Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Земельне право Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Договір застави (іпотеки) земельних ділянок

За договором про заставу (іпотеку) земельної ділянки одна сторона - заставодержатель, який є кредитором за зобов'язанням, забезпеченим іпотекою, має право отримати задоволення своїх грошових вимог до боржника за цим зобов'язанням з вартості закладеного земельної ділянки іншого боку - заставодавця переважно перед іншими кредиторами заставника, за вилученнями, встановленими федеральним законом.

Договір іпотеки повинен бути укладений у письмовій формі і зареєстрований органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та угод з ним за місцем знаходження земельної ділянки. До договору про іпотеку земельної ділянки додається кадастровий паспорт земельної ділянки. У договорі про іпотеку мають бути зазначені предмет іпотеки, його оцінка, істота, розмір і строк виконання зобов'язання, забезпечуваного іпотекою. Предмет іпотеки визначається в договорі зазначенням його найменування, місця знаходження, цільового призначення, кадастрового номеру та інших даних, достатніх для його ідентифікації.

За договором про іпотеку можуть бути закладені земельні ділянки остільки, оскільки відповідні землі на підставі федерального закону не виключені з обороту або не обмежені в обороті (ст. 62 Закону про іпотеку). Перелік вилучених і обмежених в обороті земельних ділянок зазначений у ст. 27 ЗК РФ. Тому предметом договору про іпотеку зазвичай є земельні ділянки, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб і надані для садівництва, тваринництва, індивідуального житлового, дачного і гаражного будівництва, земельні ділянки особистого підсобного та фермерського господарства, земельні ділянки, зайняті будинками, будівлями або спорудами і т. д. Іпотека будівлі або споруди допускається тільки з одночасною іпотекою за тим же договором земельної ділянки, на якій знаходиться будівля або споруда, або його частини, функціонально забезпечує даний об'єкт.

Якщо земельна ділянка передана за договором оренди громадянину або юридичній особі, орендар земельної ділянки має право віддати орендні права земельної ділянки в заставу в межах терміну договору оренди цієї ділянки за згодою власника земельної ділянки. Заставу прав оренди на земельну ділянку, що перебуває у державній або муніципальній власності, орендарем такого земельної ділянки допускається в межах терміну договору оренди за згодою власника земельної ділянки. При оренді земельної ділянки, що перебуває у державній або муніципальній власності, на термін більше п'яти років заставу права оренди допускається без згоди власника земельної ділянки за умови його повідомлення. При спільній частковій або сумісній власності на зазначені земельні ділянки іпотека може бути встановлена тільки на приналежний громадянинові чи юридичній особі земельну ділянку, виділену в натурі із земель, що перебувають у спільній частковій або спільній власності.

Певні особливості передбачені для іпотеки земельних ділянок, що перебувають у муніципальній власності, та земельних ділянок, державна власність на які не розмежована. В даному випадку предметом застави можуть бути земельні ділянки, якщо вони призначені для житлового будівництва або для комплексного освоєння з метою житлового будівництва і передаються в забезпечення повернення кредиту, наданого кредитною організацією на облаштування даних земельних ділянок допомогою будівництва об'єктів інженерної інфраструктури. Рішення про іпотеку таких земельних ділянок, що перебувають у муніципальній власності, приймаються органами місцевого самоврядування, а про іпотеку ділянок, державна власність на які не розмежована, - органами державної влади суб'єктів РФ або органами місцевого самоврядування, наділеними повноваженнями на розпорядження зазначеними земельними ділянками відповідно до законодавством РФ.

В інших випадках за договором про іпотеку не можуть бути закладені земельні ділянки будь-якої категорії земель, що перебувають у державній або муніципальній власності. Крім того, не допускається іпотека частини земельної ділянки, площа якої менше мінімального розміру, встановленого нормативними актами суб'єктів РФ і нормативними актами органів місцевого самоврядування для земель різного цільового призначення.

Примітно, що раніше (до 10 лютого 2004 р.) не допускалася іпотека сільськогосподарських угідь зі складу земель сільськогосподарських організацій, селянських (фермерських) господарств і польових земельних ділянок особистих підсобних господарств. На даний момент у відповідності зі ст. 7 Закону про обіг земель заставу земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення здійснюється відповідно до Закону про іпотеку, який ніяких обмежень з цього приводу не містить.

Особливості звернення стягнення на заставлені земельні ділянки та їх реалізації зазначені у ст. 68 Закону про іпотеку. На земельну ділянку, придбаний при продажу на публічних торгах, аукціоні або за конкурсом, поширюються вимоги про дозволений використанні. Особа, яка придбала земельну ділянку при продажу на публічних торгах, аукціоні або за конкурсом, мають право змінювати призначення ділянки лише у випадках, передбачених земельним законодавством РФ, або в установленому цим законодавством порядку. Продаж і придбання на публічних торгах, аукціоні або за конкурсом закладених земельних ділянок здійснюються з дотриманням встановлених федеральними законами обмежень щодо кола осіб, які можуть купувати такі ділянки.

Не допускається звернення стягнення на закладений земельну ділянку зі складу земель сільськогосподарського призначення до закінчення відповідного періоду сільськогосподарських робіт з урахуванням часу, необхідного для реалізації виробленої або виробленої та переробленої сільськогосподарської продукції. Ця вимога діє до 1 листопада року, в якому передбачено виконання забезпечуваного іпотекою зобов'язання або його частини, якщо договором не передбачена інша дата.

Звернення заставодержателем стягнення на закладений земельну ділянку та його реалізація є підставою для припинення права користування нею заставодавця і будь-яких інших осіб, які володіють такою земельною ділянкою.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості застави земельних ділянок
Заставу права вимоги
Технологія продажу земельних ділянок під приватизованими підприємствами
Договір оренди земельних ділянок
Договір купівлі-продажу земельної ділянки
Договір безоплатного термінового користування земельними ділянками
Припинення сервітуту земельної ділянки
Право постійного (безстрокового) користування земельною ділянкою
ПРИДБАННЯ ПРАВ НА ЗЕМЕЛЬНІ ДІЛЯНКИ
Порядок продажу земельних ділянок для садівництва, городництва, особистого підсобного господарства та індивідуального житлового будівництва
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси