Меню
Головна
 
Головна arrow Етика і естетика arrow Психологія і етика ділового спілкування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. Культура мовленнєвого спілкування

У якій би формі не здійснювалося ділове спілкування, воно завжди включає в себе монологи і діалоги учасників, маленькі чи великі публічні промови. Публічна мова є засобом досягнення ділових цілей і повинна відповідати ряду вимог, які роблять її переконливою, красномовним, доказовою, логічною, продуманою, а то і просто красивою.

Грамотність, логічність і емоційне забарвлення мови сьогодні є обов'язковими умовами будь-якого ділового спілкування. Ділові люди повинні володіти технікою безпосереднього контакту і вміти поводитися зі словом. Ця здатність є складовою частиною загальної культури людини, її освіченості.

Виступ на нараді, укладення договору, посередницька та рекламна діяльність - все це вимагає красномовства, тобто уміння ясно і переконливо висловлювати свої думки. Косноязычному бізнесменові важко зробити кар'єру. Один відомий американський фахівець з ділової риторики писав: "Не допускайте того, щоб через ваші мовні недоліки співрозмовники намалювали неправдиву картину ваших здібностей. Примусьте вашу мову працювати на вас".

Сьогодні багатьом діловим людям, на жаль, не бракує таких знань і умінь. І ділова риторика орієнтована на те, щоб ознайомити їх з правилами вірного звернення зі словом, з технікою його використання не тільки і публічному виступі, але і в процесі слухання, і в ході полеміки, суперечки.

У результаті вивчення матеріалу даного розділу студент або зацікавлений читач повинен:

- знати основні нормативи ділової риторики, специфіку мовної комунікації і психологічні механізми впливу на партнера;

- вміти працювати з інформацією, вибудовувати диалогичное спілкування з партнерами і переконувати у суперечці;

- володіти навичками публічного виступу, активного слухання, ділової полеміки та усунення бар'єрів спілкування.

Культура мовлення ділової людини

Поняття і складові культури мовлення

Мова часто називають інструментом спілкування, а мова порівнюють з грою на цьому інструменті. Скільки людей, стільки і виконавців. Слова - це оболонка думок, і якщо слова обрані невдало, найцінніші думки так і залишаться у їх автора.

Тому культура усного мовлення полягає у свідомому відборі і використанні тих мовних засобів, які допомагають спілкуванню.

Підбираючи слова для вираження думок, ми керуємося наступними міркуваннями: по-перше, підходить слово за змістом; по-друге, правильно ми його вживаємо; по-третє, доречно воно в даній ситуації; і нарешті, виразно воно.

Тому мова повинна відповідати наступним вимогам.

1. Правильність мови, тобто її відповідність прийнятим літературно-мовним нормам. Д. І. Писарєв писав: "Неправильне вживання слів веде за собою помилки в області думки і потім в практиці життя". Варто виступаючому спотворити слово, змінити наголос, неправильно побудувати речення і аудиторія моментально реагує.

Іноді доводиться чути таку думку: "Що зміниться, або мене не зрозуміють, якщо я скажу "засоби", а не "кошти"? Тут ми отримуємо наступний психологічний ефект. Коли ми чуємо слово в незвичній формі, процес сприйняття переривається (потрібен додатковий час на її усвідомлення). Якщо помилки зустрічаються часто, це дратує.

Важливу роль відіграє і словниковий запас людини. Так, за даними психологів дитина використовує 3600 слів, 14-річний підліток - 9000, дорослий середнього освітнього рівня - 11 700, а людина, що вважається досить інтелігентним, - до 13 500 слів. Словник мови А. С. Пушкіна становить 21 200 слів.

Тому заглянути в словник перед виступом так само обов'язково, як подивитися в дзеркало перед виходом на вулицю.

2. Точність промови, т. е. се відповідність думок мовця. К. А. Федін стверджував: "Точність слова є не тільки вимогою здорового смаку, але насамперед - вимогою сенсу". Щоб мова була точною, потрібно вживати слова у відповідності з тими значеннями, які за ними закріплені.

3. Ясність мови, тобто її доступність розуміння слухача. Квінтіліан, римський вчитель красномовства, наставляв своїх підопічних: "Говори так, щоб тебе не можна було не зрозуміти".

4. Логічність мови, тобто її відповідність законам логіки. Недбалість мови обумовлюється нечіткістю мислення.

5. Простота мови, тобто її грубість, природність, відсутність химерності, "красивості" складу. Л. Н. Толстой говорив: "Під бундючністю і неприродністю фрази ховається порожнеча змісту".

6. Стислість мови означає, що мовець не зловживає часом і терпінням слухача. Кожне слово і вираз служить однією співали: по можливості точніше і коротше викласти суть справи. Багатослівність у діловому спілкуванні виглядає, щонайменше, непристойно.

7. Доступність мови вимагає від виступаючих викладати свої думки як можна простіше і зрозуміліше. А для цього рекомендується використовувати приклади - найбільш ефективний і дохідливий прийом мови, за допомогою якого вдається як би наблизити предмет до слухача. Істотне якість прикладу - конкретність. Приклади можуть бути короткими або детальними, фактичними або ймовірно, жартівливими або серйозними.

Короткі приклади незамінні в умовах обмеженого часу. Можливі приклади не містять справжніх фактів, але надають викладу наочність. Фактичний приклад має найбільший вплив. У слухачів відразу виникає інтерес вже на словах: "А тепер дозвольте розповісти вам про один випадок справді мав місце..."

8. Багатство мови, тобто різноманітність використовуваних у ній мовних засобів. М. Горький писав: "Завдання, які Ви ставите перед собою, неминуче і настійно вимагають великого багатства слів, великого багатства і різноманітності їх".

9. Чистота мовлення, тобто усунення з неї нелітературних слів, жаргонних, вульгарних, іноземних, що вживаються без особливої необхідності. В. Р. Бєлінський наполягав на тому, що "вживати іншомовне слово, коли є рівносильне йому російське слово, значить ображати і здоровий глузд, і здоровий смак".

Так, ще при Катерині II за іноземне слово, вставлене в розмову, винний засуджувався на прочитання 100 віршів з поетичної творчості професора Санкт-Петербурзької академії павук красномовства В. К. Тредиаковского.

10. Жвавість мови, тобто відсутність в ній шаблонів, її виразність, образність, емоційність. Л. Н. Толстой був упевнений, що "мова має бути живою".

Неприємне враження на слухачів виробляють канцеляризми (чергові фрази типу: "охопити заходом", "приділити належну увагу", "зараз". Дуже багато мук додає виступаючим слово "питання": його ставлять, загострюють, стосуються, гальмують, торкаються, регулюють, вирішують, провалюють і утрамбовують.

Використання прислів'їв, приказок, афоризмів, притч може, наприклад, істотно полегшити ділову комунікацію, "олюднити" офіційне взаємодія. Ось лише кілька золотих слів з народної мудрості з приводу спілкування.

1. Ласкавими словами і камінь розпалиш.

2. Хто дуже любить себе, того не люблять інші.

3. Хороша людина висуває вимоги до себе, поганий - до інших.

4. Не копай іншому яму, сам в неї впасти.

5. Хто вчора збрехав, тому і завтра не повірять.

6. Слово не горобець; вилетить - не впіймаєш.

7. Каже день до вечора, а послухати нічого.

8. Багато наговорено, так мало сказано.

9. Умій вчасно сказати, вчасно змовчати.

По суті, розмовна мова "багатошарова" і у відомому сенсі "многостильна". Сама природа усній спонтанної мови як би програмує негладкость, шорсткість, недоліки і порушення мовних норм. На відміну від текстової організації писемного мовлення усна мова будується за дещо іншими принципами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості мовленнєвої культури
Культура і техніка спілкування в процесі міжнародних переговорів
Спілкування як морально-психологічна проблема
Імідж ділової людини
Культура ділових комунікації
Емоції в житті ділової людини
Складові стратегічного управління
Про поняття "золотий вік" в російській культурі
Основні поняття культурології
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси