Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Колоніальна Малайя

Розташована на крайньому півдні Індокитаю та витягнута на південь Малайя, на відміну від Бірми, виявилася об'єктом колоніальної експансії значно раніше. Близька за історичною долею до Індонезії, вона вже в XVI ст. була исламизирована і в той же час виявилася важливою зоною впливу колоніальних держав - перш Португалії, потім Голландії. Англійці стали зміцнюватися в портах і на прибережних островах Малакки лише в кінці XVIII ст., а на початку XIX ст. володіння Британської Ост-Індської компанії тут були перетворені в особливу президентство Стрейтс-Сетлментс (букв, "поселення у проток"), голова якого підпорядковувався безпосередньо генерал-губернатора Індії.

Під знаком зміцнення англійців в Малайї пройшли 1830 - 1860-е рр. Розглядаючи спочатку свої володіння тут лише як важливі торгові факторії на шляху з Індії в Китай, англійці незабаром змінили свою точку зору, почавши активно розробляти рудні багатства півострова. Для видобутку олова сюди стали ввозитися китайські переселенці-кулі. Незабаром китайців-хуацяо зайняли серйозні позиції в торгівлі Малайї, особливо у стратегічно важливих її районах, включаючи Сінгапур. Дещо від розширення торгівлі і видобутку олова перепадало правителям султанатів, з яких складалася в той час Малайя. Але основна частина доходів йшла англійцям, вывозившим з Малайї дорогоцінні породи дерева, прянощі, олово, навіть золото, а натомість ввозивших туди свої промислові товари і опіум. З 1870-х рр. Малайя стала перетворюватися в колонію Британії. Крім отримав колоніальний статус Стрейтс-Сетлментса була створена Федерація малайських султанатів, де владу султанів і їх васалів була лише номінальною, тоді як реально усіма справами на вищому та середньому рівні адміністрації заправляли англійські резиденти і чиновники. Деякі султанати, особливо на півночі країни, зберігши формальну самостійність і традиційні зв'язки з Сіамом, тим не менше теж виявилися в залежності від англійських колоніальних властей.

Малайя в набагато більшою мірою, ніж всі інші країни Південно-Східної Азії, вже на рубежі XIX-XX ст. виявилася втягнутою у світове капіталістичне господарство. Видобуток олова, різко збільшена зусиллями захопили більшу частину рудників англійців, довгі роки становила майже половину усього світового видобутку. Ще більшого значення набуло виробництво каучуку, у вивозі якої Малайя стала майже монополістом. Англійці не тільки вкладали чимало коштів у олов'яні рудники і каучукові плантації, вони також дбали про те, щоб забезпечити свої промисли достатньою кількістю робочої сили, для чого в Малайю ввозилися переселенці і законтрактовані робочі-кулі з Китаю та Індії. Результатом такої політики були не тільки помітні зміни в етнічній картині до того слабозаселенной Малайї. Більш важливим для долі країни виявилася наслідком національно-релігійна роз'єднаність її населення, що перешкоджала консолідації сил національного визволення. Розстановка політичних сил тут залежала від співвідношення релігійно-етнічних груп населення і від тієї сфери діяльності, в якій представники цих груп переважали.

- Малайців на початку XX ст. в країні було вже близько половини населення, причому майже всі вони були зайняті в сфері сільського господарства і традиційно управлялися султанами та їх чиновниками в звичних рамках ісламської адміністрації. Економічно це була найбільш бідна частина населення країни, якщо не вважати, зрозуміло, причетних до влади султанів і їх оточення.

- Другою важливою групою населення (33-35%) виявилися китайці, вихідці з Південного Китаю, добре організовані в жорсткі соціально-релігійні корпорації - таємні товариства, земляцтва, секти, цехо-гільдії - з величезною владою керівників цих корпорацій, заправлявших на олов'яних копальнях, у ремеслі і торгівлі. Переважна більшість китайців були робітниками, ремісниками, торговцями і виконували випадкові роботи безправними вантажниками-кулі.

- Третьою групою були індійці (трохи більше 10% населення), зайняті на плантаціях, які служили в армії і поліції, а також займали нижчі посади в колоніальній адміністрації.

Відповідно цим трьом групам формувалися в Малайї і громадська думка, і політичні рухи. Серед мусульман-малайців боротьба за національне визволення проявлялася з початку XX ст. у формі просвіти, розвитку літератури рідною мовою, створення малайської преси та модернізованих релігійних шкіл з викладанням англійської мови і зачатків європейських наук. Популярними стали ідеї мусульманського реформаторства, переважно в їх панисламистском аспекті. Як реформатори, так і націоналісти виступали з критикою колоніалізму і з вимогою надання малайцям права брати участь в управлінні країною. З часом ці вимоги переросли в боротьбу за незалежність (варіантом такої боротьби було прагнення до об'єднання з Індонезією в рамках великого єдиного незалежного малайсько-індонезійського держави).

Китайські мігранти, значна частина яких складалася з тимчасових робітників, що поверталися на батьківщину і заменявшихся новими, орієнтувалися на Китай. Вони підтримували гасла і діяльність реформаторів (Кан Ю-вея) і радикалів (Сунь Ят-сіна), створювали відділення радикальних організацій типу Тунмэнхуэя (Союзна ліга) і Гоміндану (Національна партія), організовували китайські школи з навчанням рідною мовою, клуби, видавали газети і журнали. Втім, з часом все більш консолідувалася і впливова прошарок китайців з числа постійних жителів Малайзії, прагнули до створення об'єднаної самоврядної малайської нації з рівними правами для представників усіх населяють країну народів. Що стосується індійців і цейлонцев, то ідеологічно багато з них орієнтувалися на ІНК, тоді як в організаційному плані об'єднувалися в профспілки плантаційних робочих або в Індійську асоціацію Малайї.

Світова криза 1929-1933 рр. сильно вдарила по економіці залученою в капіталістичний ринок Малайї. Різко впали ціни на олово і особливо на каучук. Приходили в занепад рудники і плантації, робітники ставали безробітними, селяни ледве зводили кінці з кінцями і часом позбавлялися землі. Аж до початку Другої світової війни тривало це стан занепаду, на тлі якого різко посилилася активність профспілкового та страйкового руху, в тому числі і під керівництвом компартії, що поширювала свій вплив в основному на китайське населення країни. Після недовгого економічного буму 1939-1940 рр., пов'язаного з різким зростанням на початку війни потреби в металі і каучуку, Малайя опинилася під японською окупацією.

Окупанти зробили ставку на національну ворожнечу, активізуючи антианглійської настрою індійців (саме в Сінгапурі С. Ч. Бос формував загони Індійської національної армії) і намагаючись нейтралізувати невдоволення малайців, особливо в обмежених своєї традиційної влади султанів і їх оточення. Японці, що було цілком природно, найбільш різко виступили проти китайського населення країни, оскільки Японія офіційно перебувала у стані війни з Китаєм. Це не могло не позначитися на настроях китайської громади в Малайї і зіграло свою роль у розстановці політичних сил. Центром опору японцям стали очолені компартією партизанські загони, чисельність яких зростала в основному за рахунок китайців.

Капітуляція Японії призвела до повернення в Малайю англійців, реорганизовавших систему колоніального управління країною. Був створений єдиний Малайська Союз із загальною адміністрацією та громадянством для всіх постійних жителів країни. Впритул постало питання про реформу колоніального управління, чому сприяли зростання національної самосвідомості та виникнення ряду нових впливових масових політичних організацій, переважно діяли знову-таки за національною ознакою. У липні 1946 р. під тиском цих організацій колоніальним властям довелося переглянути свої позиції і погодитися на створення Малайської Федерації з досить істотними елементами автономії та самоврядування. Значна частина партій і організацій Малайї прийняла ці реформи. Компартія виступила проти них і почала збройну боротьбу. Протягом кількох років у країні бушувала громадянська війна, в ході якої сили збройного опору реформам поступово вичерпувалися.

Тим часом у легальному політичному житті Малайї йшов процес консолідації антиколоніальних сил. Раніше підкреслено національно орієнтовані партії та асоціації (Об'єднана малайська національна організація, Китайське суспільство Малайї, Індійський конгрес Малайї) йшли до створення єдиного альянсу, представники якого здобували перемоги на виборах. В 1957 р. на основі цього альянсу була створена Союзна партія. Її очолили керівники Малайську Федерацію після проголошення незалежності Малайї в тому ж році. Союзна партія опинилася на чолі країни і після проголошення об'єднаної Малайзії (Малайя, Сінгапур, Саравак, Сабах) в 1963 р. Як відомо, невдовзі після цього, у 1965 р., Сінгапур вийшов з Федерації, ставши самостійною державою.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Британська колоніальна імперія
Французька колоніальна імперія
Британська колоніальна імперія
Колоніальна адміністрація та її роль в процесі деколонізації
Розпад колоніальної системи
Колоніальний промисловий капітал у Тропічній Африці
Колоніальна Африка: трансформація традиційної структури
Виникнення і розвиток країн, що звільнилися від колоніальної залежності
Трансформація Сходу в період колоніалізму. Колоніальний капітал і традиційний Схід
Спади і кризи колоніального періоду: історичний огляд
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси