Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Велике Володимирське князівство

Склалося на землях кривичів, в'ятичів, мері, муромы, весі, т. е. в межиріччі Волги і Оки і районі Белоозера. Половці знаходилися далеко, а варяги тільки через систему волоків в Валдайских лісах могли потрапити. Особливо важлива Волга - Великий Волзький шлях. Відомості з історії Північно-Східної Русі дає Лаврентіївський літопис, зберегла фрагменти володимирського і ростовського літописання. Однак при листуванні ростовських відомостей увійшло мало, т. к. владимирцы не бажали увічнювати пам'ять про Ростові як колишній столиці всього краю.

Князь Володимир Мономах ще в дитинстві (з 12 років) бував у Ростові, з нього почалося "окняжение" цих земель. Сюди він був посланий батьком Всеволодом Ярославичем. За розпорядженням Володимира Мономаха в Ростові була побудована церква св. Богородиці - Успенський собор. Це було в часи Леонтія ("з древ дубових") (потім храм св. Богородиці був побудований в Суздалі - елемент наслідування). Залежність цих областей від Києва виражалася у сплаті данини і обов'язки надавати військову допомогу. Ростов, Суздаль, Муром Рязань, Ярославль, Володимир-на-Клязьмі. До кінця ХІ ст. головним містом був Ростов Великий і "многонародный" (при Володимирі I тут сиділи Ярослав і Борис). Потім відбулося посилення Суздаля, який при Юрії Долгоруком виступав вже нарівні з Ростовом. Як би дуумвірат (паритет) міст. Сам Ю. Д. оселився в Суздалі. Але швидше за княжий стіл для Ростова і Суздаля був загальним. Відокремлення від Києва почалося при Юрії Долгоруком. При ньому перестали платити данину Києву (на рубежі 1140-1150-х рр..). Дань збирав і залишав собі.

Його зовнішня політика - війни з Волзької Булгарією, з Новгородом і боротьба за Київ (останні 9 років життя). У 1147 р. у літописі вперше була згадана Москва, замок боярина Степана Івановича Купки. У 1156 р. на місці садиби побудована фортеця, очевидно, Андрій, т. к. Юрій був у Києві. Юрій заснував Юр'єв-Польський, Дмитров, Коснятин, Кидекшу, Звенигород, Переславль Залеський (від південного Російської) та ін. В 1152 р. заклав собор Спасо-Преображення в Переславле-Залеському. 1-главий, 4-столпный, гладка поверхня білих стін, з позакомарним покриттям. Юрій Долгорукий помер у Києві в 1157 р. Влаштувавшись у Києві, Юрій роздав волості своїм дітям:

Андрію Вишгород, Борису Турів, Глібу Переяславль, Василю Пороссі. Ростов і Суздаль він хотів передати молодшим дітям Михайлу та Всеволода.

Андрій Боголюбський (нар. у 1120 р. від половецької дружини, 1157-1174 або 1175 р.): до 30 років жив у Володимирі-на-Клязьмі; потім Вишгород, з південних земель пішов у 1155 р. в Суздальську землю, очевидно, на запрошення місцевих бояр Кучковичей "без відне волі". Після смерті Юрія в червні 1157 р. на віче був обраний князем. Ростов і Суздаль, боярські центри, бажали мати свого князя і династію, щоб припинити переміщення князів. Очевидно, Андрій спочатку жив у Суздалі. За 3 роки багато пожертвував церкві, закінчив будівництво церкви св. Спаса в Переславле-Залеському (з кінця XII ст. відігравав важливу роль). У 1158 р. Андрій заклав у Володимирі церква св. Богородиці, добудована в 1161 р. (Успенський собор), перебудований після пожежі 1185 р. В 1164 р. були побудовані Золоті ворота у Володимирі, вони збереглися до наших днів, над аркою розташована Ризоположенська церква як сторожовий пункт. У 1160 р. Успенський храм у Ростові згорів. На цьому місці був побудований кам'яний храм. При будівництві нового храму були знайдені мощі св. Леонтія - першого ростовського єпископа. Після завершення будівництва мощі були перенесені до собору, незабаром було написано житіє Леонтія. Андрій часто бував у Ростові.

Князь Андрій переніс резиденцію у Володимир, в Боголюбово. З цього часу почалося піднесення міста. 1165 р. - побудована церква Покрови на Нерлі під Боголюбовим. Для Володимира особливо важливою стала Владимирська ікона Богоматері. За церковною традицією, вона потрапила на Русь з Візантії і була написана з натури євангелістом Лукою на дошці з того столу, за яким "трапезовал" Ісус Христос зі своєю матір'ю і праведним Йосипом. Була взята з церкви жіночого монастиря у Вишгороді, звідти перенесена у Володимир князем Андрієм. До 1165 р. у Володимирі було складено "Сказання про чудеса Володимирської ікони Божої матері". Стали вважати, що місто засноване Володимиром I, а не Мономахом. Андрій просив у 1164 р. константинопольського патріарха Луки Хрисоверга відкрити митрополію у Володимирі, але йому відповіли відмовою у 1168 р. Потрібно, щоб підняти Володимир і зробити незалежним від Києва, а також не підкорятися ростовському і суздальському єпископу.

Для зміцнення своєї влади Андрій у 1162 р. вигнав молодших братів Мстислава і Волошки і стару дружину батька, а також "выгна" єпископа Леона з Суздаля. Брати відправилися в Візантію. Боярам заборонив брати участь у полюванні князя. Спирався на церкву, але ростовський єпископ Феодор у 1168 р. був страчений як єретик (Київ не підтримав) - Б. А. Рибалок, І. Я. Фроянов - пишуть, що князь Андрій під тиском володимирської громади відправив Феодора в Київ. У 1177 р. перший Володимирський літописний звід за ініціативою князя Андрія був складений в Успенському соборі. Основою послужив Ростовський літописець XII ст. Нові склепіння складалися в 1193 і 1212 рр. (більш світський характер у останнього).

У зовнішній політиці Андрій діяв, як і його батько: походи на Волзьких Булгар, на Новгород і Київ. Новгород відбився, а Київ взяв у 1169 р. Другий похід на південь завершився невдачею 2-місячної облогою Вишгорода. У 1173 р. здійснено похід на Волзьку Булгарію (володимирські, муромські і рязанські війська). Збір дружин у Городці на Волзі (Нижній Новгород), але бояри не прийшли. В 1174 р. був влаштований безуспішний похід на Київ. Кожен похід руйнував економіку. За останні п'ять років князювання Андрій спорядив 5 далеких походів - на Новгород (1170), Північну Двіну, на болгар і 2 на Київ. У походах пройшов не менше 8000 км. 3 походу були невдалими.

"Повість про вбивстві Андрія Боголюбського" (дві редакції в Іпатіївському та Лаврентіївському літописі). Змова Кучковичей - 20 осіб. Відомі тільки 5 людей: Яким Кучкович, Петро, кучков зять, ключник Анбал, Єфрем Моизич і дружина Андрія. Про дружину: Улита Кучковна, болгарка, рабиня? Бенкет у Петра в Боголюбово поруч з палацом князя. 29 червня 1174 р. (цю дату призводять Б. А. Рибалок, підручник, 1175 р. В. Я. Фроянов) іменини Петра. Вночі виламали двері в спальні князя. Меч був заздалегідь прибраний. Довго боротьба, змовники пішли, думаючи, що Андрій мертвий, але князь спустився і потім був добитий боярами. Антропологічне обстеження скелета підтвердило ці дані (фізично сильний, багато ран) - М. М. Герасимов. Лабораторія Герасимова працює з середини 1960-х рр., метод реконструкції зовнішнього вигляду за черепом визнаний у всьому світі. На наступний день жителі с. Боголюбова розграбували будинку посадників і вбили княжих управителів. Повстання охопило і Володимир.

Позитивно можна оцінити, будівництво міст - фортеці, ремесло і торгівля, приплив населення, розвиток культури. Церква Покрова на Нерлі (після смерті сина Ізяслава), комплекс Боголюбського замку, золоті ворота, Успенський собор Володимира. Одноголові кубічні храми з закомарами. Намагалися посилити князівську владу. Негативно, конфлікти, дроблення князівства на уділи (але не при них - два сина Андрія померли, третій Георгій став царем Грузії).

Після смерті Андрія Ростов і Суздаль застосували систему дуумвірату - два племінника Андрія: Мстислав і Ярополк Ростиславичі. Їх підтримували два міста - Ростов і Суздаль. Але владимирцы взяли Михайла Юрійовича, брата Андрія. Почалася війна між Ростовом і Володимиром. Михайло тимчасово пішов, і у Володимирі сів Ярополк Ростиславич. Потім Михайло Юрійович знову розбив військо племінників і став володимирським князем. З ним був брат Всеволод. Для нього заснований княжий стіл у Переславле. Жителі Суздаля в 1176 р. визнали владу Михайла. У 1177 р. довго хворів Михайло помер.

Всеволод Велике Гніздо (1176-1212). У 1186 р. народився його перший син Костянтин, в 1187 р. - Юрій, в 1190 р. - Ярослав, у 1192 р. - Володимир і т. д. Мав 8 синів та 8 внуків. Ростовське боярство підтримувало Мстислава Ростиславича Безокого проти Всеволода (за нього Володимир, Переславль Залеський, Суздаль). Битва біля Юр'єва 27 червня 1177 р. переміг Всеволод. Потім взяв Рязань. Посилення Володимирського князівства. У 1183 р. пройшов успішний похід Всеволода Велике Гніздо на Волзьку Булгарію, у 1199 р. воював з половцями і т. д.

Піднесення Володимира вплинуло на Ростовську єпископію. У 1185 р. митрополит Никифор відправив єпископом в Ростово-Суздальську землю Ніколу Гречина, але Всеволод його не прийняв. Єпископом Ростова, Володимира і Суздаля став Лука - коли помер, похований у церкві св. Богородиці у Володимирі, що виділяло її серед інших храмів. Очевидно, Володимир вже був центром єпархії, сюди прийшов новий єпископ Іоанн. При ньому в 1190 р. був канонізований св. Леонтій. Перший в Північно-Східній Русі святий, визнаний церквою. Дмитровський собор у Володимирі 1194-1197 роках (побудовано за Всеволода Велике Гніздо) -4-столпный, 1-главий, але надзвичайно багате оздоблення.

Престолонаслідування: старший син Всеволода Велике Гніздо - Костянтин Мудрий можливо брав участь у складанні володимирського літописного зводу 1205/06 рр. - (книжник) хотів повернутися з Володимира в Ростов. У 1207 р. Костянтину перейшов Ростов і ще 5 міст. При ньому в 1215 р. в Ярославлі почав будуватися Успенський собор на Стрілці з білого каменю. Ікона "Ярославська Оранта" (Знамення), тип панагія - заступниця (за замовленням Костянтина для храму). Нині зберігається в Державній Третьяковській галереї. У 1216-1224 рр. в Спасо-Преображенському монастирі побудований однойменний собор. У 1212 р. тут було відкрито перше в Північно-Східній Русі духовне училище, через 2 роки воно переведено в Ростов. У першій половині XIII ст. створено Спаське євангеліє (мініатюри Марка і Луки).

Князь Костянтин в Ростові почав відновлювати Успенський собор, добудував син Василько в 1230 р. (до пожежі 1408 р.), потім знову. При відновленні дверні ручки у вигляді звірячих масок з кільцями використовували. При князі Костянтині Мудрого почалося ростовське літописання. "Літописець ростовський" пізніше увійшов в Лаврентьевскую літопис (він містив світські події, повідомляв про віче, пожежах, природних явищах, потім про Орді). Князь Костянтин розраховував перенести престол з Володимира в Ростов. Тоді Всеволод Велике Гніздо на віче скликав бояр і єпископа Іоанна, купців, попов та ін. - вони присягнули Юрію, другого сина. 6 років тривала міжусобиця зі старшим братом. Юрій Всеволодович княжив у 1218-1238 рр. і загинув в битві на р .. Ть. Коли Володимир відійшов Юрію, то Переславль - Ярославу (в 1220 р. тут народився його син Олександр, майбутній Невський), а Юр'єв - Володимиру. Святослав і Іван повинні жити з Юрієм "ти їм буди у батька місце". Сталося і поділ єпархії: У Ростові - голова Пахомій, у Суздалі і Володимирі - Сімон. Після смерті Костянтина Ростовське князівство в 1218 р. поділилося на три князівства - Ростовське (Василько), Ярославське (Всеволод) і Угличское (князь Володимир). У 1321 р. з Ярославського князівства виділилася Мологів. Далі процес дроблення на князівства й уділи тривав і надалі.

Останній значний пам'ятник ростово-суздальської архітектури - Георгіївський собор Юр'єва Польському (1234 р.). У XV ст. обвалилися стіни, але в 1471 р. їх заново склав московський зодчий Василь Єрмолін, але все не повторили в точності, собор став більш важким.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Київське князівство
Велике князівство Литовське і Руське в XIII-XV ст.
Велике князівство Литовське і Руське в XIII-XV ст.
Велике князівство Литовське і Руське в XIII - середині XV вв
Державний лад Великого князівства Литовського
Зовнішня політика Великого князівства Литовського у другій половині XIII - першій половині XVI ст.
Становлення Великого князівства Литовського. Федеративний характер держави (XIII - перша половина XIV ст.)
Стародавня Русь, Золота Орда і Велике князівство Литовське: історичні альтернативи державно-політичного розвитку середньовічної Русі в XIII-XV ст.
Освіта - "великий зрівнювач"?
Росія в епоху реформ Петра Великого (перша чверть XVIII століття)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси