Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Троє" (1901)

Як і в ім'я чого здійснюється переоцінка зла у творчості Горького? У його творах зустрічається незвичайний для класичної літератури мотив грішників, не покаялись і не покараних совістю, навіть щасливих (оповідання "На плотах", 1895). Ставлення гріха і покарання у християнській моралі виглядає у творах Горького якимсь механізмом розважливою помсти (оповідання "Помста", 1893; роман "Троє", 1901), що досить близько до оцінками Ніцше, який говорив про "тупе механізмі покарання. "З рахунками в руках - до Бога!" - думає герой роману "Троє" Ілля Луньов про оточуючих його людей, переступів моральні заповіді. "Просто дуже... Згрішив, помолився - чистий! Валяй знову - гріши..." Про самоті батька Антипи його син, Яків Відчайдушний, уїдливо зауважує: "Батюшкою мене не коріте, - він п'ять десятків років грішив, а каявся всього вісім..."

Мотиви злочину, гріха - наскрізні у творчості Горького. Підхід до розуміння гріха у нього в чомусь близький до того, що у Достоєвського і Ніцше. У центрі уваги письменника - не зло злочину по відношенню до потерпілих від нього, а осмислення стану самого переступив. У романі "Троє" відбувається не одне вбивство. На очах хлопчика Іллі коваль вбиває дружину, і на тлі байдужості оточуючих до подій ("ніхто не заплакав, ніхто не пошкодував...") дається дивовижна й несподівана реакція героя: шкода коваля, тобто не жертву, а убивцю. Таке ж враження - як би з метою виправдання зла - автор прагне створити і по відношенню до центрального героя і його злочину (Ілля Луньов, щоб пробитися "в люди", достатку, вбиває господаря - крамаря Полуектова). Злочин осмислено як нещастя, і це наскрізний мотив роману: "Не вовк, а нещасна людина..." - каже про себе Ілля. "Що купену? Він - нещастя моє, а не гріх..." Все це явно перегукується з думкою Ніцше про "нещастя, замаранном поняттям гріха".

Ключовим у романі є мотив злочину без покаяння, у художньому втіленні якого Гіркий полемичен але відношенню до Достоєвського. Совість героя, Іллі Луньова, мовчить, у фіналі твору він прямо заперечує її: "Совісті немає..." Якщо для Достоєвського совість онтологична, вкорінена в людській особистості, то Гіркий, як і Ніцше, в цьому сумнівається.

Фінал роману - самогубство героя - можна тлумачити двояко: і як обурення, бунт проти соціальної несправедливості, і як самонаказание героя під впливом підспудно жив у його душі голосу совісті. Спроба героя відкинути в своїй поведінці моральний критерій розцінюється автором і як вираз буденного, зниженого свідомості, що переважає в суспільстві, і як наслідок порочності самого громадського порядку. Подібної соціально-детерминирующей мотивуванням Гіркий явно відрізняється від Ніцше.

* * *

Гіркий художнически проникливий в розкритті недієвості традиційної моралі, зображуючи "співчуття на словах" ("Розмова душі", 1898), оголюючи багатошаровий, неоднорідний склад феномену співчуття, коли до мотивів співчуваючого домішуються недобрі спонукання - самолюбство, марнославство, самозамилування (оповідання "Пробудження", 1894). Перегукуючись з Ніцше, критиком моралі альтруїзму і співчуття, письменник показував співчуття, не знімає, а, навпаки, "удваивающее" страждання (оповідання "Помилка", 1895).

У своїй оцінці співчуття Гіркий чуйно вловлював схильність даного феномена до ілюзіям, внутрішню готовність жалості до змовою з брехнею; прагнув розкрити лукавство любові, якщо вона - тільки жалість; стверджував ідеал "сильного" добра - любові, здатної спертися на безжальну правду.

З найбільшою повнотою ці проблеми втілились у філософській драмі "На дні" (1902). Характерно, що в суперечці істина чи жалість?" повної перемоги в драмі не бере жодна сторона. І це відображення не тільки складністю самого предмета зображення - об'єктивних меж "істини" і "співчуття", - але й певної суперечливості авторської позиції. У своїх творах Горький не раз впевнено заявляв про право художника на мрію, вигадка разом з визнанням правди як вищої життєвої і художньої цінності ("Про Чиже, який брехав, і про Дятле, любителя істини" та ін). Тим не менш в оцінці художньої правди і ілюзії у Горького в період 1890-х - початку 1900-х рр. був присутній момент сумнівів. Письменник сповідував необхідність повної правди про життя і разом з тим знав про непереносимості се для безлічі людей; відчував згубність ілюзій і в той же час в розгубленості зупинявся перед фактом їх живучості та неискоренимости в буденному людському свідомості. Подібні сумніви знайшли вираження в оповіданні "Болесь" (1897), почасти і в п'єсі "На дні".

Прав був А. В. Луначарський, говорячи про двох засадах у світосприйнятті Горького, про усвідомленою їм болю, що походила від протиріччя двох жили в ньому почав, - прагнення до жорсткої правди про життя і бажання відволіктися від неї в бік рятівною, романтичної мечты1. Якась внутрішня втома від правди, від занадто різких протиріч дійсності не раз позначиться у Горького і згодом, у пізньому його творчості, особливо на межі 1930-х рр.., коли він визнавався навіть у своїй щирій і непохитною ненависті до правде2.

* * *

До драматургії Гіркий звертався па протягом усього своєї творчості. Особливо інтенсивними були такі періоди:

- 1901 - 1906 рр.., коли були написані п'єси "Міщани", "На дні", "Дачники", "Діти сонця", "Варвари", "Вороги";

- 1908-1915 рр.., коли були створені п'єси "Останні", "Диваки", "Васса Желєзнова" (перша редакція), "Фальшива монета", "Зыковы", "Старий", незакінчена п'єса "Яків Богомолов";

- 1931 - 1935 рр.., коли були написані "Сомов та інші", "Достігаєв та інші", нові редакції "Васси Желєзнової" і "Єгора Буличова".

Зберігаючи спочатку побутову і психологічну форму вираження сценічної дії, п'єси Горького з часом набували інші драматургічні форми, іншу поетику, відмінну від класичної драми. В центрі його п'єс коштує те чи інше життєве явище, раскрываемое не через одного-двох центральних героїв, а в якомусь людському множині, представляє і варьирующем це явище. Звідси випливає і поетика назв його п'єс, яка найчастіше тримається не на імені героя, а на метафоричному позначенні цієї множинності: "Міщани", "Дачники", "Варвари", "Діти сонця", "Останні", "Диваки" та ін. У п'єсі "На дні", по суті, теж немає центрального героя, але діє якийсь ансамбль персонажів, і їх положення образно зафіксовано в назві. Коли в п'єсі дія концентрується навколо одного героя, то і ці персонажі автором поставлені в певний ряд, в якусь нерасторжимую ланцюжок разом з іншими, що і закріплює назву драм: "Єгор Буличов та інші", "Достігаєв та інші" і т. д.

Такого роду найменування п'єс повинні були, за задумом автора, підкреслити общезначимость, навіть масовість зображеного явища. Головні ж особи, включені в ряд з "іншими", проте з цього ряду не тільки вибиваються, але вступають з ним у напружений конфлікт. Драматичний конфлікт у п'єсах Горького при всьому їх розмаїтті розгортається переважно як зіткнення ідей, істин, життєвих принципів, соціальних, психологічних, моральних, філософських і оцінюваних автором з точки зору пошуку в людях дієвого, творчого ставлення до життя, застав зміни людського буття на краще.

Одним з глибоких стимулів для творчості Горького був його незатухающий інтерес до феномену міщанства, того укладу російської дійсності, з яким письменник був кроимо пов'язаний своїм походженням і від якої відштовхувався все життя. Розуміння міщанства у Горького досить широко і виходить за межі певної соціальної характерності.

"Міщанство, - писав М. Горький у "Нотатках про мещанстве" (1905), - це лад душі сучасного представите командувачів класів. Основні ноти міщанства - потворно розвинене почуття власності, завжди напружене бажання спокою всередині і поза себе, темний страх перед усім, що так чи інакше може порушити цей спокій, і наполегливе прагнення швидше пояснити собі все, що коливає встановилося рівновагу душі, що порушує звичні погляди на життя і на людей".

З міщанським "строєм душі" Гіркий пов'язував філософію квієтизму, пасивності і самовдоволення, індивідуального і соціального.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси