Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Повені

Повінь - це значне затоплення місцевості внаслідок підйому рівня води в річці, озері, водосховищі, що викликається різними причинами (весняне сніготанення, випадання рясних зливових і дощових опадів, затори льоду на річках, прорив гребель, завальних озер та огороджуючих дамб, вітрової наганяння води тощо). Повені виникають, як правило, внаслідок рясних опадів. Вийшла з берегів річка іноді забирає геть автомобілі, руйнує житлові будинки та інші будівлі. Розрізняють річкові і морські повені. Річкове повінь - розлиття річки, що відбуваються періодично (в результаті танення снігу навесні або довгих злив) або епізодично, в результаті нагону води з моря (як у випадку з річкою Невою), а морські повені є наслідком ураганів.

В результаті зливових дощів, що пройшли в Забайкаллі на початку липня 1990 р., виникли небувалі в цих місцях паводки. Знесено понад 400 мостів. За даними обласної надзвичайної паводкової комісії, економіці Читинської області був нанесений збиток у 400 млн руб. у цінах того часу. Тисячі людей залишилися без даху над головою. Не обійшлося і без людських жертв. У серпні 2008 р. в штаті Біхар (Індія) в результаті розливу річки Коси постраждало понад 3 млн осіб, а в штаті Ассам були зруйновані всі основні транспортні магістралі. Загальний збиток склав понад 50 млн дол.

Повені можуть супроводжуватися пожежами внаслідок обривів і короткого замикання електрокабелів і проводів, а також розривами водопровідних і каналізаційних труб, електричних, телевізійних і телеграфних комунікацій, що знаходяться в землі, з-за наступною нерівномірного осідання ґрунту.

Повені викликаються:

1. Рясними опадами - як дуже тривалими, так і порівняно короткочасними, але надзвичайно інтенсивними. Такі повені характерні як для низьких широт, де вони виникають регулярно, практично щорічно, так і для районів з мусонним кліматом, річки яких відрізняються чергуванням високої і низької води. Крім того, причиною повеней можуть стати рясні дощі циклонів помірних широт і тропічних циклонів при уповільненні руху цих циклонів.

2. Швидким таненням снігу і крижаними заторами. У середніх широтах дуже тепла весна після сніжної зими завжди чревата небезпекою повеней; затори льоду посилюють цю небезпеку. Критичні ситуації виникають зазвичай навесні, коли в результаті інтенсивного адвекції (перенесення) теплих повітряних мас починається швидке танення снігу; ріки льодовикового живлення можуть переповнюватися водою і в літні місяці при бурхливому таненні льодовиків в горах.

3. Нагоном води з моря на узбережжя та гирла річок, причиною якого може бути вітер (як правило, при проходженні циклонів) або рясні опади і підпір води морським припливом.

Запобігти повені можна практично завжди, але при своєчасному попередженні. В залежності від багатьох факторів завчасність попередження про повінь може коливатися від багатьох днів і навіть тижнів до декількох годин. Для кожної річки басейну і окремих її ділянок рішення цієї задачі має індивідуальний характер. Повені можна в ряді випадків обчислити по комплексу гідрометеорологічних характеристик, використовуваних у програмі предвычисления. Вони можуть прогнозуватися різними методами, в основі яких лежить облік попередньої реакції водозбору на випадання опадів. У будь-якому випадку вирішальна роль належить повноті і точності інформації про випадають опади, дефіцит грунтової вологи, рівні води в річках та інших гідрометеорологічних характеристик, таких як загальна синоптична ситуація, вітер, атмосферний тиск і ін Наприклад, повені у Санкт-Петербурзі, викликані нагоном води в гирлі річки Неви з Фінської затоки при глибоких циклонах над Балтійським морем, вже мною років пророкують з достатньою точністю. Для їх прогнозу використовують дані про стан циклонів над Балтійським морем і Ботнічною затокою, про вітер і атмосферному тиску та про рівні води в східній частині Балтійського моря і Фінської затоки, фиксируемом постами на узбережжі і островах цих акваторій.

Для середніх та великих річок найбільш радикальний засіб - це регулювання паводкового стоку за допомогою водосховищ. Крім того, для захисту від повеней широко застосовується давно відомий спосіб - влаштування дамб.

Наприклад, для захисту Санкт-Петербурга навколо міста побудована кам'яно-земляна гребля довжиною 25,4 км з двома судопропускными спорудами, 70 водоскидами і отворами для нормального водообміну. На рис. 2.9 представлена система захисту Санкт-Петербурга з допомогою греблі і комплексу інженерних споруд.

Основний напрям боротьби з повенями полягає в зменшенні максимальної витрати води в річці шляхом перерозподілу стоку в часі (насадження лісозахисних смуг, розорювання землі впоперек схилів, збереження прибережних водоохоронних смуг рослинності, терасування схилів тощо). Певний ефект дає також пристрій ставків, запаней і інших ємностей в логах, балках і ярах для перехоплення талих і дощових вод. Для ліквідації небезпеки утворення заторів спрямляют, розчищають та поглиблюють окремі ділянки русла річки. У весняний льодохід для пропуску льоду на річках у вузьких місцях і біля опор мостів влаштовують майны, а за 10-15 днів до її розтину руйнують лід вибухами. Найбільший ефект досягається при закладці зарядів під лід на глибину, в 2,5 рази перевищує його товщину. Той же результат дає посипання крижаного покриву меленим шлаком з добавкою солі (зазвичай за 15-25 днів до розкриття річки). Затори льоду при товщині його скупчень не більше 3-4 м також ліквідуються за допомогою річкових криголамів.

Рис. 2.9. Схема захисту Санкт-Петербурга від повеней:

1 - Фінська затока; 2 - приміські райони; 3 - Санкт-Петербург; 4 - кільцева дорога; 5 - кам'яно-земляна плагіна з інженерними спорудами та двосторонньої проїжджої частини

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Прогнозування і оцінка обстановки при повенях
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси