Меню
Головна
 
Головна arrow Психологія arrow Психологія конфлікту
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 4. Психологічні особливості попередження конфліктів у професійній діяльності

Вплив особистісних особливостей керівників на попередження конфліктів у професійній діяльності

Традиційно вважається, що поведінка особи, се стратегії, в тому числі і керівника в доконфліктній і конфліктної ситуації визначаються його відношенням до інших людей і реалізованими цілями. Тому одним із ключових аспектів, що характеризують діяльність керівника щодо попередження конфліктів, є інтереси, які вони відстоюють і є збудниками до активізації їх діяльності.

Часто, на думку А. І Шипілова (2001), вони визначаються як службові інтереси і полягають у прагненні керівника реалізувати свої професійні обов'язки чи права, домогтися від підлеглого виконання поставленого завдання і т. п.

Сьогодні в умовах реформування суспільства багато соціально-психологічні фактори деформують суспільну і групову свідомість, яка реалізується і заломлюється, в тому числі і через інтереси. Як наслідок - вчинки і дії окремих керівників, які задовольняють особисті інтереси (іноді це йде на рівні явища, званого корупція), що суперечать інтересам трудової діяльності, успішному виконанню професійних завдань.

Конфлікти цього виду в спільній діяльності при їх загальній кількості і різноманітті складають в середньому 49%.

Результати проведеного опитування показали, що керівники найчастіше відстоюють інтереси справи, цілі, пов'язані з трудовою діяльністю (табл. 4.1).

Дослідження інтересів, обстоюваних керівниками в предконфликтных і конфліктних ситуаціях, показало, що не існує їх відмінностей у співвідношенні службових та особистих інтересів.

Таблиця 4.1. Характеристика основних інтересів, обстоюваних керівниками у професійній діяльності (у % від загальної кількості ситуацій)

Характеристика основних інтересів, обстоюваних керівниками у професійній діяльності (у % від загальної кількості ситуацій)

Так, службові інтереси (реалізація своїх обов'язків, своїх прав, прагнення домогтися виконання підлеглими своїх обов'язків керівниками) відстоюються у 46,2% предконфликтных і 58,5% конфліктних ситуацій (табл. 4.2).

Інтереси особистого плану при трансформації доконфліктній в конфліктну ситуацію дещо знижуються (з 15,3 до 11,8%), посилюються захисні інтереси в сторону інших (з 7,7 до 9,1%), зміцнення свого авторитету (з 5,7 до 6,1%) і значно зростає прагнення наполягти на своєму (з 4,3 до 9,6%).

Зазначені дані підтверджують один з висновків Е. Е. Тонкова (2002) про те, що взаємини співробітників в предконфликтных і конфліктних ситуаціях хоча і носять деперсонифицированный характер, однак це не означає, що вони не переслідують мети досягнення особистих вигод або переваг.

Була вивчена спрямованість інтересів особистості 70 керівників різного ланки у важкій міжособистісної ситуації з використанням опитувальника А. В. Шипілова (2000), що представляє собою 20 наборів характеристик по орієнтації особистості в складних міжособистісних ситуаціях, кожна з яких складається з трьох варіантів. Опитуваний послідовно в кожному наборі з пропонованих варіантів обирав той, який найточніше відповідає його реальній поведінці. При інтерпретації використовувалася наступна трактування.

Таблиця 4.2. Співвідношення обстоюваних інтересів керівниками в різних ситуаціях (у % від загальної кількості ситуацій)

Співвідношення обстоюваних інтересів керівниками в різних ситуаціях (у % від загальної кількості ситуацій)

"Спрямованість на себе"

Керівник у важкій ситуації найбільше націлений на особистий успіх, на отримання особисто ним тих матеріальних, соціальних чи духовних благ, в яких він актуально потребує. Навіть індивідуальне досягнення співробітником високого результату в діяльності розглядається як засіб отримання в подальшому будь-яких переваг. Успіх товаришів по службі, колективу в цілому хвилює його набагато меншою мірою, ніж особистий результат. Чим гостріше важка ситуація, тим більш домінуючим стає даний мотив.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Психологічна характеристика конфлікту та особливості механізму його виникнення
Аналіз та оцінка професійно важливих якостей керівників, значущих для попередження конфліктів
Загальна соціально-психологічна характеристика професійної діяльності юриста вимоги, що пред'являються до його особистості
Аналіз та оцінка професійно важливих якостей керівників, значущих для попередження конфліктів
Форма, структура і динаміка конфліктів, шляхи і засоби попередження і розв'язання конфліктів
ПРОФЕСІЙНЕ І ОСОБИСТІСНЕ САМОВИЗНАЧЕННЯ
"Спрямованість на справу"
Система спрямованості особистості
Загальна характеристика етапів розслідування злочинів терористичної спрямованості
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси