відбити напад. Але і сили Владислава були вичерпані. У грудні 1618 р. поблизу Троїцького монастиря було укладено Деулинское перемир'я. Умови його були надзвичайно важкими для країни. До Польщі відходив Смоленськ, Сіверська та Чернігівська землі. Владислав не відмовлявся від своїх претензій на владу, хоча повинен був визнати де-факто влада Михайла Федоровича. Деулинский договір передбачав обмін полоненими.

Повернувся в 1619 р. Філарет, батько царя, був обраний патріархом. Людина владний і рішучий, він по суті справи відтіснив на другий план свого сина і з новим титулом "великого государя" зосередив у своїх руках управління країною. За висловом сучасників, "старець" Філарет до самої смерті в 1633 р. "усіма царськими ратними справами і володів", визначаючи основні напрямки внутрішнього і зовнішньополітичного курсу країни.

Перші роки царювання Михайла Федоровича багато в чому були визначені Смутою, наслідки якої відчувалися у всіх сферах життя.

За визначенням сучасників, російські люди "здалися Смутою". Зросло значення православних цінностей, посилилися настрої ізоляціонізму й особливої відповідальності за долю православного світу. Важливою стала проблема відбудови країни, яке відбувалося в рамках розхитаного, але зберігся кріпацтва. З метою впорядкування оподаткування в 20-ті роки складалися нові дозорці і писцеві книги, прикрепляющие населення до місця проживання. Подолання "великого московського розорення" затягнулося до кінця 20-х років XVII ст.

Відроджувалася практика "урочних років". Провінційне дворянство було незадоволене існуючою кріпосницьким законодавством і неодноразово в 1637, 1641 і 1645 рр .. подавало колективні чолобитні з вимогою скасування "урочних років". Уряд лише частково йшло на поступки повітового дворянства, збільшуючи тривалість строків розшуку збіглих селян, що вело до загострення суперечностей серед землевласників.

Смута зміцнила ідею самодержавства. Після пережитого, коли земля була "безгосударной", монархія Романових сприймалася як символ національного суверенітету, умова внутрішнього миру і стабільності. Це вело до зміцнення самодержавної влади, що поступово зводить нанівець величезну роль земщини в роки Смути. Проте спочатку, коли перед урядом першого Романова стояли завдання відновлення державної системи, правлячі кола спиралися на Земські собори.

Земські собори займалися переважно пошуком коштів для поповнення казни і зовнішніми зносинами. Крім збільшення прямих поземельних податків уряд за згодою соборів кілька разів збирав надзвичайні збори, так звані п'ятинні. гроші. За період з 1613 по 1619 р. вони збиралися сім разів, а в роки Смоленської війни ще двічі.

З 20-х років, у міру зміцнення влади Романових, уряд все рідше вдавався до Земським соборам. Це, за визначенням істориків, згасання діяльності соборів знайшло своє вираження в остаточному затвердженні дорадчого характеру вищих станово-представницьких органів.

Підсумки Смути визначили головні напрями зовнішньополітичних зусиль перших Романових. "Святійший патріарх" Філарет і його наступники наполегливо шукали шляхи подолання умов Деулінського перемир'я, повернення земель, втрачених в смутний лихоліття.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВА ПРИ ПЕРШОМУ РОМАНОВІ
Російське самодержавство при перших Романових
Національно-визвольний рух. Початок правління династії Романових
Земський собор 1613 р. Обрання Романових
Перше земське (рязанське) ополчення 1611 р.
Земська модель самоврядування
Завершення та наслідки Смути
Завершення Смути
СМУТНИЙ ЧАС НА ПОЧАТКУ XVII ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси