Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Бюджетне право Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Співвідношення бюджетного законодавства з нормами міжнародного права

Співвідношення бюджетного законодавства і норм міжнародного права закріплено ст. 4 БК, яка відтворює положення ч. 4 ст. 15 Конституції про пріоритет норм міжнародних договорів РФ над її внутрішнім законодавством. Слід мати на увазі, що на відміну від Конституції БК більш вузько трактує норми міжнародного права. Конституція відносить до міжнародного права загальновизнані принципи і норми міжнародного права, а також міжнародні договори. Стаття 4 БК регулює співвідношення бюджетного законодавства з міжнародними договорами. Пряме тлумачення цієї статті дозволяє зробити висновок, що загальновизнані принципи і норми міжнародного права до бюджетних правовідносин на території РФ або за участю Російської Федерації прямо (безпосередньо) не застосовуються.

Згідно ст. 14-17 Федерального закону від 15.07.1995 № 101-ФЗ "ПРО міжнародні договори Російської Федерації" в більшості своїй міжнародні договори РФ, які укладаються на міждержавному або міжурядовому рівні, підлягають ратифікації Федеральним Зборами РФ і до ратифікації (схвалення) застосовуватися не можуть.

У той же час більшість міжнародних угод міжвідомчого характеру не вимагають ратифікації. Умовами міжнародного договору, що підлягає ратифікації, може бути передбачено тимчасове, до вирішення питання про ратифікацію, застосування окремих або всіх норм такого договору (за умови, що такі умови не суперечать законодавству РФ).

Правила, що містяться в міжнародних договорах, мають пріоритет перед російським бюджетним законодавством. При протиріччі між міжнародним договором та російським бюджетним законодавством застосовуються положення міжнародного договору.

Бюджетним кодексом встановлено правила юридичної дії міжнародних договорів на території РФ (п. 2 ст. 4). Якщо міжнародним договором встановлені норми, не вступають в протиріччя з чинним бюджетним законодавством, то такі норми не вимагають прийняття внутрішнього законодавства та діють на території РФ безпосередньо. Виняток становлять випадки, коли з міжнародних договорів випливає, що для їх застосування необхідно прийняття внутрішнього бюджетного законодавства.

Дія бюджетного законодавства у часі має певні особливості. Пункт 1 ст. 5 БК встановлює загальні правила дії актів бюджетного законодавства у часі. На всі інші нормативні правові акти, регулюючі бюджетні правовідносини і перераховані до ст. 3 БК, положення ст. 5 БК не поширюються.

У бюджетному праві проявляється дія общеправового принципу про застосування бюджетного законодавства до відносин, що виникли після введення цього законодавства. Бюджетне законодавство зворотної сили не має. Однак з цього правила є винятки, які виникають в тому разі, коли: в БК або федеральному законі зазначено, що його приписи можуть поширюватися на бюджетні відносини, що виникли до його прийняття; нормативний акт пом'якшує або скасовує бюджетно-правову відповідальність. Виняток може становити і пролонгування дії "старого" бюджетного нормативного правового акта, тобто тоді, коли втратив юридичну чинність нормативний акт по спеціальному вказівкою правотворчого органу продовжує регулювати деякі відносини, що виникли або існували під час дії цього акта. Такі ситуації найчастіше мають місце при продовження дії окремих норм федерального закону про федеральному бюджеті на наступний фінансовий рік.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Норми і форми (джерела) права. система права і система законодавства
Предмет бюджетного права
Співвідношення права та інших соціальних норм
Адміністративне право і адміністративне законодавство: поняття, склад, співвідношення
Співвідношення міжнародного приватного права з міжнародним і національним правом
Система міжнародного права, співвідношення міжнародного публічного і міжнародного приватного права
Поняття міжнародного права.
Система норм міжнародного фінансового права
Правові акти органів місцевого самоврядування
НОРМИ ПРАВА
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси