Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Трудовий договір
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Припинення трудового договору у зв'язку із закінченням строку трудового договору (п. 2 ч. 1 ст. 77 ТК РФ)

Ця підстава може бути застосовано тільки до трудових договорів, укладених на певний термін. Однак трудовий договір припиняється лише в тому випадку, якщо одна з сторін бажає його припинення у зв'язку із закінченням строку. Якщо ж після закінчення строку трудового договору трудові відносини фактично тривають і жодна з сторін не зажадала їх припинення, трудовий договір вважається продовженим на невизначений строк, тобто в даному випадку відбувається трансформація строкового трудового договору у безстроковий. Це підтверджує ст. 58 ТК РФ, згідно з якою якщо роботодавець або працівник не зажадала розірвання трудового договору у зв'язку із закінченням його строку, він вважається укладеним на невизначений строк.

У ст. 79 ТК РФ закріплено, що строковий трудовий договір припиняється з закінченням терміну його дії. Про припинення трудового договору у зв'язку із закінченням строку його дії працівник повинен бути попереджений у письмовій формі не менш ніж за три календарних дні до звільнення, за винятком випадків, коли закінчується термін дії строкового трудового договору на час виконання обов'язків відсутнього працівника.

Трудовий договір, укладений на час виконання певної роботи, припиняється після завершення цієї роботи.

Трудовий договір, укладений на час виконання обов'язків відсутнього працівника, припиняється з виходом цього працівника на роботу.

Трудовий договір, укладений для виконання сезонних робіт протягом певного періоду (сезону), припиняється після закінчення цього періоду (сезону).

Якщо працівник, з яким укладено строковий трудовий договір, був незаконно звільнений з роботи до закінчення строку договору, суд поновлює працівника на колишній роботі, а якщо на час розгляду спору судом строк трудового договору вже закінчився, - визнає звільнення незаконним, змінює дату звільнення та формулювання підстави звільнення на звільнення після закінчення строку трудового договору (п. 60 постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 17.03.2004 № 2).

За заявою працівника, звільнення якого визнано незаконним, суд може обмежитися винесенням рішення про стягнення на його користь середнього заробітку за час вимушеного прогулу і про зміну формулювання підстави звільнення на звільнення за власним бажанням (ч. 3 і 4 ст. 394 ТК РФ).

При встановленні в ході судового розгляду факту неодноразового укладення строкових трудових договорів на нетривалий термін для виконання однієї і тієї ж трудової функції суд має право з урахуванням обставин кожної справи визнати трудовий договір укладеним на невизначений строк (п. 14 постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 17.03.2004 № 2). У таких випадках звільнення в зв'язку з закінченням строку трудового договору визнається судом незаконним.

Із судової практики

К. звернувся в суд з позовом до адміністрації муніципального освіти "Томаринський міський округ" про поновлення на роботі, оплату вимушеного прогулу, відшкодування моральної шкоди, посилаючись на те, що був неправомірно звільнений з підстави, встановленої п. 2 ст. 77 ТК РФ - у зв'язку із закінченням строку трудового договору.

Рішенням Томаринского районного суду Сахалінської області від 27 липня 2009 р. у задоволенні позову відмовлено. Ухвалою судової колегії в цивільних справах Сахалінського обласного суду від 8 вересня 2009 р. зазначене рішення скасоване.

Позивач відновлений на роботі з 4 червня 2009 р. В наглядовій скарзі Глава адміністрації муніципального освіти "Томаринський міський округ" Сахалінської області просив ухвалу судової колегії в цивільних справах Сахалінського обласного суду від 8 вересня 2009 р. скасувати, залишити в силі рішення суду першої інстанції. Перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи наглядової скарги, Судова колегія в цивільних справах Верховного Суду РФ приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 79 ТК РФ строковий трудовий договір припиняється з закінченням терміну його дії. Про припинення трудового договору у зв'язку із закінченням строку його дії працівник повинен бути попереджений у письмовій формі не менш ніж за три календарних дні до звільнення.

Дана норма регулює відносини, що виникають при настанні певної події - закінчення встановленого терміну дії трудового договору. Це обставина не пов'язано з ініціативою роботодавця і настає незалежно від його волі. 11ри розгляді цього справи судом з достовірністю встановлено, що позивач належним чином був повідомлений відповідачем про майбутнє звільнення, у зв'язку з чим висновок суду першої інстанції про дотримання відповідачем порядку звільнення позивача є правильним.

Крім того, судом встановлено, що між сторонами було досягнуто угоду про використання К. відпустки з наступним звільненням за ст. 79 ТК РФ і таку відпустку роботодавець надав работнику1.

Разом з тим посилання в Ухвалі Судової колегії Верховного Суду РФ на ст. 79 ТК РФ, на жаль, не зовсім правильна. Припинення трудового договору за п. 1-3 ч. 1 ст. 77 ТК РФ є нормою - підставою безпосередньої дії та застосування, тобто в наказі (розпорядженні) і в трудовій книжці робиться запис про звільнення з посиланням на відповідний пункт ч. 1 ст. 77 ТК РФ (а не на ст. 78-80 ТК РФ).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Припинення трудового договору
Припинення трудового договору у зв'язку з переведенням працівника за його прохання або за його згодою на роботу до іншого роботодавця, а також переходом на виборну роботу (посаду) (п. 5 ч. 1 ст. 77 ТК РФ)
Розірвання трудового договору у випадках ліквідації організації або припинення діяльності індивідуальним підприємцем (п. 1 ч. 1 ст. 81 ТК РФ)
Підстави припинення трудового договору
Строк трудового договору
Огляд законодавства і судової практики верховного суду Російської Федерації за перший квартал 2009 року
Із судової практики
Із судової практики
Із судової практики
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси