Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

АВАНГАРДИЗМ І РЕАЛІЗМ

Втрачені ілюзії, надії теплилися

Особливості стадії втрачених ілюзій

Настала у XIX ст. в художньому розвитку стадія втрачених ілюзій включає в себе дві художні епохи: авангардизм та реалізм. Своєрідність цих епох полягає в тому, що вони розвиваються не послідовно, а історично паралельно. Абстракціоністські групи художніх напрямів (предмодернизм, модернізм, неомодернізм, постмодернізм) розвиваються паралельно реалістичної групі художніх напрямів (критичний реалізм XIX ст., соціалістичний реалізм, сільська проза, неореалізм, чарівний реалізм, психологічний реалізм, інтелектуальний реалізм). В цьому не послідовний, а паралельний розвиток епох проявляється прискорення ходу історії.

Відомий мистецтвознавець Ст. Ванслов стверджує: "У XX столітті реалізм і авангардизм існували в боротьбі і взаимоотрицании. Нині вони існують у творчому змаганні і на рівних правах. Можна припустити, що в XXI столітті посилиться їх взаємодія і взаємовпливи, що частково намітилося вже у XX столітті. Без досвіду великих авангардистів XX століття реалістичне мистецтво в XXI столітті навряд чи може плідно розвиватися". (Цит. за рукопису статті Ст. Ванслова "Естетика реалізму").

У відомому сенсі авангардизм потрібен реалізму, втім, не меншою мірою реалізм потрібен авангардизму, і тільки в боротьбі і взаємодії один з одним вони успішно розвиваються і взаимообогащаются. Тоталітарні режими завжди переслідували абстракціоністів та інших авангардистів. Однак мистецтво, в тому числі і авангардистський, виявилося довговічніше будь-яких режимів (не тільки "рукописи не горять", але не горять і картини та книги, а якщо і горять, то відроджуються як птах фенікс з попелу). Боротьба напрямів природна, але вона повинна включати в себе певну частку терпимості один до одного, бо у майбутньої художньої культури все талановите і високохудожнє збережеться і буде жити поруч зі своїми художніми антиподами. Реалізм і авангардизм відтворюють різні сторони дійсності нашої епохи і її різні зв'язку. Реалізм орієнтований на стійкі цінності людського життя і культури, він виходить з того, що людська особистість здатна вистояти на буйному вітрові історії. Авангардизм орієнтований на усвідомлення катастрофічності епохи і відображає кризу свідомості. У відомому сенсі на нашу складну епоху потрібно дивитися в обидва - очима реалізму і очима авангардизму.

Авангардизм у чому збагатив художню свідомість XX ст., відоме своїми художніми відкриттями реалістичного мистецтва і одночасно увібрало досвід модерністських і немодернистских напрямків. Авангардизм допоміг людині XX ст. усвідомити "стихійність, ірраціональність і руйнівність суспільних катаклізмів, пережитих людством. Він відбив непідвладні людині і непізнані їм сили, які можуть набувати над ним панування. Він став симптомом людського болю, страждання і пригніченості, але в деяких випадках також надії і віри у світлі початку. Я не кажу вже про формальної ролі деяких авангардистських течій в становленні сучасної архітектури, дизайну, декоративно-прикладного і оформлювального мистецтва" (Ст. Ванслов).

В авангардизмі є чимало химерності, безплідних претензій, дурних експериментів і бездарних творів. Він дав привід і простір для шарлатанства в мистецтві. Однак це не аргумент проти авангардизму. Адже і в річищі реалізму не раз з'являлися халтурні і бездарні твори. Від них не застраховане жодне художній напрям. Однак про мистецтво, про художника, про художній школі та про направлення слід виходити з вершинним досягненням, а їх чимало і в реалістичному, і в авангардистському мистецтві.

Повторюся, бо це дуже важливо: групи авангардистських художніх напрямів (предмодернизм, модернізм, неомодернізм, постмодернізм) розвиваються паралельно реалістичної групі художніх напрямів (критичний реалізм XIX ст., соціалістичний реалізм, сільська проза, неореалізм, чарівний реалізм, психологічний реалізм, інтелектуальний реалізм). В цьому не послідовний, а паралельний розвиток епох проявляється загальне прискорення варіативного руху історії.

Всі авангардистські напрями, загострюючи ті чи інші риси художнього образу, посилюють рецептивную активність читача, глядача, слухача, перетворюючи їх не тільки в рівновеликих автору творців художнього тексту, але і роблячи реципієнта в процесі інтерпретації тексту більш важливою, ніж автор, творцем художнього сенсу. Всі авангардистські напрями виходять з того, що художній текст, створений автором, - напівфабрикат, який перетворюється в художній продукт тільки завдяки інтерпретаційної активності реципієнта.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

РЕАЛІЗМ. Світ недосконалий, людина страждає, несе втрати, але вистоїть
Критичний реалізм XIX ст. Світ недосконалий; вихід - непротивлення злу насильством і моральне самовдосконалення
Соціалістичний реалізм. Особистість соціально активна і включена до творення історії насильницькими засобами
У пошуках втраченого Пруста
Про "втрачених" повноваження прокурора: чи є предмет для дискусій
Відновлення втраченої стійкості функціонування об'єктів будівництва
Деякі особливості застосування арешту як запобіжного заходу на різних стадіях кримінального судочинства
Стадія виконання бюджету
У пошуках втраченого Пруста
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси