Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Адміністративний процес
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Сутність адміністративного процесу. Основні поняття

Поняття та особливості адміністративного процесу

Адміністративний процес - це врегульована адміністративно-процесуальними нормами діяльність виконавчих органів (посадових осіб) по розгляду і вирішенню різного роду індивідуальних адміністративних справ, що виникають у сфері державного управління, в порядку реалізації завдань і функцій виконавчої влади.

Специфіка адміністративного процесу, сформувався як теоретично виділюваної області правовідносин в межах адміністративного права, полягає в тому, що на відміну від кримінального чи цивільного процесу, де процедура встановлюється виключно стосовно вирішення спірної ситуації в рамках судочинства, адміністративний процес має у своїй основі позитивні процедури, що існують в рамках реалізації виконавчих і розпорядчих повноважень суб'єктів державного управління. Управлінська діяльність органів державного управління і посадових осіб засобами адміністративного права укладена у певні процедурні рамки.

По-перше, це сукупність, система послідовно здійснюваних суб'єктами публічного права дій.

По-друге, порядок здійснення юридично значущих дій регулюється процесуальними нормами адміністративного права.

По-третє, адміністративний процес як діяльність суб'єктів публічного права складається із стадій, на кожній з яких учасниками процесу здійснюються певні юридичні дії, спрямовані на досягнення певного юридичного результату: прийняття акта управління; видачу юридичного документа; надання інформації і т. п.

По-четверте, кінцевою метою і результатом адміністративного процесу є реалізація суб'єктами правовідносин прав і обов'язків на основі відповідних матеріальних норм права.

Правозастосовний адміністративний процес спрямований на вирішення на основі відповідних норм права конкретних життєвих ситуацій, у тому числі юридичних конфліктів у сфері виконавчої влади. Він включає в себе наступні види діяльності;

1) владно-організуюча діяльність органів державної влади, в тому числі органів виконавчої влади і посадових осіб;

2) діяльність фізичних та юридичних осіб щодо реалізації своїх прав і законних інтересів, а також по виконанню покладених на них обов'язків у сфері державного управління.

Діяльність фізичних та юридичних осіб по реалізації належних їм на основі правових норм, суб'єктивних прав і обов'язків, спрямована на задоволення їхніх законних інтересів, є правореализующим процесом, який у багатьох ситуаціях вимагає одночасної реалізації органами державного управління і органами місцевого самоврядування їх владних повноважень у рамках відповідних правил, передбачених адміністративно-процесуальними нормами.

Іншим видом правозастосовчого адміністративного процесу є владно-організуюча діяльність компетентних органів державного управління і посадових осіб, а також діяльність судів по реалізації покладених на них функцій по здійсненню заходів адміністративного примусу, в тому числі щодо застосування заходів адміністративного покарання.

Разом з тим адміністративний процес має місце при здійсненні судами функцій адміністративної юстиції, тобто судового контролю за законністю дій органів публічної влади стосовно громадян і їх організацій.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Адміністративний процес та адміністративне процесуальне право
Основні інститути адміністративного права
ПОНЯТТЯ КРИМІНАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ, ЙОГО СУТНІСТЬ І ПРИЗНАЧЕННЯ
Основні концепції адміністративного процесу
Основні поняття, що характеризують адміністративне право
Мета адміністративно-юрисдикційного процесу
Адміністративно-правове регулювання: поняття, співвідношення із суміжними категоріями, особливості здійснення
Адміністративний процес та адміністративне процесуальне право
Особливості адміністративно-юрисдикційного процесу
Виробництво по справах про адміністративні правопорушення: поняття, зміст, процесуальні особливості
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси