Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Захист від лазерного випромінювання

Лазер або оптичний квантовий генератор - це генератор електромагнітного випромінювання оптичного діапазону, заснований на використанні змушеного (стимульованого) випромінювання. Завдяки своїм унікальним властивостям (висока спрямованість променя, когерентність) лазери знаходять виключно широке застосування в різних галузях промисловості, науки, техніки, зв'язку, сільському господарстві, медицині, біології і ін

В основу класифікації лазерів покладено ступінь небезпеки лазерного випромінювання для обслуговуючого персоналу. За цією класифікацією лазери розділені на чотири класи:

I (безпечні) - вихідне випромінювання не небезпечно для очей;

II (малонебезпечні) - небезпечно для очей прямим або дзеркально відбите випромінювання;

III (среднеопасные) - небезпечно для очей пряме, дзеркально, а також дифузно відбите випромінювання на відстані 10 см від поверхні, що відбиває і (або) для шкіри пряма або дзеркально відбите випромінювання;

IV (високонебезпечні) - небезпечно для шкіри дифузно відбите випромінювання на відстані 10 см від поверхні, що відбиває.

В якості провідних критеріїв при оцінці ступеня небезпеки генерованого лазерного випромінювання прийняті потужність (енергія), довжина хвилі, тривалість імпульсу і експозиція опромінення.

Гранично допустимі рівні, вимоги до улаштування, розміщення і безпечної експлуатації лазерів регламентовані Санітарними нормами та правилами будови і експлуатації лазерів від 31.07.1991 № 5804-91, які дозволяють розробляти заходи по забезпеченню безпечних умов праці при роботі з лазерами. Санітарні норми і правила дозволяють визначити значення гранично допустимих рівнів для кожного режиму роботи, ділянки оптичного діапазону за спеціальними формулами і таблицями. Гранично допустимі рівні опромінення диференційовані з урахуванням режимів роботи лазерів: безперервного, моноімпульсних, імпульсно-періодичного.

В залежності від специфіки технологічного процесу робота з лазерним обладнанням може супроводжуватися впливом на персонал головним чином відбитого і розсіяного випромінювання. Енергія випромінювання лазерів в біологічних об'єктах (тканина, орган) може зазнавати різні перетворення і викликати органічні зміни в опромінюваних тканинах (первинні ефекти) і неспецифічні зміни функціонального характеру (вторинні ефекти), що виникають в організмі у відповідь на опромінення.

Вплив випромінювання лазера на органи зору (від невеликих функціональних порушень до повної втрати зору) залежить в основному від довжини хвилі і локалізації впливу.

При застосуванні лазерів великої потужності та розширення їх практичного використання зросла небезпека випадкового пошкодження не тільки органа зору, але і шкірних покривів і навіть внутрішніх органів з подальшими змінами в центральній нервовій та ендокринній системах.

Попередження уражень лазерним випромінюванням включає систему заходів інженерно-технічного, планувального, організаційного, санітарно-гігієнічного характеру.

При використанні лазерів ІІ - ІІІ класів небезпеки в цілях виключення опромінення персоналу необхідно або огородження лазерної зони, або екранування пучка випромінювання. Екрани та огорожі повинні виготовлятися з матеріалів з найменшим коефіцієнтом відбиття, бути вогнестійкими і не виділяти токсичних речовин при впливі на них лазерного випромінювання.

Лазери IV класу небезпеки розміщуються в окремих ізольованих приміщеннях і забезпечуються дистанційним управлінням їх роботою.

При розміщенні в одному приміщенні декількох лазерів слід виключити можливість взаємного опромінення операторів, що працюють на різних установках. Не допускається приміщення, в яких розміщено лазери, вхід осіб, що не мають відношення до їх експлуатації. Забороняється візуальна юстирування лазерів без засобів захисту.

Для захисту від шуму приймаються відповідні заходи звукоізоляції установок, звукопоглинання та ін.

До індивідуальних засобів захисту, що забезпечують безпечні умови праці при роботі з лазерами, відносяться спеціальні окуляри, щитки, маски, призначені для зниження опромінення очей до гранично допустимого рівня. Засоби індивідуального захисту застосовуються тільки в тому випадку, коли колективні засоби захисту не дозволяють забезпечити вимоги санітарних правил.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Засоби захисту від інфрачервоного, ультрафіолетового, лазерного та іонізуючого випромінювань
Захист від інфрачервоного випромінювання, теплоізоляція, екранування
Лазерне випромінювання
Захист від іонізуючих випромінювань
Захист від теплових і оптичних випромінювань
Способи захисту від шкідливого впливу електромагнітних полів і випромінювань оптичного діапазону довжин хвиль
Випромінювання оптичного діапазону
ЗАХИСТ ВІД ЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ ПОЛІВ ТА ВИПРОМІНЮВАНЬ
Дія інфрачервоних випромінювань на організм людини та їх нормування
Захист від електромагнітних полів та випромінювань. Забезпечення безпеки при використанні офісної техніки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси