Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 13. Культура білоруських земель у ІХ-ХІІІ ст.

До моменту прийняття християнства (988 р.) на Русі вже існувала самобутня культура: різні складні ремесла, висока техніка дерев'яного будівництва. Християнізація східнослов'янського суспільства сприяла переходу духовної і матеріальної культури на новий рівень. Православна (грецька) церква стала головним каналом впливу античної цивілізації і залучення слов'ян до її духовних цінностей. Церква виконувала просвітницькі функції. Особливість її діяльності полягала в тому, що християнство тут поширювалося на слов'янському богослужбовому мовою, зрозумілою народу. Православ'я швидко перетворилося на національну релігію східних слов'ян. Церковно-слов'янська писемність стала основою для розвитку давньоруської писемності та давньоруської літературної мови. Не пізніше кінця IX - початку X ст. серед слов'ян поширилася писемність на основі кириличної абетки, яку створили Кирил і Мефодій у 863 р. Грамотними були як вищі верстви суспільства, так і прості люди. Про це свідчать берестяні грамоти кінця XIII ст., знайдені при розкопках в Мстиславле і Вітебську, написи на печатках, на "Рогволодовых" і "Борисових" каменях, на предметах домашнього побуту.

Основним видом літератури в ранньому середньовіччі були літописи, першою з яких вважається общерусская літопис "Повість временних літ" (початок XII ст.). Є відомості про існування Полоцької літопису, яка не збереглася. Самій ранньої рукописною книгою на білоруських землях є Туровское Євангеліє (XI ст.). Відомі також Полоцьке Євангеліє (початок XII ст.) і Оршанское Євангелія (кінець XII - початок XIII ст.). Поширенню християнської моралі сприяла агиографическая література (розповіді про життя святих). З кінця XII ст. отримують популярність "Житіє і ходіння Ефросиньи Полоцької". "Житіє Кирила Туровського". "Житіє Авраамія Смоленського" та інші.

Вплив візантійської культури проявилося у виникненні на Русі будівництва кам'яних храмів хрестово-купольного типу, створення фресок, мозаїки. У 50-х роках XI ст. в Полоцьку був побудований Софійський собор. В ХІІ ст. тут були зведені 10 кам'яних храмів, серед яких виділяється Спасо-Ефросиньевская церква - зразок полоцької архітектурної школи. Самобутні архітектурні школи склалися в Гродно (Борисоглібська, або Коложская церква) і Вітебську (Благовіщенська церква). Пам'яткою оборонної архітектури є Кам'янецька вежа (XIII ст.). Стіни церков зсередини розписувалися фресками, створювалися іконостаси з безліччю ікон.

Художня культура східнослов'янського світу проявлялася також у книжкових мініатюрах (виконаних вручну малюнках, заголовних буквах, заставках), прикладному мистецтві (ювелірні вироби, прикраси на зброю, одяг, предмети домашнього вжитку тощо). Видатним зразком прикладного мистецтва раннього середньовіччя є хрест Ефросиньи Полоцької, створений в 1161 р. майстром Богшей (у хрещенні Лазарем). Релігійні просвітителі Єфросинія Полоцька і Кирило Туровський зробив значний внесок у формування політичної ідеї - ідеї загальноросійської, східнослов'янської єдності.

Незважаючи на успіхи християнізації, в народній культурі ще довго зберігалися численні пережитки язичництва у традиційних святах (Коляди, Масляна, Купалье, Дожинки та ін), фольклорі (календарно-обрядової та родинно-обрядової поезії, піснях, казках, билинах, переказах).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Входження білоруських земель до складу Російської імперії (1772-1795 рр..)
Економічний розвиток білоруських земель ВКЛ у ХІV-XVI ст.
Соціально-економічний розвиток білоруських земель у XVII-XVIII ст.
Населення білоруських земель в залізному столітті (VII ст. до н. е - V ст. н. е..)
Культура Руських земель в XV ст.
Реформація та Контрреформація на білоруських землях ВКЛ у XVI-XVIII ст.
Культура Руських земель у період монгольського панування (середина XIII-XV ст.)
Правовий режим охорони та використання земель
Поняття та зміст охорони земель
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ОХОРОНИ ЗЕМЕЛЬ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси