Меню
Головна
 
Головна arrow Психологія arrow Юридична психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Уява; його роль у мисленні, свідомості особистості

Однією з необхідних умов всебічного розкриття творчих здібностей юриста, активізації його мислення, свідомості є уява. Уява - це психічний процес, що полягає у створенні нових образів об'єктів, явищ на основі наявних знань і уявлень. Уява пов'язано із сприйняттям, мисленням, пам'яттю, в цілому з свідомістю людини. Воно завжди супроводжує творчої, пошукової розумової діяльності. Як і мислення, уява проявляє себе в проблемній ситуації, коли необхідно вирішувати завдання творчого характеру.

Особливо велика роль уяви в діяльності слідчого, спрямованої на розкриття злочину, коли відсутність вичерпної інформації, невизначеність ситуації спонукають його до уявної реконструкції механізму вчиненого злочину, образу розшукуваного злочинця. З допомогою уяви, яка певною мірою може компенсувати брак знань, слідчому вдасться активізувати мислення, висувати версії, знаходити потрібні рішення, прогнозуючи кінцеві результати своїх дій.

Необхідно зауважити, що уява, схильність до фантазування надають великий вплив на процес формування і в той же час спотворення показань свідків. І це, безумовно, слід враховувати юристам, які беруть участь у кримінальному чи цивільному судочинстві.

Види і форми уяви.

З точки зору активності, дієвості уява буває пасивним і активний (відтворює, творчим). У правозастосовній діяльності у різних осіб частіше проявляється активне, відтворює уяву, супутнє не тільки власне самому розумовому процесу суб'єкта, але й усвідомлення їм в цілому своїх дій і вчинків, прогнозування їх наслідків. Так, наприклад, у свідків, які прагнуть надати допомогу слідству, ми нерідко спостерігаємо активне, відтворює уяву, спрямоване на створення образів, уявлень тих осіб, фактів, явищ, які вони спостерігали в минулому. Якщо ці образи відповідають сприйнятих об'єктів, показання свідка представляють велику цінність і служать доказом по справі.

На жаль, іноді уява буває настільки активним, що у свідків (особливо у неповнолітніх) починає проявлятися якість, відоме як схильність до фантазування. В юридичній психології під цим мається на увазі ненавмисне відтворення свідками образів, що не відповідають тій реальності, яку вони сприймали. Таке фантазування частіше виявляється у дітей в силу вікових особливостей розвитку їх психіки.

Спотворення як результат уяви можуть проявлятися в різних формах синтезування образів. Найбільш поширеною формою викривлення уявлень у потерпілих, у осіб, які пережили страх, афект, осіб, які перебувають у стані посттравматичного стресового стану, є гіперболізація сприйнятого, яка виражається в перебільшенні, зміну розміру, форми та інших якостей об'єкта. Наприклад, люди, що зазнали нападу, нерідко перебільшують зростання, силу злочинця та інші його якості.

Активне, творче уяву - професійно важлива якість особистості юриста. Позитивний вплив на розвиток і плідність уяви юриста чинять набуті знання, досвід, читання художньої і спеціальної літератури, ознайомлення з творами мистецтва і т. п.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мислення та уяву
ПАТОПСИХОЛОГІЯ СВІДОМОСТІ, ОСОБИСТОСТІ, ЕМОЦІЙНО-ВОЛЬОВОЇ СФЕР І ПСИХОМОТОРНОЮ
Мислення, інтелект; їх значення при оцінці свідомості учасників судочинства
Мислення
Література "потоку свідомості". Духовний світ особистості, не пов'язаний з реальністю
Уяву
Види уяви
Особистість педагога
Пам'ять нерозривно пов'язана із сприйняттям, мисленням і особистістю людини
Свідомість як вища форма психічного відображення. Структурний аналіз свідомості.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси