Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Екологічне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 6. Право власності та інші права на природні об'єкти і ресурси

Поняття і види прав на природні об'єкти і ресурси

Природні об'єкти і ресурси в екологічному праві розглядаються, насамперед, як компоненти навколишнього середовища, які потребують охорони. В той же час не можна не враховувати і те, що в результаті здійснення природокористування такі об'єкти і ресурси, будучи вилученими з навколишнього середовища, можуть ставати об'єктами ринкових відносин, що мають свою оціночну вартість, що визначається відповідним попитом на дану продукцію.

У цьому сенсі важливе значення має характер належності природних об'єктів і ресурсів конкретним суб'єктам екологічних правовідносин, які в залежності від змісту їх правового статусу вільні або, навпаки, обмежені у прийнятті тих чи інших рішень щодо природних об'єктів та ресурсів. Тому необхідно визначитися з видами прав на природні об'єкти і ресурси та з суб'єктами-правовласниками.

Виходячи з аналізу чинного екологічного законодавства, можна виділити наступні види прав:

право власності на природні об'єкти і ресурси;

право постійного (безстрокового) користування земельною ділянкою;

право довічного успадкованого володіння земельною ділянкою;

оренда та інші види платного строкового користування природними об'єктами і ресурсами;

права на умовах договору концесії та угоди про розподіл продукції;

право безоплатного користування;

сервітут щодо природних ресурсів.

Далі буде детально розглянуто кожен з перелічених видів прав па природні об'єкти і ресурси.

Право власності на природні об'єкти і ресурси

Згідно ст. 209 ЦК власникові належать права володіння, користування і розпорядження своїм майном. При цьому ст. 129 ЦК встановлює, що земля та інші природні ресурси можуть відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої іншими засобами в тій мірі, в якій їх обіг допускається законами про землю та інших природних ресурсах.

Для початку слід визначитися з тим, кого вважати власником природних об'єктів і ресурсів. У ч. 2 ст. 9 Конституції україни закріплено, що земля та інші природні ресурси можуть перебувати у приватній, державної, муніципальної та інших формах власності. У цьому сенсі доцільно розглянути норми природоресурсних законів, що регламентують дані питання.

ЗК в гол. 3 стосовно до землі допускає наявність всіх передбачених Конституцією форм власності. Враховуючи ту обставину, що земельний лад у Російській Федерації тільки формується на базі в основному державної власності на землю, питання розмежування державної власності на власність Російської Федерації (федеральну власність), власність суб'єктів РФ і власність муніципальних утворень регламентуються згідно з нормами Федерального закону від 25.10.2001 № 137-ФЗ "ПРО введення в дію Земельного кодексу Російської Федерації".

ЗК також допускає можливість придбання земельних ділянок у приватну власність не тільки громадянами Росії і російськими юридичними особами, але й іноземними громадянами, особами без громадянства та іноземними юридичними особами, для яких федеральним законодавством установлені певні обмеження. Так, Федеральним законом від 24.07.2002 № 101-ФЗ "Про обіг земель сільськогосподарського призначення" запроваджено пряму заборону на придбання такої категорії земель іноземними громадянами і юридичними особами.

Стаття 27 ЗК визначає склад земель, які повністю вилучені з обігу або обмежені у ньому.

Згідно ст. 1.2 Закону РФ від 21.02.1992 № 2395-1 "Про надра" надра в межах Російської Федерації, включаючи підземний простір і що містяться в надрах корисні копалини, енергетичні та інші ресурси, є державною власністю. При цьому встановлено, що ділянки надр не можуть бути предметом купівлі, продажу, дарування, успадкування, внеску, застави або відчужуватися в іншій формі. У той же час видобуті з надр корисні копалини та інші ресурси за умовами ліцензії можуть знаходитися у федеральній державній власності, власності суб'єктів РФ, муніципальної, приватної та інших формах власності.

У відповідності зі ст. 8 У водні об'єкти знаходяться у федеральній власності. Разом з тим такі водні об'єкти, як ставок або обводнених кар'єр, розташовані у межах земельної ділянки, що належить на праві власності суб'єкта РФ, муніципального освіти, фізичній або юридичній особі, що перебувають відповідно у державній регіональної, муніципальної чи приватної власності, якщо інше не встановлено федеральними законами.

ЛК в 19 ст. встановлює, що лісовий фонд і розташовані на землях оборони ліси перебувають у федеральної власності.

У власності громадянина чи юридичної особи відповідно до ст. 20 ЛК знаходиться деревно-чагарникова рослинність належить цьому суб'єкту земельній ділянці, якщо інше не встановлено федеральним законом. При цьому якщо така рослинність з'явилася в результаті господарської діяльності або природним чином на земельній ділянці після передачі його у власність громадянину або юридичній особі, то їм належить право володіти, користуватися і розпоряджатися рослинністю на свій розсуд.

Статтею 4 Закону про тваринний світ встановлено, що тваринний світ в межах території РФ є державною власністю. При цьому розмежування державної власності на тваринний світ, на федеральну власність і власність суб'єктів РФ має здійснюватися в порядку, встановленому федеральним законом. Закон про тваринний світ допускає, що до федеральної власності можуть бути віднесені, зокрема, об'єкти тваринного світу, що мешкають на особливо охоронюваних природних територіях федерального значення, що населяють територіальне море, континентальний шельф та виключну економічну зону РФ та ін

У відповідності зі ст. 2 Закону про особливо охоронюваних природних територіях такі території в залежності від їх статусу і функціонального призначення можуть знаходитися у федеральній власності, власності суб'єктів РФ і муніципальної власності.

Право власності на атмосферне повітря не встановлюється в силу специфічних особливостей цього об'єкта охорони навколишнього середовища.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Право інтелектуальної власності (виключні права) та правовий режим ноу-хау в зарубіжних країнах
Оренда та інші види платного строкового користування природними об'єктами і ресурсами
Право власності на нерухомість
Оренда та інші види платного строкового користування природними об'єктами і ресурсами
Організація і компетенція Міністерства природних ресурсів і екології РФ, підвідомчих йому федеральних служб і федеральних агентств
Сервітут щодо природних об'єктів
Право інтелектуальної власності (виключні права) та правовий режим ноу-хау в зарубіжних країнах
Оренда та інші види платного строкового користування природними об'єктами і ресурсами
Право власності на нерухомість
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси