Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Методи прийняття управлінських рішень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Формалізація процесу розробки управлінського рішення

Формалізована постановка задачі розробки управлінських рішень необхідна для зменшення рівня невизначеності в процесі їх розробки, визначення того, що очікується в результаті їх реалізації, а також для створення загального інформаційно-аналітичного простору, що супроводжує процес реалізації управлінських рішень.

При постановці завдання розробки управлінського рішення з позиції теорії систем описуються:

o початковий стан керованої системи #(5,-), де 5,- параметри, що характеризують стан системи;

o необхідний стан керованої системи 7/1(5,-);

o стан зовнішнього середовища, відбиваний безліччю сприятливих і несприятливих чинників где_/= 1,т - кількість факторів;

o ресурс часу, що виділяється для розробки управлінського рішення tpyp.

У загальному випадку необхідно знайти раціональний спосіб переходу керованої системи з початкового стану в необхідний стан з урахуванням доступних ресурсів і факторів зовнішнього середовища.

Узагальнена схема циклу розробки управлінських рішень представлена на рис. 4.1. Циклічний характер розробки управлінських рішень полягає в тому, що якщо в результаті реалізації рішення ефективність його виявилася недостатньо високою, то прийняте рішення необхідно переглянути і удосконалити, а при необхідності - розробити нове.

Таким чином, цикл розробки управлінського рішення може повторюватися до тих пір, поки не буде прийнято

Узагальнена схема циклічного характеру процесу розробки управлінських рішень у взаємозв'язку етапів, умов і застосовуваного інструментарію

Рис. 4.1. Узагальнена схема циклічного характеру процесу розробки управлінських рішень у взаємозв'язку етапів, умов і застосовуваного інструментарію

та реалізовано рішення, що забезпечує необхідну ефективність і досягнення мети. Якщо мета розробки управлінського рішення але об'єктивних причин не може бути досягнута, то не виключена коригування самої мети і розв'язання проблеми іншим способом.

Незважаючи на те, що проблему можна вирішити коригуванням та узгодженням цілей, пріоритетними все ж вважаються рішення, спрямовані на зміну конкретної ситуації. Якщо ситуація змінюється або незначно змінюється не у відповідності з метою підприємства, то це означає, що або не були враховані які-небудь фактори, що впливають на процес реалізації рішення, або з'явилися нові фактори як результат постійно змінюваних умов зовнішнього середовища, або невірно оцінені ресурси, що використовуються для реалізації управлінського рішення.

У практиці управління в більшості випадків ситуація повної визначеності зустрічається рідко. В основному при розробці рішень необхідно визначати цілі, критерії, альтернативи та їх наслідки, що спричинено умовами невизначеності.

Критерії як кількісно виражені цілі являють собою вирішальні правила і визначаються виявленням функціональних залежностей (детермінованих або стохастичних) між показниками керованого об'єкта з урахуванням внутрішніх ресурсних обмежень і зовнішніх обмежень, пов'язаних зі станом зовнішнього середовища.

Кожний етап циклу розробки управлінських рішень - логічно відособлена цілями етапу процедура, що вимагає свого інструментарію та технології застосування останнього. Па рис. 4.1 показано, що інструментарій, необхідний для розробки управлінських рішень, може формуватися трьома методами:

o емпіричним аналізом раніше розроблених рішень, а також методів їх розробки і розробкою на цій основі інструментів і технології розробки управлінського рішення (РУР);

o теоретико-прикладним, пов'язаних з дослідженням розробок в області РУР в суміжних областях досліджень стосовно до специфіки функціонування кожного конкретного об'єкта управління;

o комбінованим, що включає емпіричний і теоретичний аналіз, а також синтез інструментарію та технології його застосування.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Моделі, методологія і організація процесу розробки управлінського рішення
Методологічний аспект процесу розробки управлінських рішень
РОЗРОБКА УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ
Системний аспект процесу розробки управлінських рішень
Принципи розробки управлінського рішення
Умови та обмеження, що визначають організацію процесу розробки управлінського рішення
Психологія особистості в системі розробки управлінських рішень
Прийоми розробки і виборів управлінських рішень в умовах невизначеності і ризику
Розробка управлінських рішень
Парадигми розробки управлінських рішень
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси