Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Новий глобальний безлад як фактор гегемонії

Необхідно підкреслити, що ідея "нового глобального безладу" вміло використовується американськими геополитиками для обґрунтування світового лідерства Америки в новій геополітичній ситуації. Збігнєв Бжезинський досить відверто пише про це у своїй книзі: "Раптовий кінець американської гегемонії, без сумніву, занурило світ в хаос, в обстановці якого міжнародна анархія супроводжувалася б вибухами насильства і руйнуваннями справді грандіозного масштабу".

Бжезинський використовує біблійний образ Армагеддону - кінця світу, описаний в останній книзі Нового Завіту, як картину можливого планетарного ядерно-бактеріологічного самогубства. Такі сильні емоційні засоби переконання в планетарній місії США для англо-американської школи геополітики раніше не були характерні: тут панувала прагматична аналітика. Але сучасна геополітична ситуація гранично загострила емоційний накал пристрастей і затребувала найбільш радикальні геополітичні сценарії.

До числа такого роду сценаріїв, згідно Бжезинського, входить сім варіантів ескалації насильства в дусі воістину манихейских пристрастей:

1) стратегічна війна між США і Росією (приблизно через 20 років) між США і Китаєм, а також між Китаєм і Росією;

2) великі регіональні війни з застосуванням найбільш смертоносної зброї (між Індією та Пакистаном, Ізраїлем та Іраном);

3) етнічні військові конфлікти (Індія, Індонезія);

4) національно-визвольні рухи, подібні палестинському в Ізраїлі;

5) несподіване застосування зброї масового знищення слаборозвиненими державами проти сильних;

6) терористичні операції в дусі 11 вересня 2001 р.;

7) кібернетичні атаки проти високорозвинених країн з метою занурити їх у стан хаосу.

Сама можливість здійснення такого роду сценаріїв, на думку Бжезинського, призвела до перегляду американської стратегічної доктрини. У 2002 р. у Вест-Пойнті була сформульована нова доктрина зовнішньої політики США, яка отримала назву концепції одноосібного гарантованого знищення. Стратегія стримування, на якій базувалася попередня доктрина безпеки, була відкинута як неадекватна загрозам тероризму і розповсюдження зброї масового знищення. Була проголошена ідея попередньої інтервенції, яка переносить битву на територію противника, зриває його плани і протистоїть найбільш серйозних загроз ще до їх появи.

Багатьма європейськими та американськими політиками перехід до доктрини одноосібного гарантованого знищення був сприйнятий як стратегічний регрес. США стали порівнювати з античним Римом: "Світові держави, які не мають собі рівних, складають самостійний клас... У них вже більше немає ворогів, а є тільки бунтівники, терористи і держави ізгої. Вони вже не воюють, а тільки карають. Вони щиро обурюються, коли васали відмовляються вести себе так, як це належить васалам".

У цій полеміці Бжезинський зайняв обережну позицію коментатора, прогнозує можливі негативні тенденції нової стратегії. Він підкреслив: відмова від розмежування двох видів дії - "попередження" і "запобігання" з боку наддержави здатний викликати ланцюгову реакцію односторонніх "запобігають воєн", маскованих під "попереджувальні акції", що в підсумку здатне завдати найбільшої шкоди самій Америці.

Таким чином, ескалація конфліктів низької інтенсивності сьогодні багато в чому спричиняється також новою стратегією "попереджуючої інтервенції" американської зовнішньої політики. Не можна не погодитися з думкою провідних російських політиків про те, що нові положення стратегічної концепції американської зовнішньої політики, такі як відмова від прихильності принципом стратегічного балансу сил, неадекватність наявних сил і засобів блоку НАТО заявленим загрозам безпеки, намір застосовувати військову силу в миротворчих операціях без санкції ООН, несуть додаткову військову загрозу.

Ескалація конфліктів низької інтенсивності і поширення тероризму як ідеології відчаю і руйнування можуть бути переможений лише спільними зусиллями всіх країн і народів на шляху розвитку ідей гуманізму та вдосконалення роботи міжнародних організацій.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Виникнення і розвиток глобальних рекламних агентств
Процентний ризик та його різновиди на глобальних ринках
СУЧАСНА СВІТОВА ЕКОНОМІКА - ГЛОБАЛЬНА ЕКОНОМІКА
Фактори, що визначають вибір стратегії відновлення
Інформаційні чинники
Глобалізація і глобальні проблеми
Культура і глобальні проблеми сучасності
Культура і глобальні проблеми сучасності
Зв'язок екологічних проблем з іншими глобальними проблемами
Глобальні інвестори на локальних ринках слабоинтегрированных
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси