Меню
Головна
Вплив радіоактивних речовин на харчову сировину і продовольствоВплив бактеріальних засобів на харчову сировину і продовольствоПравила проведення сертифікації харчових продуктів і...ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАХИСТУ ЛЮДИНИ НА ВИРОБНИЦТВІ ВІД ВПЛИВУ ХІМІЧНИХ...Знезараження харчової сировини, води, напівфабрикатів і готової...Способи захисту харчової сировини, води, напівфабрикатів і готової...Хімічні аварійні впливуТоксичну дію на людину небезпечних хімічних речовинАварійно хімічно небезпечні речовини, хімічно небезпечні об'єкти, зони...

Хімічні речовини можуть впливати на продовольство, сировину, тварин і навколишнє середовище у вигляді газу (пари), рідини (крапель), туману і диму (аерозолів) в чистому вигляді або в різних сумішах. При цьому забруднення відбувається поверхнево, а з плином часу на різну глибину і по всьому об'єму. Найбільш небезпечне зараження харчових продуктів і води високотоксичними фосфорорганічними і містять миш'як хімічними речовинами. М'ясні, молочні та інші продукти, заражені ними, виявляються практично непридатними до споживання і підлягають утилізації. Пари кислих хімічних речовин викликають швидке загнивання харчових продуктів, особливо овочів і фруктів.

Рідкі олії та жири забруднюються спочатку поверхнево. Але внаслідок хорошою розчинності, дифузії та конвекції хімічних речовин вони з плином часу забруднюються по всьому об'єму. При незначній висоті шару масла краплі хімічних речовин у силу великої швидкості осідання не встигають розчинитися і скупчуються в нижньому придонному шарі продукту.

Тверді жири - моноліти забруднюються з поверхні. При відсутності в моноліті йдуть углиб тріщин або раковин глибина проникнення хімічних речовин становить від 2 мм до 5-6 див. Хороша розчинність хімічних речовин в оліях та жирах, а також висока температура кипіння зумовлюють виключну стійкість твердого жиру до збереження отруйних властивостей невизначено довгий час.

Розчинені в жирах і маслах хімічні речовини практично не піддаються ніяким змінам і повністю зберігають свої токсичні властивості. При забруднення харчових продуктів (м'яса, молока, овочів і ін), що містять воду, в результаті часткового гідролізу токсичний ефект з часом слабшає. Тому при однакових дозах забруднення рослинні масла і жири у багато разів токсичніша, ніж харчові влагосодержащих продукти.

Пари хімічних речовин, що забруднюють різні продукти по-різному. Борошно, макарони, крупа забруднюються нерівномірно. Спочатку пари утримуються у зовнішньому шарі цих продуктів, їх глибина проникнення від 2 до 10 див. протягом 1-2 діб відбувається природна дегазація, внаслідок чого вміст хімічних речовин у зовнішньому шарі різко знижується, але зате тимчасово зростає забрудненість наступних 2-3 шарів такої ж товщини. Надалі найбільшу кількість хімічних речовин зберігається в цих шарах при загальному поступовому зменшенні забруднення.

М'ясні туші поглинають пари хімічних речовин на 0,5-1 см нерівномірно. У перші кілька годин після забруднення м'ясної туші забруднення жиру, розташованого на поверхні туші, в 2-5 разів вище рівня забруднення сусідніх ділянок, що не мають жиру. Через 2-3 доби загальне забруднення жиру і м'яса зменшується, але спостерігається переважне забруднення жиру.

Овочі, фрукти, картопля піддаються забрудненню з поверхні. Глибина проникнення парів хімічних речовин становить 0,2-0,3 см, у буртах - до 50 см. Забруднення зовнішнього шару зберігається при загальному різкому зниженні забруднення протягом 1-3 діб.

Ступінь забруднення води залежить від кількості і стану хімічних речовин, їх розчинності. Великі краплі нерозчинних хімічних речовин при попаданні у воду осідають на дно ємності (водоймища), а дрібні і найдрібніші краплі поширюються по всьому об'єму і утворюють на поверхні плівку.

Фитотоксиканты (гербіциди, дефоліанти, десиканти, арборициди) можуть вражати, так і знищувати сільськогосподарські культури. Причому окремі групи фитотоксикантов небезпечні для людей і тварин, вони накопичуються в сільськогосподарських продуктах, кормах, водоймах, рибі. В траві пасовищ, оброблених тордоном-101, залишки препарату виявляються протягом 2-3 років.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щороку в лабораторіях світу народжується до 400 нових хімічних сполук, а перевірку на токсичність проходить лише 10% з них.

Таким чином, хімічні речовини (нітрати) можуть викликати ураження людей не тільки при надходженні в організм людини з продуктами харчування, але і при його перебування на забрудненій місцевості і роботі з забрудненими овочами, потрапляючи через органи дихання і шкіру.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Вплив радіоактивних речовин на харчову сировину і продовольство
Вплив бактеріальних засобів на харчову сировину і продовольство
Правила проведення сертифікації харчових продуктів і продовольчої сировини
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАХИСТУ ЛЮДИНИ НА ВИРОБНИЦТВІ ВІД ВПЛИВУ ХІМІЧНИХ РЕЧОВИН І НЕСПРИЯТЛИВИХ МИРО КЛІМАТИЧНИХ ФАКТОРІВ
Знезараження харчової сировини, води, напівфабрикатів та готової продукції
Способи захисту харчової сировини, води, напівфабрикатів та готової продукції
Хімічні аварійні впливу
Токсичну дію на людину небезпечних хімічних речовин
Аварійно хімічно небезпечні речовини, хімічно небезпечні об'єкти, зони хімічного зараження при НС