Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. МИСТЕЦТВО ВІДРОДЖЕННЯ

Італійське Відродження

Термін "Відродження" (по-французьки "Ренесанс", по-італійськи "Ринашименто") вперше запроваджений італійським живописцем, архітектором, істориком мистецтва Джорджо Вазарі (1511 - 1574) для визначення культурного руху тієї історичної епохи, яка була у великій мірі обумовлена ранньою стадією розвитку буржуазних відносин в Західній Європі. Це грандіозне культурне рух було покликане, відроджуючи до нового життя Античність після тисячолітнього її забуття і відродження найкраще у загасаючому Середньовіччя, відкрити перспективи розвитку західної культури Нового часу. Культура Відродження, пов'язана насамперед з появою в феодальному суспільстві буржуазії, зародилась в Італії. Термін "Відродження" по відношенню до культури цієї епохи не випадковий. Саме в Італії, на батьківщині Античності, відроджується античний ідеал прекрасної, гармонійної людини. За словами Вазарі, в цей період якогось творчого оновлення "з очей людей як би спала пелена" і художники раптом побачили істинно прекрасне, відчули гармонію з природою. Людина знову стає головною темою мистецтва. Від Античності йде усвідомлення того, що найдосконалішою формою в природі є людське тіло. Це не означає, звичайно, що Відродження повторює античний період в мистецтві. Як вірно помічено істориками мистецтва, людство ніколи до кінця не розлучалось із Античністю, хіба тільки в самі глухі віки варварства, і те, як ми знаємо, в кінці VIII ст. замерехтіло так зване "Каролінгське Відродження" (як би не був цей умовний термін), потім "Оттоновское Відродження" кінця X-XI ст. та ін. Так і високе Середньовіччя, готика знала і історію, і поезію, і античну філософію, шануючи Аристотеля. За культурою Відродження стоїть тисячоліття Середньовіччя християнської релігії, нового світогляду, який породив нові естетичні ідеали, який збагатив мистецтво і новими сюжетами, та новою стилістикою. Але саме в Італії "зустрілися і зрозуміли один одного художньо налаштовані гуманісти і гуманістично налаштовані художники". Гуманістична культура Відродження пронизана мрією про нову людину і його новому духовному розвитку. Для Ренесансу характерне сприйняття Античності вже як далекого минулого і тому - як "ідеалу, про який можна тужити", а не як "реальності, яку можна використовувати, але і боятися".

Античність набуває в цей час значення самостійної цінності. Ставлення до неї стає, як вірно помічено, не тільки і не стільки пізнавальним, скільки романтичним, навіть у такого знавця Античності, як Андреа Мантенья (1431 - 1506). Завдяки Античності Ренесанс став сприймати людину як мікрокосм, "мале подобу великого космосу - макрокосмосу", у всьому його різноманітті. Для італійських гуманістів основоположним чинником була спрямованість людини на самого себе. Людина ставав відкритим до світу. Його доля у великій мірі знаходиться в його власних руках - в цьому принципова відмінність від сприйняття людини в Стародавньому світі, в якому цінували людину за ступенем причетності до світу богів. І художник в ренесансну епоху сприймається передусім як індивід, як особистість, як такої.

Ренесанс зовсім не був поверненням до Античності, він створював нову культуру, наближує Новий час. Зауважимо, що відлік Нового часу з Ренесансу йде тільки в істориків мистецтва і культури (для історії це ще Середні віки і Новий час починається з революцій XVII століття), бо епоха Відродження "перетворила уми, а не життя, уява, а не реальність, культуру, а не цивілізацію".

Хронологічні межі італійського Ренесансу охоплюють час з другої половини XIII по першу половину XVI ст. Всередині цього періоду Відродження поділяється на декілька етапів:

1) Проторенессанс (Предвозрождение), частково збігається з періодом Дученто (XIII ст.), і Треченто - друга половина XIII - XIV ст.;

2) Раннє Відродження (Кватроченто) - XV ст.;

3) Високий Ренесанс (Чинквеченто) - кінець XV - перша третина XVI ст.

У 1527 р. Рим був пограбований німецькими ландскнехтами, з 1530 р. Флоренція з вільного міста-держави, міста-комуни стає звичайним центральним містом феодального герцогства. Починається феодально-католицька реакція (Контрреформація), і 1530-й рік по праву можна вважати кінцевою датою розвитку Відродження. Причому саме розвитку, тому що вплив мистецтва Відродження поширюється на весь XVI ст. Крім того, деякі області Італії в цьому розвитку взагалі запізнюються, і культура, наприклад, Венеціанської республіки все XVI сторіччя лежить в руслі Відродження - від Тиціана до Веронезе і Тінторетто.

Картина розвитку італійської ренесансної культури дуже строката, що зумовлено різним рівнем економічного і політичного розвитку різних міст Італії, різним ступенем могутності і сили буржуазії цих міст-держав, міст-комун, їх різним ступенем зв'язку з феодальними традиціями.

Провідними художніми школами в мистецтві італійського Ренесансу були:

o у XIV ст. - сиєнська і флорентійська:

o у XV ст. - флорентійська, умбрийская, падуанская, венеціанська;

o у XVI ст. - римська і венеціанська.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мистецтво Раннього Відродження
Література епохи відродження
Прикладне мистецтво
Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво Римської імперії
Італійська література Відродження
Італійське мистецтво XVIII століття
Італійське мистецтво XVII століття
Розвиток італійського конституціоналізму
Італійська держава після другої світової війни
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси