Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Конкурентоспроможність і комерційний успіх у сучасних умовах

На сучасному етапі розвитку на зміну товарів як об'єктів конкуренції приходять технології. Країни-лідери вже сьогодні конкурують за технології, інші країни беруть участь у товарній конкуренції, і лише в країнах-аутсайдерах переважає конкуренція за сприятливі умови продажу природних і трудових ресурсів. Сьогодні конкурентоспроможність країни та фірм визначається головним чином інтенсивністю застосування інновацій.

Інноваційна хвиля в світі почалася в таких галузях, як електроніка, розробка програмного забезпечення, телекомунікації, хімія, біологія. Зараз вона захопила багато галузей у всьому світі. Якщо раніше дня підприємств існувало правило "не здійснюй інновацій до тих пір, поки не будеш змушений це зробити", то зараз все виразніше звучить нове правило - "інновації або загибель". Провідні компанії на Заході витрачають на дослідження і розробки, які є джерелами інновацій, від 5% прибутку і більше.

Мета компанії, що випускає інноваційну продукцію, - відхід від конкуренції і завоювання монопольного становища на ринку, яке буде гарантувати отримання прибутку. При цьому існує висока ступінь невизначеності результату, викликана певною непередбачуваністю реакції покупців. Існує широке і вузьке поняття інноваційної продукції.

Інновація в широкому плані - це результат творчої діяльності у вигляді нової чи удосконаленої продукції, яка реалізується на ринку. З цієї точки зору інноваційної для підприємства є будь-яка продукція, яка раніше не була освоєна на підприємстві і характеризується ринковою новизною. Під інноваціями у вузькому сенсі розуміються такі результати наукових досліджень і розробок, що здатні поліпшити вартісні і споживчі характеристики існуючої продукції, робіт, послуг і стати основою збільшення прибутку для господарюючих суб'єктів, що їх використовують. Інновації здатні задовольняти мінливі суспільні потреби і формувати принципово нові об'єкти попиту.

Під інноваційною продукцією у вузькому розумінні значиться продукція, що володіє науковою і науково-технічною новизною, передусім наукомістка та науково-технічна продукція підприємств. Наукомістка продукція - це продукція, вартість якої значну частку становлять витрати интеллектуальною наукової праці. Науково-технічну продукцію визначають як сукупність науково-технічної інформації, яка має комерційне значення і реалізується споживачеві переважно у нематеріальній формі (у вигляді ліцензій та науково-технічних послуг).

Розрізняють інноваційну продукцію споживчого і виробничого призначення.

Інноваційна продукція має ряд особливостей: (I) це унікальна продукція, властивості якої необхідно роз'яснюй" споживачам; (2) вона характеризується складністю виготовлення і вимагає при своєму створенні витрат особливого кваліфікованої праці. Технічна складність інноваційної продукції, як правило, вимагає обов'язкового здійснення післяпродажного обслуговування фірмою-виробником; (3) інноваційна продукція сучасних підприємств, як правило, має короткий життєвий цикл; (4) частіше всього це дорога продукція, за своєю номінальною вартістю перевершує замінний аналог, хоча і більш дешева на одиницю корисного ефекту.

Сучасні дослідження показують високі інноваційні характеристики покупців на внутрішніх і зовнішніх ринках.

Серед чинників конкурентоспроможності та споживчої та виробничої продукції зростає значення інноваційних параметрів - показників новизни технології, дизайну, нових експлуатаційних характеристик. Слід зазначити, що ряд вітчизняних підприємств потребують кардинальної заміни використовуваних технологій, обладнання, перегляд системи організації і управління виробництвом і т. д. Це дозволяє говорити про появу внутрішнього попиту на інноваційну продукцію виробничого призначення. Одночасно з кількісними змінами у виробничих системах необхідні і якісні їх перетворення, що можливо лише при впровадженні інновацій вищих порядків.

Знову розроблені товари утворюють специфічний ринок наукоємної науково-технічної продукції. Цей ринок має ряд особливостей порівняно з ринком традиційних товарів, які зачіпають вага боку ринкових відносин, що складаються між продавцем і покупцем. Досвід ринку показує виняткову ступінь ризику саме в нововведення - в середньому чотири з п'яти нових товарів і послуг не приносять своїм творцям нічого, крім збитків.

Важливо мати на увазі, що технологічні інновації потребують значних інвестиційних вкладень, які не завжди окупаються.

Досвід конкуренції показує, що компанії з подібними по технологічним параметрам продуктами і послугами можуть значно відрізнятися по конкурентоспроможності. Так, компанії Southwest Air і United Airlines користуються схожим обладнанням для надання транспортних послуг, але з конкурентоспроможності вони істотно відрізняються. Процесори Intel нічим не краще процесорів AMD, але ринкова вартість Intel з 1984 р. зросла в шість разів і склала понад 25 млрд дол. (у AMD - тільки 2.4 млрд). І Nucor Bethlehem виробляють сталь, але капіталізація Nucor з 1989 р. збільшилася більш ніж удвічі, в той час як у Bethlehem вона впала.

Можна також згадати численні випадки, коли чисто технологічне перевага не змогло забезпечити зростання конкурентоспроможності. Німецький виробник фотоапаратів Leica пропонує фотоапаратуру з безсумнівно найвищими технічними характеристиками, але компанія виявилася загнаною в крихітну нішу продуктів високих цінових категорій технологічно поступаються їй Nicon і Canon. Відеомагнітофон Betamax компанії Sony, персональний комп'ютер компанії Xerox і електронні таблиці компанії Visicalc, будучи явними технологічними проривами, не змогли принести творцям значного прибутку. Всі перераховані приклади дозволяють зробити важливе спостереження: конкурентоспроможність інноваційної продукції повинна підтримуватися постійним відповідністю найважливішим пріоритетам споживачів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Що гарантує успіх комерційної пропозиції
Сучасні методи оцінки міжнародної конкурентоспроможності
Якість і конкурентоспроможність в умовах ринкової економіки
Система сучасного бізнесу
Практика оцінки конкурентоспроможності товарів
Несплата або неповна сплата сум податку в результаті застосування в цілях оподаткування у контрольованих операціях комерційних і (або) фінансових умов, не порівнянних з комерційними та (або) фінансовими умовами угод між особами, які не є взаємозалежними
ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ КОМЕРЦІЙНИХ ПРАВОВІДНОСИН
ПРАВОВИЙ МЕХАНІЗМ КОМЕРЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. СУБ'ЄКТИ КОМЕРЦІЙНОГО ПРАВА
Додаткове заохочення працівників в сучасних умовах
Фінансова політика Росії в сучасних умовах
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси